Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
02 Şubat 2020 - Pazar 22:51 Bu haber 586 kez okundu
 
Noterde Alıcı ve Satıcının Dolandırılma Riski Artık Yok
Adalet Bakanlığının yeni bir uygulama geliştirdi ve geliştirdiği bu sistemle özellikle ikinci el araç alım satımlarında çok etkili olacak.
EKONOMİ Haberi
Noterde Alıcı ve Satıcının Dolandırılma Riski Artık Yok

Adalet Bakanlığının yeni bir uygulama geliştirdi ve geliştirdiği bu sistemle özellikle ikinci el araç alım satımlarında, para emanet hesaba alınarak paranın noterlik işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından ilgili kişinin hesabına aktarılmasıyla vatandaşların mağdur edilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

BÖYLECE YAPILAN İŞLEMLER DAHA GÜVENLİ HALE GELECEK

Gündemin nabzı haberler olarak, Elde edilen bilgiye göre, tanıtımı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan Noter İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemine kredi kartı ile ödemeyide entegre ederek vatandaşın birçok kazanım elde etmesi sağlandı. Yapılan bu yeni uygulama ile nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması risklerinin önünede geçilmiş olacak.

HER AŞAMASINDA ALICI VE SATICI BİLGİLENDİRİLECEK

Satış bedeli, noterde blokelenmiş olarak bekletilerek, işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçemeyeceğinden alım satım işlemleri daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Yeni uygulama ile alım satım işleminin her aşamasında telefon ile alıcı ve satıcı mesajla ve elektronik posta atılarak bilgilendirilecek.

TİCARİ İLİŞKİ ESNASINDA ANLAŞMAZLIK ÇIKARSA NE OLACAK?

Karşılıklı iki tarafın anlaşamaması halinde ve satış işleminin iptal edilmesi gerektiğinde, alıcı tarafından yatırılmış olan para, kayıt yapılırken bildirilen banka hesabına geri iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kalkmış olacak. Bu yeni uygulamayla bloke, çek ve benzeri türden masraflarla karşı karşıya kalınmadan satış işlemleri gerçekleştirilebilecek.

BANKA KARTLARIYLA İŞLEM YAPILABİLECEK

Ülkemizde yarın başlayacak bu yeni uygulama ile, noter işlemlerinde satıcının ödemesinin yapılabilmesi için istenirse kredi kartı ve banka kartı kullanılacak. Bu yeni sistem ile ödeme aracı seçenekleri çoğaltılarak vatandaşların nakit taşıması ve bundan kaynaklanan riskler faktörleri ortadan kaldırılması amaçlanırken, kayıtlı ödeme araçları sayesinde vergi, resim ve harçların eksiksiz olarak hesaplanarak vergi kaybının önüne geçilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Noterde yeni dönem, noterde dolandırılmadan satış yapmak, nasıl dolandır
Yorumlar
Haber Yazılımı