Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 17:03
 
Numara Komşusu Akımına Aman Dikkat
Gündemin nabzı, Her geçen gün sosyal medya çıkan saçmalıklara bir yenisi daha ekleniyor!
GÜNDEM Haberi
Numara Komşusu Akımına Aman Dikkat

Numara Komşusu Akımına Aman Dikkat

 

Gündemin nabzı, Her geçen gün sosyal medya çıkan saçmalıklara bir yenisi daha ekleniyor. Gündem, Akıl tutulması mı yaşıyoruz, yoksa artık eskisi gibi düşünceli değil miyiz ? bilinmez fakat son günlerde popüler hale gelen ve yeni olan telefon numarası akımına karşı uzmanlar uyardı. Gündemin nabzı, Cep telefonu sahipleri telefon numaralarının son iki hanesine denk gelen rakamın altına veya üstene denk gelen ve sahibini bilmediği telefon numarasına mesaj göndererek bu saçma akıma dahil oluyorlar. Uzmanlar, Numara komşusu akımında, aile bireylerinin aile bütünlüğüne zarar vermekten, özel bilgilerin ele geçmesi ya da hukukun 'kişisel verilerin gizliliği' maddesince hukuki problemlerin yaşanabileceği konusuna dikkat çekti. Normal şartlarda hiç tanımadığı bir kişiye sırf numara komşusu olduğu için mesaj yollama akımına katılanların başı ciddi hukuksal süreçlerle derde girebilir.

 

TACİZ YERİNE GEÇEBİLİR

Uzmanlar, "Bu noktada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 123'üncü maddesinde düzenlenen 'huzur ve sükunu bozma' suçu oluşabileceği gibi cinsel taciz gibi suçlar da ortaya çıkabilir. Yine bu mesajlar yüzünden insanların ilişkileri zarar görebilir, başka sorunlar doğabilir. Basit bir mesaj gibi görünen bir eylem, öngörülemeyen zarar ve sonuçlar doğurabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir." diye ifade ediyorlar. Atılan bu sms'ler ile alakalı kişilerle mahkeme koridorlarında bulabilirler. Uzmanlar ayrıca, "Kişisel telefonlar insanların özeli olduğu için nasıl ki komşumuzun kapısını rastgele çalmıyorsak elektronik iletişimde de insanların özel hayatına dikkat etmeliyiz." Dedi. Ayrıca sözlerine şunlarıda ekledi:

 

MESAJ İFŞASINA 1-3 YIL ARASI HAPİS

İki kişi arasındaki özel mesajlaşmaların, diğer kişinin rızası olmaksızın birde kamuya açık alan olan sosyal medyada paylaşılması gibi durumlara da daha fazla rastlanıldığını aktaran uzmanlar: Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre, haberleşme araçlarıyla yapılan yazılı veya sözlü görüşmelerin içeriğini karşı tarafın bilgisi ve rızası olmadan paylaşmanın, hukuka aykırı olaması sebebiyle bu fiili işleyen kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebileceğini belirtti. Bu durumun sosyal medya üzerinden yapılamsının farklı sonuclar doğurmayacağının da altı çizildi.
 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı