Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 14:30
 
Muğlada gezmeniz gereken 6 harika yer
Muğla gezisi yapmayı planlıyorsanız rehebrimize bakmadan geçmeyin
GEZİ REHBERİ Haberi
Muğlada gezmeniz gereken 6 harika yer

MUĞLA’DA GEZİLECEK 6 HARİKA YER

 
 
Muğla içerisinde barındırdığı birbirinden güzel tatil beldeleri ile bilinen illerimizden biri. Ülkemizin Ege bölgesinde bulunan Muğla ayrıca ahşap mimarisi ile de bilinmektedir. Olur da yolunuz Muğla tarafına düşerse mutlaka görmeniz gereken yerleri bir listeye sığdırmak tabi ki mümkün değil ancak sizler için en çok aranan ve tercih edilenlerden oluşan bir liste hazırladık. Muğla gezisi yapmayı planlıyorsanız soracağınız sorulardan biri de “Muğla gezilecek yerler nereler?” olabilir. Muğla hakkında merak ettiğiniz her şey ve Muğla’da gezilecek 6 harika yer hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda. Okumaya devam edin.
 
 
 
 

Muğla Knidos Antik Kenti

 
 
Tarih ve gezi merakınız varsa Knidos Antik Kenti sizi heyecanlandırabilir. Çünkü Knidos Antik Kenti yakınlarına vardığınızda muazzam bir antik kentin kalıntıları ve kokusu karşılayacak sizi. Knidos bölgesi koyun birleştiği bir noktada konumlandırılmış bulunuyor. Bu nedenle deniz kokusunu ve berrak suların güzelliğini de görebileceğiniz ilginç tarihi kalıntılardan biridir.
 
Knidos Antik Kenti ziyaretine geldiyseniz mutlaka deniz ürünlerini deneyin. Bir akşam yemeğini burada yemeden yolunuza devam etmeyin. Izgara çeşitleri ve balık ürünleri ile restoranları bir hayli ünlü. Eğer yolculuğunuzu araba ile yapmayı planlıyorsanız hiç sıkıntı değil. Antik kentin civarında hizmet veren otopark da bulunmakta.
 
Knidos Antik Kenti eskiden adı bilim ile birlikte anılan bir kentti. Mimarisi ve bilim alanındaki gelişmişliği ile bilinen Knidos sizi farklı duygulara götürebilir.
 
 

Muğla Ölüdeniz

 
 
Tatil ve gezi denildiğinde aklınıza deniz geliyorsa harika çünkü Muğla meşhur Ölüdeniz'i ile oldukça popüler bir bölge olmakta. Adının Ölüdeniz olmasının nedenini tahmin edebiliyorsunuzdur. Gün istediği kadar rüzgarlı geçsin Ölüdeniz olanca sakinliği ile ziyaretçilerini memnun ediyor. Deniz, kumsal, güneş ve eğlencenin tadını çıkarmak için koca bir gününüzü Ölüdeniz kumsalına ayırabilirsiniz.
 
 

Muğla Kleopatra Adası (Diğer Adı ile Sedir Adası)

 
 
Ada, adını Kleopatra hakkındaki bir efsaneden almakta. Tabi efsaneye inananlar kadar inanmayanlar da bir hayli fazla. Adaya ulaşmak için Muğla içerisinde bulunan Ula ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Sedir adası beraberinde bulunan iki adadan daha büyük ve görkemli bir adadır. Ülkemizin neden bu kadar çok turist çektiğini merak ediyorsanız görmeniz gereken yerlerden biri de Sedir adası.
 
Sedir adası aynı zamanda tarihi bir ada olarak da bilinmekte. Kleopatra adası olarak bilinmesinin nedeni ise adanın içinde bulunan Kleopatra plajında(plajın adını nereden aldığını tahmin ediyorsunuzdur) Kleopatra’nın aşık olduğu ve plajda denize girdiğine dayanan efsanedir. Sarı kumlar ve sakin deniz ile size kendinizi huzurun ortasında hissettirebilir. Bu adayı gezmek için bir gün yeterli olmayabilir. Bu nedenle tatilinizi planlarken imkanınız varsa Sedir adası gezisine en az 2 gün ayırın.
 
Sedir adası civarına ulaştığınızda antik tiyatroyu görmeden yolunuza devam etmeyin. Adaya giriş yapmak için ödemeniz gereken miktar 2019 yılında 39 TL olarak bilinmekte. Eğer Müze Kart kullanıyorsanız girişleriniz ücretsiz olacaktır.
 
 

Muğla Saklıkent Kanyonu

 
 
Saklıkent Kanyonu zamanla ortaya çıkmış gerek depremler gerekse kalkerden oluşan toprakların kolayca aşınması ile bugünkü halini almıştır. Kanyon gezisinin ilk aşamasında kullanacağınız köprüyü kullanmanızın nedeni ise girişteki şiddetli akan su. Saklıkent Kanyonu ulaşım bakımından Fethiye’ye yaklaşık 40 ile 45 dakika kadar uzaklıkta. Keşfedilmesi ise bir hayli yakındır. Saklıkent Kanyonu tam 27 yıl önce oralardan geçen bir çoban tarafından keşfedilmiştir.
 
Saklıkent Kanyonu Milli Parkı, ziyaret ederseniz güzel bir yürüyüş ve ayağınızı suya sokma imkanı bulursunuz. Saklıkent Kanyonu giriş için uygulanan fiyat tarifesi bir hayli düşük. Tam bilet 8 TL iken öğrenci giriş ücreti 4 TL olarak 2019 yılında hizmet verilmekteydi. Saklıkent Kanyonu içine girdikten sonra yemek yemek isterseniz uygun yerler mevcut. Kişi başı 30 TL ile tadı damağınızda kalacak bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz.
 
 

Muğla Bodrum Kalesi

 
 
Bodrum denildiği zaman akla gelen ilk görüntülerden biri de Bodrum Kalesi’dir. Bodrum Kalesi inşası 1406 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kalenin içerisine girdikten sonra farklı farklı ülkelerin adlarını taşıyan kuleler göreceksiniz. Bodrum Kalesi şu an Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet göstermektedir.
 
 

Muğla Kelebekler Vadisi

 
 
Adının neden Kelebekler Vadisi olduğunu ancak oraya ulaştıktan sonra anlayabileceğiniz bir yer. Kelebekler Vadisi ulaşımda sadece deniz yolu ile ulaşılabilen bir yer ancak buna değeceğini garanti ederiz. Cennet diye tabir edilen güzellikler arasında olan Kelebekler Vadisi neredeyse 350 metre boyuna ulaşan kayalıklar ile çevrili bulunmakla. Vadi içerisinde 80’den fazla kelebek çeşidi bulunmakta. Vadiye dökülen bir şelale de bulunmakta. Görüntünün ne kadar muazzam olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Kameralarınızı elinizden bırakmadan gezeceğiniz Kelebekler Vadisi rengarenk ve harika görüntülere ev sahipliği yapıyor.
 
Muğla, gezilip görülmesi gereken yerleri ile aylarınızı ayırsanız dahi tam olarak gezip bitiremeyeceğiniz muazzam tatil beldelerinden biri olmakta. Hazırladığımız ufak listenin sizler için Muğla gezinizde fikir verici olmasını umut ediyoruz. Ancak Muğla’da gezilecek yerler listelere sığamayacak kadar çoktur. Olur da yolunuz Muğla’ya düşerse Kelebekler Vadisinden bir fotoğraf da bize göndermeyi unutmayın.
 
 
Kaynak: Editör: Kübra Erciyes
Yorumlar
Haber Yazılımı