Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 10:41
 
Odysseus'un Maceraları
İthaka Kralı Odysseus'un Maceraları
KÜLTÜR Haberi
Odysseus'un Maceraları

Odysseus'un Maceraları

 

Odisseus veya OdisseasYunan mitolojisi'nde Ithaka'nın kralıdır. Laertes ile Antikleia'nın oğludur.

Odysseia'da, Truva Savaşı ile Truva'nın düşmesinden on sene sonra Odisseus'un zorlu geçen bir yolculukla İthaka'ya, evine dönüşüne kadar başından geçen maceralar anlatılır.
 

Truva Atı

 
Çok zeki bir adam olduğu söylenir. Düşmanlarını zekası ve kurnazlığı ile yenerdi. Truva Savaşı başlayınca savaşa gitmemek için türlü bahaneler ileri sürüp gitmek istemesede savaşa gitmek zorunda kaldı. Truva Atı fikri de Odisseas'adan çıkmıştır.

Poseidon'un kinini kazandığından Truva dönüşü başına birçok belalar gelmiş ve belalarla birlikte yaşadığı dönüş mitolojide bir nevi insanlığın öyküsü olarak söylenegelmiştir.
 

Odisseus'un Hayatı

 
Odisseus, kuzeybatı Yunanistan kıyılarının karşısındaki İthaka (İthaca, İthake) adasında doğdu. Babası Learthes, annesi Antikleia idi.

Odisseas'un gençliği, hekim Kheiron'un yanında geçti. Bir gün Odisseas, dedesi Autolykos'a konuk olarak gitti. Orada bir yaban domuzu avına katıldı ve bacağından yaralandı. İşte, Truva Savaşı sona erdikten sonra on yıl daha türlü maceralar geçirip, İthake'ye döndü.

Truva Savaşına katılmadan önce Odisseas, İthake kralı oldu. Babası Learthes'in oğlunu tahta nasıl geçirdiği pek anlatılmaz ama kral olunca bir eş seçmesi olaylı oldu. Hemen dünyanın en güzel kızı Helena'ya (Helen) talip oldu ama Helena'nın taliplilerinin çokluğundan korkup ondan vazgeçti ve Helena'nın babasının kardeşi İkarios'un kızı Penelope'u (Penelopeia) istedi. Tyndereos'un ise Odisseas'un bu yaklaşımını önce beğenmedi. Odisseas ise Penelope ile evlenmek için şartını söyledi. Tyndereos'u düştüğü durumdan kurtaracak ve bu çözümle kimse arasında kavga olmayacaktı.

Bu arada Tyndereos'un kızını türlü prensler, krallar ve savaşçılar istiyorlar, türlü hediyeler gönderiyorlardı. Tyndereos da onların kalplerini kırıp kötü bir duruma yol açmamaya çalışıyordu. Sonunda Tyndereos, Penelope'u vermeye razı oldu ve Odisseas fikrini açıkladı: "Helena kocasını kendi seçsin ama her kimi seçerse diğer tüm talipleri bunu sorun etmeyecek ve Helena'nın kendine seçeceği kocaya her zaman arka çıkmaya yemin edecek." Tyndareos, bu fikri beğendi ve iş kızın seçimine bırakıldı. İkarios önce herkesi yemin etmeye çağırdı. Odisseas dahil herkes yemin etti. Dünyanın en güzel kızı Helena, kocası olarak Agamemnon'un kardeşi Menelaos'u seçti. Herkes karara saygı duyup, kabul etsede herkesçe edilen bu yemin, ileride on yıl sürecek olan Truva Savaşı'na neden olacaktı.


Penelope Odysseus

 
Odisseas'un Penelope'yle olan evliliğinden Telemakhos isminde bir erkek çocukları doğdu fakat bu çocuk daha kundaktayken Helena'nın kaçırıldığı, kocası Menelaos'un yardım istediği haberi geldi. Odisseas bu savaşa (Truva Savaşı) katılmamak için elinden geleni yaptı, Agamemnon'un ordusuna almak için kendisini almaya gelen askerleri kandırmak için Odisseas, tarlasınına tohum yerine tuz ekti sabana da öküz yerine kendisini koştu. Niyeti deli taklidi yapmaktı. Askerlerin arasındaki Palamedes, bebek Telemakhos'u alıp sabanın geçeceği yere koydu. Ağzından tükürükler saçarak sürekli küfredip bağıran ve sabanı çeken Odisseas, sabanı biricik oğluna zarar gelmemesi için Telemakhos'un üzerinden değdirmeden geçirince askerler olayın düzmece olduğunu anladı. Çaresizce zırhını kuşanıp, eşiyle vedalaştı. Böylece, Palamedes'e ileride müthiş bir intikam alma ile sonuçlanacak bir kinle sefere katıldı.
Penelope Örgüsü Nedir?
 
Penelope, Odysseus'un eşidir. Odysseus'un yokluğunda saraya yerleşen erkekler arasından eş seçmesini ertelemek için gündüz ördüğü örgüyü gece söker durur ve sadık bir kadın olarak bilinir. İthake sarayı Penelope'ye talip olan ve onun zengin krallığını ele geçirmeyi isteyen taliplerle doludur artık. Oğlu Telemakhos çocuk olduğundan bu taliplere engel olamamaktadır. Telemakhos talipleri oyalarken annesi de başka bir yol bulmuştur. Taliplerine dokuduğu bezi bitirmesi için beklemelerini söyler ve ondan sonra evleneceği vaadini verir. Dokuduğu bezi her gece söker ta ki 3 yıl sonra bu taliplerce öğrenilene kadar.

Kocası gibi akıllı ve kurnaz olan Penelope taliplere bir yarışma önerir. Odysseus'a bir dostu tarafından hediye edilen yayı getirterek, onu gerip ok atmayı kim becerebilirse ona varacağını taliplerine bildirir ve böylece taliplerinin öldürülmesine neden olan çareyi bulur. Odysseus taliplerini yenince kendini eşine tanıtmakta zorluk çeker ve onu denemelere sokar. En sonunda karısının ne kadar akıllı ve şüpheci olduğunu anlar ve yine kavuşurlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Hephaistos Ne Tanrısı?

III. Amenhotep Hayatı
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı