Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
13 Mart 2021 - Cumartesi 17:32
 
Mısır'dan Türkiye Çıkışı
Kritik Türkiye açıklaması
DÜNYA Haberi
Mısır'dan Türkiye Çıkışı

Mısır'dan Türkiye Çıkışı

 

Son dakika haberleri, Mısırlı yetkililerden bir kişiye kendi Ülkesi ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin daha da iyiye gitmesi ve geliştirilmesi için egemenlik ilkesine üzere Arap ulusal güvenliğine saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 

Kritik Türkiye açıklaması

Haberler, Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, "Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı." Şeklinde yaptığı açıklamaya, Mısırlı yetkiliden yanıt geldi.

Gündem, MENA (Mısır Haber Ajansı) haberini, resmi bir kaynağa dayandırdığı ve ismini vermediği bilgiye göre, Mısır'ın kendisi ile İyi ya da normal ilişkiler geliştirmek isteyen herhangi bir ülkeden, komşuluk ve egemenlik haklarına ilişkin ilkelere uymasını ve bölgede yer alan diğer Arap ülkelerinin iç işlerine de müdahale etme girişimlerinin olmaması gerektiğini beklediğini belirtti.

"İKİ ÜLKE ARASINDA GÜÇLÜ BAĞLAR VAR"

Mısırlı yetkili maslahatgüzarlık termini kullanarak, Türk ve mısır Diplomatik misyonlarının bu doğrultuda olduğunu belirtip, Türkiye ile diplomatik temaslarının "yeniden" başlaması diye bir tanımlama içerisinde olamayacağını belirtti. Açıklamayı yapan yetkili yanı sıra iki ülkenin halkına arasında bulunan dağların oldukça güçlü olduğunu işaret etti.

Mevlüt Çavuşoğlu Ne Demişti!

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dün yapmış olduğu dış politika ile alakalı değerlendirmede, Türk Mısır ilişkilerinin normalleştirilmesi ile ilgili iki ülkenin de ön koşulunun olup olmadığının sorulması üzerine:

"Herhangi bir ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de herhangi bir ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca bir günde hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek de o kadar kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD'den Asılsız Doğu Akdeniz İddiası

Libya Başbakanı'ndan kritik Türkiye açıklaması

Haftasonu Tam Kapanma. Bakkal, manav, park... Heryer Kapanacak!
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: son dakika haberler, türkiye-mısır ilişkileri, doğu akdeniz, mısır türkiye açıklaması, haberler
Yorumlar
Haber Yazılımı