Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 15:14 Bu haber 544 kez okundu
 
Mina Sargın psikiyatri ilacı ile hayatı karardı
Son dakika gündem nabzı haberler'de Sağlık Meslek Lisesi okuyan Hikmet Mina Kara, üniversite sınavına hazırlandığı dönemde kaygı sorunları yaşamaya başladı.
SAĞLIK Haberi
Mina Sargın psikiyatri ilacı ile hayatı karardı

Sınav stresini yenmek için ilaç kullandı

Son dakika haberler'de Sağlık Meslek Lisesi okuyan Hikmet Mina Kara, üniversite sınavına hazırlandığı dönemde kaygı sorunları yaşamaya başladı. Bu kaygı sorunu ve Sınav stresini yenmek için gittiği bir hastanede verilen ilaçları kullanmasıyla hayatı tam manası ile karardı.

İLAÇLI TEDAVİ

Üniversite Sınav stresi nedeniyle uyku düzeni bozulan ve panik atak geçiren öğrenciyi Sargın ailesi, 20 gün kadar önce özel bir hastanedeki psikiyatri bölüm uzmanı O.E.'ye muayene ettirdi. Mina Kara'ya teşhis olarak da 'bipolar duygulanım bozukluğu ve uyum bozukluğu' koyan doktor O.E., bu sorunun tedavisi için ilaç önerdi. Reçete yazan psikyatri uzmanı O.E., ilaç dozunun düzenli olarak artırılacağını belirtti.

TÜM VÜCUDUNDA ÖDEM YAPTI

Psikiyatri doktorunun yazdığı ilacı eczaneden alan ve belirtilen dozda kullanan, daha sonra da artıran Hikmet Mina'nın vücudunda, bir süre sonra kızamık ile benzerlik gosteren renkte kabarcıklar ve morluklar oluştu. Geçtiğimiz hafta ise bir anda tüm vücudu kabarıp su toplayan genç kız, acilen hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Mina Kara'ya 'Stevens Johnson Sendromu' (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu. Kara yoğun bakıma alınırken, Sargın ailesine ise kullanılan ilacın yan etkiye sebebiyet verdiği ve kızının vücudunda ikinci derece yanığa neden olduğu belirtildi.

ARTIK GÖZLERI GÖRMÜYOR

Sargın ailesi kızlarının bu durumu hak etmediğini söyledi ve anne Sargın, gözyaşları içinde şöyle konuştu "Hayati tehlikesi var. Yanık, iç organlarına kadar geldi. Her gün ağlıyorum. Gözlerini kaybetti, şu an görmüyor. Her gün kitap okuyorum kızıma. Sadece eliyle tepki veriyor. Dudaklarının her yeri yara, yemek yiyemiyor ve mamayla besleniyor. Çocuğumun karnesini bile alamadım. Tedavi süreci çok uzun. Üç, altı ay arasında tedavisi devam edecek. Kızım ambulans hemşiresi olacaktı, hayalleri vardı" Diye ifade etti.


Kızıyla yoğun bakımda yaptığı konuşma,

Kızının eskisi gibi yeniden ayağa kalkıp iyileşmesi ve etrafında olan bitenden haberdar olabilmesi için sevenlerinden dua isteyen anne, Hikmet Mina'yı yoğun bakımdaki yatağında videoya kaydetti. Çekilen bu üzücü Videoda, annesinin 'Nasılsın?' Sorusuna Hikmet Mina, 'İyiyim, yatçaz kalkçaz iyileşeceğim, yanınıza geleceğim. Hepinizi çok seviyorum' diye yanıtladı. 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Mina, Sargın, psikiyatri, ilacı, ile, hayatı, karardı, son dakika, gündemin
Yorumlar
Haber Yazılımı