Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
01 Mart 2020 - Pazar 17:57 Bu haber 535 kez okundu
 
Narkolepsi Nedir? Tedavisi Var mıdır?
Narkolepsi erkeklerde mi kadınlarda mı görülür? Yaş aralığı nedir? Tedavisi var mıdır?
SAĞLIK Haberi
Narkolepsi Nedir? Tedavisi Var mıdır?

NARKOLEPSİ NEDİR? 

 

Son dakika haberler, Narkolepsi; kadın ve erkeklerde eşit olarak çoğunlukla 20’li yaşlarda ortaya çıkan ve ilk olarak dayanılmaz uyku hali ile kendini belli eden bir hastalıktır.


Gündemin nabzı, Hastalığın başlamasından aylar yada yıllar sonra halk arasında karabasan diye adlandırılan uyku paralizisi, uykuya dalarken veya uyanırken ortaya çıkabilen halüsinasyonlar ve katapleksi denilen düşme atakları ortaya çıkabilir. Hastaların çoğunda bozulmuş gece uykusuda görülür. Narkolepsi’nin ortaya çıkmasında  genetiğin rolü oldukça yüksektir. Bu hastalıkta Hypocretin denen madde beynimizde eksik olarak bulunmaktadır. Beynimizde bulunan dopamin ise temel olarak uyanıklığın ortaya çıkmasını ve bunun sürdürülmesini sağlar. 

 


UYKU EPİZOTLARI


Hastalıkta temel belirti gündüzleri çoğunlukla bir saatten kısa süren uyku epizotlarıdır.  Geçici bir tazelenme ve zindelik hissi verir. Bu uyku epizodları yemekte, konuşurken veya araç kullanma gibi uygun olmayan koşullarda ortaya çıkabilir. Uyanıklık durumunun yeterli olmaması sebebiyle konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunları meydana gelir. Narkolepside uykuya dalma ve sürdürme bozukluğuda sık görülür. Narkolepsi teşhisinde klinik belirtilerle birlikte laboratuvar desteğinden de faydalanılabilir. 

 


MSLT TESTİ


Polisomnografide sık uyanmalar ve kısalmış REM latansı dikkat çekici olup, uyku laboratuvarında gündüz yapılan MSLT testi narkolepsi tanısında çok önemlidir. Bu testte hastaların uykuya 8 dakikadan önce dalmaları ve iki kez de 15 dakika içinde REM evresine geçmeleri narkolepsi tanısını destekler. Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi, eğitim, davranışsal ve destekleyici tedaviler uygulanır.

 

Gut Hastalığı nedir? Gut hastalığından Nasıl kurtulunur?

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: Narkolepsi, Nedir?, Tedavisi, Var, mıdır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı