google-site-verifica
Haber Detayı
15 Mart 2020 - Pazar 14:57 Bu haber 10425 kez okundu
 
Nepotizm nedir?
Nepotizm, çağımızın toplumsal sorunu olmaya devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
Nepotizm nedir?

NEPOTİZM NEDİR?

 

Son dakika haberler. Nepotizm, çağımızın toplumsal sorunu olmaya devam ediyor. Latince 'Nepot' 'Yeğen' kelimesinden türeyen nepotizm nedir? İşte nepotizm ile ilgili merak ettikleriniz. www.gundeminnabzi.com Gündemin nabzı.

 

İş hayatında, bazı kişilerin sırf o iş yerindeki birinin tanıdığı olmasından dolayı işe alınması durumu yani adam kayırma yada akraba kayırma.

 

KELİMENİN KÖKENİ 'NEPOT'

 

Nepotizm kelimesinin kökeni Rönesans öncesinde Katolik papaların yeğenlerini kilise içinde kardinallık gibi önemli pozisyonlara getirmelerine dayanır. Nepotizm, Latince'de yeğen anlamına gelir. Günümüzde ise iş hayatında çoğunlukla karşılaşılan bir sorundur.

 

TÜRK DİL KURUMUNUN AÇIKLAMASI

 

Türk Dil Kurumu, bu kavramı çu şekilde açıklar: 'Arkadaş veya akraba kayırma' Bir kimsenin beceri, kabiliyet veya eğitim düzeyine bakılmaksızın istihdam edilmesi, önemli görevler verilmesidir. Aynı zamanda bu durum örgütsel ilişkilere de zarar verebilir. Bu ayrımcılıkların kişileri yükseltici veya ayrıcalıklı bir konuma getirmesi durumunda diğer kişiler tarafından memnuniyetsizliğe neden olacaktır.

 

Karamizah olarak aşağıdaki karakterleri ve ne yaptıklarıni inceleyecek olur isek;

 

Yürüyen merdivenden çıkanlar ve onlara yukarıda kırmızı halı tutup el uzatanlar, haksız mevki sahibi olan ile mevkiye yol veren yöneticiler, resmin sağtarafında trajı komik çabalarla bir yere gelmeye çalışanlar fakat gelemeyenler ise, yüksek mevkilerde tanıdıkları olmayanlar veya kullanmayanları simgelemektedir.!

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Nepotizm, nedir?, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Nepotizm nedir?
Yorumlar
Haber Yazılımı