Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 19:51
 
Obezite Nedir? Obezite Tedavi Edilebilir Mi?
Obeziteden kurtulmak mümkün mü?
SAĞLIK Haberi
Obezite Nedir? Obezite Tedavi Edilebilir Mi?

Obezite Nedir? Nedenleri Nelerdir?

 

Obezite nedenleri

Tam olarak açıklanamayan Obezite, aşırı, gereksiz gıda tüketimi, yanlış beslenme ve sınırlı fiziksel aktivite obezitenin en önemli sebepleri olarak kabul görmektedir. Bu faktörlere ek olarak genetik yatkınlık, çevresel faktörler, nörolojik ve fizyolojik faktörler, biyokimyasal faktörler, sosyo-kültürel ve psikolojik faktörler gibi pek çok etken birbiri ile ilişkili olarak obezitenin oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir. Dünya üzerinde özellikle çocukluk çağındaki obezite artışını bu gün genetik yapıdaki değişimle ele almak eksik ve yanlış olacağından dolayı, hastalığın oluşumunda ki ana nedenlerden, çevresel faktörlerin rolünün önem derecesinin yüksek olduğu kabul görmektedir.


Hastalığı oluşturan başlıca risk faktörleri şunlardır :


*Aşırı hareketsiz yaşam tarzı

*Yanlış beslenme alışkanlıkları, cips, kola, pasta ve şeker tüketimi vs

*Kişinin cinsiyeti

*Kişinin yaşı

*Eğitim seviyesi

*Kültürel ve sosyol etmenler

*Ailenin ekonomik durumu

*Hormon ve metabolizma düzeni

*Genetik aktarım

*Ruhsal Sorunlar

*Sık sık düşük kalorili yapılan diyetler

*Sigara ve Alkol Tüketimi

*Psikiyatrik ilaçlar (antideprasanlar vb.)

*Her doğumdan sonra ne kadar süre geçtiği

*Kaç doğun yapıldığı


Çocukluk obezitesi
Kişide obezite hastalığı izlenirken dikkat edilmesi gereken etmenlerden birisi de bebeklik yıllarındaki beslenme tarzıdır. Yapılan çalışmalar göstermistirki, dünya nüfusu üzerinde obezite olma oranının bebeklik süresini anne sütü ile tamamlamış çocuklarda, bebeklik süresini anne sütü ile tamamlamayan çocuklara oranla daha düşük olduğu aynı zamanda anne sütü verilen sürenin, tamamlayıcı olarak hangi besinlerin verildiği, miktarları ve tamamlayıcı gıdlara başlama zamanlarının obezite hastalığının oluşumunu etkilediği belirtilmektedir.

DSÖ Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF'in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) yayımladıkları birçok dökümanda ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesinin, ikinci 6 aydan sonra ise emzirme ile birlikte güvenilir, uygun kalite ve oranlarda tamamlayıcı besinlere geçilmesinin, bunun yanında da en az 2 yıl çocuğun emzirilmesini önermistir. Bu durumun uzun ve kısa dönemde kronik hastalıklar dahil olmak üzere obezite riskini minimuma indirebileceği belirtilmiştir.

 


Obezite tedavisi nasıl yapılır?

 

Obezite

Tedaviye başlanmadan önce hastalar üzerinde konuyla ilgili sağlık kontrollerinin tam olarak yapılması gerekmektedir. Hastaların, detaylı tetkik taramalarından sonra tedavinin nasıl yapılacağına doktorlar tarafından karar verme aşamasına geçilir. Belirli hastalar spor ve diyet ile bu obezite sorunundan kurtulurken bazı hastalar için ise durum böyle olmaz ve cerrahi tedavi gerekebilir. Yöntemin uygulanma şekline, obez hastanın bel kalınlığı ve vücut kitle endeksi faktörleri de etki etmektedir.

Obezite tedavisi için şu yöntemler kullanılmaktadır;


1. İlaç tedavisi;


Aslında obezite tedavisi için kullañılan bilinen bir ilaç yoktur. Bu ilaç ile, obeziteye neden olan diğer sorunların tedavi edilmesi amaçlanmaktadır

Örneğin; kişinin hormon bozukluğu var diyelim. Hormon bozukluğuyla ilgili obezite görülmüşse, burada önce kişiye hormon ilaçları verilerek hormon tedavisi yapılır. Ardından diyet ve spor ile obezite sorununa ikinci müdahale yapılır. İlaç, spor ve diyet tedavisi komplike olarak uygulanabilir.


