Haber Detayı
17 Nisan 2021 - Cumartesi 10:50
 
Mihrimah Sultan Hayatı
Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa
KÜLTÜR Haberi
Mihrimah Sultan Hayatı

Mihrimah Sultan Hayatı

 

Gündem Mihrimah Sultan; Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber babasının tahta çıkışının ilk senelerinde 1522 de dünyaya geldiği tahmin edilmektedir.
 

Mihrimah Sultan Kimin Kızı

 
Annesi: Hürrem Sultan
Babası: Kanuni Sultan Süleyman
Çocukları: Ayşe Hümâşah ve Osman

Mihrimah Sultan Rüstem Paşa Yaş Farkı

 
Babası tarafından çok sevilen Mihrimah Sultan annesinin nezaretinde iyi bir eğitim görmüştür. Evlenme çağına geldiğinde 17 yaşında iken kendisinden 22 yaş büyük Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Bazı kaynaklarda yer alan rivayete göre damat adayı hakkında cüzzamlı olduğu dedikoduları çıkarılmış, padişah da bunun doğruluğunu öğrenmek için Hassa doktorlarından birini Diyarbekir’e göndermiştir, Bugün hangi yemeği yapsam? doktor Rüstem Paşa’nın üzerinde bit tesbit etmiş, cüzzamlıda bit bulunmayacağı için onun cüzzamlı olmadığını duyurmuştur.


Mihrimah Sultan ile Rüstem Paşa’nın düğünü 1539 da Şehzade Bayezid ve Cihangir’in sünnet düğünleriyle beraber yapılmıştır.

Mihrimah Sultan bundan sonra eşinin yükselmesine çalışıp, annesiyle beraber iktidar mücadelesde rol oynamıştır.

Şehzade Mustafa Çelebi’nin gözden düşürülüp Şehzade Bayezid’in ön plana geçmesi ve ona padişahlık yolunun açılmasına çalışıldı. 1544 te Rüstem Paşa’nın vezîriâzam oluşundan sonra 1553 te Şehzade Mustafa padişahın emriyle idam edildi fakat tepkilerden dolayı Kanûnî damadını azletti. Mihrimah eşinin bu olay yüzünden idamı edilmesini engellemek için annesine başvurdu. Hürrem Sultan da Halep’te bulunan padişaha bir mektup yazıp damadının affını istedi. Mihrimah Sultan iki yıl sonra Rüstem Paşa’nın tekrar vezîriâzam olması için annesiyle beraber çalıştı ve gelişen olayların tesiriyle Vezîriâzam Kara Ahmed Paşa idam edilip, yerine Rüstem Paşa geldi.

Annesinin ölümüne değin Şehzade Bayezid’in veliaht olması için çalışan Mihrimah Sultan, Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra sarayda daha da ön plana çıktı. Mihrimah Sultan kocasıyla birlikte Şehzade Bayezid’i destekledi fakat Şehzade Bayezid’in kayıtsız tavrı yüzünden Şehzade Selim’in yanında yer aldı. Rüstem Paşa’nın 1561 de ölümünün ardından bir daha evlenmedi. Rüstem Paşa ile evliliklerinden Ayşe Hümâşah ve Osman adında iki çocukları oldu.

Kanûnî Sultan Süleyman’ın 1566 da ölümünden sonra Mihrimah Sultan, II. Selim ve III. Murad’ın saltanat yıllarında sarayın ve haremin en nüfuzlu kadınlarındandı. Eski Saray’da yaşadı ve kendisine yüksek dereceden maaş bağlandı. Vefat tarihi o sırada İstanbul’da bulunan Alman seyyah Stephan Gerlach’a göre 25 Ocak 1578’dir. Mezarı Süleymaniye Camii hazîresinde babasının yanındadır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osman Gazi'nin Hayatı
Hürrem Sultan kimdir?

Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: mihrimah sultan rüstem paşa'yı neden öldürttü, Mihrimah Sultan Rüstem Paşa yaş farkı, Mihrimah Sultan Portresi, mihrimah sultan'ın hastalığı, Mihrimah Sultan neden öldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı