Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
23 Aralık 2021 - Perşembe 16:58
 
Nano Teknoloji Nedir?
Nanoteknoloji Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?
TEKNOLOJİ Haberi
Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?

Gündem son dakika internet haberleri Nanoteknoloji, maddenin atomik, moleküler ve ayrıca supramoleküler düzeyde kontrolüdür. Nanoteknoloji'nin bugün moleküler nanoteknoloji olarak sözedilen en eski ve yaygın tanımı, tam olarak makroölçek ürünlerinin imalatı için atomların ve moleküllerin kontrolünün belirli bir amacını belirtir.

Nano Teknoloji Örnekleri

 
Nanoteknoloji örnekleri; Bilgisayar, tablet, gözlük, telefon ekranları, kamera lensleri, toz yada su tutmayan cam yüzeyler, yansıma önleyici, kendini temizleme özelliği olan malzemeler, ultraviyole korumalı ve buhardan etkilenmeyen malzemeler, çizilmeye karşı dayanıklı malzemeler örnek olarak verilebilir.
 

Nanoteknoloji Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?

 
Çevre ve Enerji

Savunma Sektörü

Malzeme ve imalat

Nano Elektrik ve Bilgisayar Teknolojisi

Tıp ve Sağlık

Havacılık ve Uzay Araştırmaları

Biyoteknoloji, tarım ve gıda
 

Nano Teknoloji Sağlığa Zararlı Mı?

Nano Teknoloji Zararları
Fareler üzerinde yapılan deneylerde farelerin vücuduna giren nanoparçacıkların organizmayı terk etmediği ve organlarda çökelti olarak biriktiği anlaşılmıştır. Ayrıca genetik hasarlara, akciğer, beyin ve üreme organlarında bozulmalara sebep olduğu anlaşılmıştır.
Nano Robot Ne İşe Yarar?
Nanorobot'lar, nano ölçekli organik moleküler makinelerdir. Nanomekanik araçlar ile DNA'nın yapısını 2D ve 3D olarak birleştirmeye imkan verir. Boyutu yaklaşık bir hücre ile karşılaştırılabilecek olan nanorobotlar; tıp, çevre, savunma ve teknolojik alanlarda kullanılır.
Nano Robotlar Neler Yapabilir?
Kandaki Bakterilerileri Ve Toksinleri Temizleyen Nanorobot Geliştirildi.

Geliştirilen Nanorobot, Ultrason ile çalıştırılıyor ve kanın bakteri ve toksinden arındırılması için ileride güvenli bir yol olarak karşımıza çıkabilir. Şunu da  belirtmek gerekir ki; kullanılan nanorobotlar, insan saçının çapından yaklaşık 25 kat daha küçük.
 
Nano Robotlar Hangi Alanlarda Kullanılır?
 
Nano Robotların Uygulama Alanları: Nanorobotlar, tıp, askeri, sağlık ve çevre alanlarında kullanılmakta.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya düzdür iddiasını ispatlamak istedi fakat canından oldu

Sesi Tutan, Havayı Ve Işığı Geçiren Malzeme Üretildi
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Nano Teknoloji Nedir, Nano Teknoloji örnekleri, Nanoteknoloji Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır, Nano Teknoloji Zararları, Nano Robot Ne İşe Yarar,
Yorumlar
Haber Yazılımı