2. Obezite Diyet tedavisi;


Diyet tedavisi obezitenin başlangıç evresinden son evresine kadar herkese uygulanmaktadır. Ameliyat ile tedavi geçirmiş olmak diyet programına girmeyeceğiniz anlamı taşımamaktadır. Obezite hastalığının en önemli tedavi yöntemi diyet ve besleneme şeklimizi kontrol altına almaktır.


*Peki neye göre diyet listesi oluşturulur?


Kişinin yaşam tarzına ve vücut yapısına bağlı olarak, uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel bir diyet programı oluşturulmaktadır. Aylık olarak kontrollu bir bir şekilde yenilenen bir programdır. Obezite astalarının verilen bu diyet programına harfiyen uymaları, tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

3. Obezite Için Egzersiz Tedavisi

Obezite sorunu olan hastalarda, kilo kaybı oldukça sarkma ve deri fazlalığı oluşabilir, diyetle beraber sarkmaları engellemek ve metabolizmayı hızlandırmak için egzersiz de yapılır. Bu tedavi programı için doktorunuza danışınız.


4. Obezitede Psikolojik Tedavi


Obezite hastaları için diyet, egzersiz ve ilaçla beraber mutlaka psikolojik tedavide uygulanmalı. Obezite hastaları kendilerini izole etme eğiliminde olabilirler. Bundan dolayı psikolojik destek önemlidir.


5. Obezitede Cerrahi Tedavi


Bu yöntem her hasta için kullanılamaz. Cerrahi tedavinin uygulanması için obezite hastasının vücut kitle endeksinin 40 ve üstünde olması gerekir. Sindirim sistemine müdahale edilen bu yöntemde hastaların hızlı kilo verdikleri görülür. Yine de etkili sonuç için cerrahi müdahaleden sonra diyet ve spor yapmak gerekir.


A) Mide Kelepçesi Ameliyatı;


Mide kelepçesi uygulamasına mide bandı da denir. Kapalı yöntemle yapılan bu ameliyatlarda mide bandı, hastanın mide giriş kısmına yerleştirilir. Bu bantların genişliği 1 cm, uzunluğu ise 10 cm’dir. Bantların ucunda balon bulunur. Bu balon midenin giriş aşamasında bir cep oluşturur. Yemekler önce bu cebe sonra mideye ulaşır. Bu yöntemle hastalar, daha yemekler midelerine ulaşmadan tokluk hissine ulaşır.
Mide kelepçesi ameliyatı yapılacak olan hastalar en az 3 yıl boyunca diyet ve egzersiz ile kilo verememiş ve vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastalar olmalıdır.


B) Tüp Mide Ameliyatı;


Bu ameliyatta hastaların midesinin 70’lik kısmı alınır. Alınan bu miktar hastaların daha az yemek yemesine ve kilo kaybetmesine olanak sağlar. Mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu ameliyat, ortalama olarak 1-1,5 saat sürer. Ameliyat sonrasında ağrı hissedilmez. Yorucu olmayan işlerde çalışan hastalar 1 gün sonra işlerine başlayabilir. Ağır işlerde çalışan hastaların ise 1 hafta sonra işlerine dönemleri önerilir. Ameliyattan bir ay sonra düzenli egzersiz gerekir. Ameliyatın üçüncü ayından sonra ise kas güçlendirici egzersizlere başlanabilir. Bu ameliyat sonrasında sarkmaların önlenmesi için doktor kontrolünde protein ağırlıklı beslenilir.


C) Mide Katlama Ameliyatı


Midenin bir kısmı kesilip içe doğru katlanır. Bu şekilde besinlerin mideden geçiş hızı artırılır. Bu ameliyatın uygulanacağı kişilerin vücut kitle endeksi 30-35'dir. Bu ameliyat ile midenin 70’i küçültülür.


D) Mide Botoksu;


Mide botoksu, cerrahi olmamakla birlikte. Mideye botoks sıvısı enjekte edilerek hastaya uygulanır. İşlem 15 dakika sürer ve hastalar, günlük yaşantısına devam edebilir. 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı