Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 20:43
 
Mısır Kraliçeleri Kimdir?
Mısır Kraliçeleri
EĞİTİM Haberi
Mısır Kraliçeleri Kimdir?


MISIR KRALİÇELERİ

 

ANKHESENAMEN KİMDİR?


Mısır firavunu Akhenaton ve kraliçesi Nefertiti'nin üçüncü kızı AnkhesenamenEski mısır, mısır kraliçeleri, Ankhesenamen, nefertari, mısır, firavunların hayatı, ramses

Ankhesenamen

Doğumdaki adı Ankhesenpaaten olup, 9 yaşında, başka anneden olan kardeşi Tutankamon ile evlenip kraliçe oldu. Kral naibi Ay'ın etkisiyle ismini de Ankhesenamen olarak değiştirmiş ve firavun ailesinin Aton dininden döndüğünü belli etmiştir.

 

Eşi Tutankhamon'un mezarında fetüs mumyaları bulunmuştur. Bu da en az 2 düşük yaptığını göstermiştir.

 

Ankhesenamen, Tutankhamon'un ölümünden sonra Hitit kralına mektup yazıp korktuğunu ve Hitit kralı I. Şuppiluliuma'dan kendisine evlenmek üzere bir prens göndermesini istemiştir ancak gönderilen prens yolda öldürülmüştür. 

 

İkinci evliliğini vezir Ay ile gerçekleştirmiş ve böylece Ay firavun olmuştur. Bu evlilikten sonra artık Ankhesenamen'un adı tarih sahnesinde anılmamış ve Ankhesenamen'in mezarı hala bulunamamıştır.

 

 

NEFERTARİ KİMDİR?

 

 

Henüz 13 yaşındayken, 2. Ramses evlenmiştir. Evlendikleri sırada 2. Ramses ise 15 yaşında idi. Nefertari’nin isminin anlamı “güzel eş” demektir. Ramses’in Nefertari'den başka sekiz eşi daha vardı. Nefertari ise baş hanımdı. Nefertari’nin 4 oğlu 2 kızı toplam altı çocuğu olmuş ama bunlardan hiçbiri tahta geçememiştir. Ramses'in veliahtı 13. oğlu prens Merneptah, diğer eşlerinden olan İsetnofret'tendir. Ramses’in ise ömrü boyunca 50 çocuğu olduğu biliniyor.

Nefertari kimdir

Nefertari, yirmi yıl boyunca, Yukarı Mısır'da Ramses'in sekiz eşinden en önemlisi idi fakat M.Ö. 1240'larda önemi azalmaya başlamış ve Firavun'un yanında görünen betimlemeleri de azalmıştır.

 

Ramses, Nefertari için bir tapınak yaptırıp üstüne de “Güneşin Parladığı Kadın” yazdırmıştır ama Nefertari tapınağın açılışına gittiği gün rahatsızlanıp tapınağı göremeden ölür. Nefertari'den sonra ise İsetnofret baş hanım olmuştur.

Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Eski mısır, mısır kraliçeleri, Ankhesenamen, nefertari, mısır, firavunların hayatı, ramses,
Yorumlar
Haber Yazılımı