Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 12:04
 
Nefertiti kimdir?
Nefertiti ile ilgili bilmek istedikleriniz...
KÜLTÜR Haberi
Nefertiti kimdir?

NEFERTİTİ KİMDİR? 

 


 Nefertiti kimdir? Mısır'ın Güzel Kraliçesi Nefertiti. Adı ölümünden binlerce yıl sonra bile anılan bir kraliçe Nefertiti. (M.Ö. 1330–1370) yıllarında yaşamış olan Nefertiti Firavun Akhenaton’un eşidir.

 Nefertiti'nin Anlamı Nedir?
 

 Eski Mısır'a ait bütün kitaplarda onun güzelliğinden bahsedilir. Adı; 'güzel geldi.' anlamına gelen Nefertiti'nin bazı kaynaklarda asıl adının Tadukhepa olarak geçtiği güzelliğinden dolayı Nefertiti ismiyle anıldığı belirtiliyor. Kraliçe Nefertiti’nin, kökeni tam olarak bilinmemekle beraber bununla ilgili, geçmişten gelen bilgiler şöyledir.
Bunlardan biri; Firavunlar çevre ülkelerle iyi ilişkiler kurabilmek için çevre ülke krallarının kızlarıyla evleniyorlardı. Mitanni Kralının da güzel bir kızı vardı Tadukhepa...
 
 
 Nefertiti Ve Akhenaton

 

 Tadukhepa 15 yaşında geliyor Mısır’a. İşte o zamanlar Mısır lisanında “güzel geldi” anlamında olan Nefertiti adı ile anılmaya başlıyor. Akhenaton ile evlenen Nefertiti, firavun üzerinde büyük bir güce sahip olarak onunla beraber hüküm sürüyor ve Akhenaton ve Nefertiti, tüm insanların eşit haklara sahip olduğu tek tanrılı bir dinin temellerini atıyorlar. Bu dinin temelinde ise çok tanrılı bir din yerine sadece güneş tanrısına tapmak yatıyor.
 
 
 
 Nefertiti'nin Fiziksel Özellikleri

 

 


Siyah saçlı, koyu renk gözlü ufak tefek ve bronz tenli, elmacık kemikleri çıkık ve ince yüzlüydü. Nefertiti ayrıca iyi de bir eğitim almıştı. Fevkalade bir gülüşü vardı. Fazla gülmez fakat gülümsediği zaman da görenleri etkisi altına alırdı. Bunun haricinde Nefertiti politik, kurnaz ve cesur bir kadındı.  

 
 


Nefertiti'nin Büstü
 
 


Mısırlı sanatçı Thutmose tarafından Nefertiti'nin büstü yapılmış, Kraliçe bu büstte yüzü bronz, başı tıraşlı, dudakları kırmızıya boyanmış olarak şekillendirilmiştir. Kraliçe Nefertiti’nin büstü, 1912 yılında Alman bir arkeolog tarafından bulundu.
 
 
 


6 Kız Çocuk
 
 


Nefertiti 6 kız çocuk doğurmasına rağmen tahta varis olacak bir erkek çocuk sahibi olamamıştı. Bunun üzerine Firavun 2. bir eş alıp ondan bir erkek çocuk sahibi oldu. Tutankamon adını verdikleri bu firavun da ünlü mezarı ve lanetiyle bilinmektedir.
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı