Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 16:09
 
Okulum Temiz Belgesi Töreni
Bütün okullarımızda okulun temiz belgesinin alınabilmesi için altyapı hazırlamak
EĞİTİM Haberi
Okulum Temiz Belgesi Töreni

Okulum Temiz Belgesi töreni

 

Bir okulda düzenlenen "Okulum Temiz Belgesi" töreninde konuşma yapan MEB Z. Selçuk, "21 Eylül'de ders zili çaldığı zaman bir okulun hangi mekanında ne yapacağız, nasıl yapacağız, hangi davranışlar ortaya koyulacak, servis araçları için hangi kurallar geçerli bunlar için ayrı simülasyonlar yaptık. Bütün okullarımızda okulun temiz belgesinin alınabilmesi için altyapı hazırlamaktı" diye ifade etti. Artık okullarda görev yapacak 2 bin denetmen olacağını kaydeden Bakan Selçuk, hangi okulun ne gibi ihtiyaçlar içerisinde bulunduğunu, hazırlanan listelerle ortaya koyduklarını ifade etti.

 

Hijyen denetiminin sağlıklı yapılmasını teşvik etmeye çalışıyoruz

Bakan Selçuk, "Okulların temiz olmasını, hijyen denetiminin sağlıklı yapılmasını teşvik etmeye çalışıyoruz" dedi. MEB Selçuk, "Çok aşamalı bir çalışmayı sürdürürken farklı değerlendirmelerde yapılıyor. Diyelim ki okul bu belgeyi aldı. Bitmiyor. Sürdürülebilirlik çok önemli. Okulun sürekli olarak temiz kalması hususunda çalışmalar yapılıyor. Bunu takip etmek için de bir yazılım hazırladık. Tüm okulların hangi durumda olduğunu takip etmek söz konusu. Dezenfektan ve maske temini de söz konusu" diye sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti: "Okullarımızı 21 Eylül'de açma çabamız var. Okullar açılmazsa ne kazanırız ne kaybederiz Bilim Kurulu ile konuşuyoruz. Öğrencilerin öğrenme kayıpları nereye evrilecek, bizleri hangi riskler bekliyor, velilere yönelik ne tür çalışmalar yapmalıyız, bunları düşünüyoruz. Hangi okulumuz hazır bunlara bakacağız. Çocuklarımızın okul özlemini gidereceği günlere hasretiz. Bu çalışmalar konusunda bütün Türkiye'nin büyük bir hazırlık içinde olduğunu söylemekten memnuniyet duyarım."

 

Mekansal ve müfredat olarak seyreltme olacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Biz çocuklarımızı mağdur etmeyiz. Bilim Kurulu ile beraber ki bu sadece Sağlık Bakanlığı ve MEB'in işi de değil. İlgili tüm kamu kuruluşları bir ortak değerlendirme ortaya koyuyor ve neticesinde kararlar veriliyor. Bazı ana kararlara ihtiyacımız var. Çocuklarımızın hangi konulardan sorumlu olacağını kararlaştırırız. Onlar normal derslerine devam etsinler. Bütün konular zaten onlar için hazır olarak var" diyerek Bakan Selçuk, "Uzaktan eğitim konusunda bizim temaslarımız ve yapılan görüşmeler neticesinde de özel okulların birtakım kararlar ortaya koymasını bekliyoruz. Velilerimizin haklı taleplerinin alınması şart" diye ifade etti.

Bakan Selçuk, "Okulların bir an önce açılması için her cephede çalışıyoruz. Açılması noktasında gereken tedbirleri alıyoruz ama bütün toplumdan da beklentimiz var. Okulları beraber açacağız dememizin de temel prensibi bu" dedi.


 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı