Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 17:32
 
Önümüzdeki İlk 5 Yıl İçinde Bizi Bekleyen 7 Teknolojik Değişim
7 Teknolojik gelişme!
TEKNOLOJİ Haberi
Önümüzdeki İlk 5 Yıl İçinde Bizi Bekleyen 7 Teknolojik Değişim

Önümüzdeki İlk 5 Yıl İçinde Bizi Bekleyen 7 Teknolojik Değişim

 

 

Gündemin nabzı olarak sizin için araştırdık. Geçtiğimiz yıl teknoloji dünyası ve severleri için oldukça verimli geçti. Deneyler, Testler, fütürist teknolojiler ve bunlar gibi bir sürü yeniliğe tanıklık ettik. 2019 yılı çıtayı yüksek tutunca 2020 yılına yönelik beklentiler de haliyla yükseldi. Teknolojinin artık günümüzde bir 10 yıl öncesine göre hızla geliştiğini de düşünürsek 2020 yılı için herkesi şaşırtacak teknolojileri deneyimleyebiliriz. 2020 yılında yaşanacak 7 teknolojik gelişmeye hep birlikte bir göz atalım...

5g nedir, 5g teknolojisi makale, kripto para nedir, kripto para, kripto ne demek, yapay zeka ne demek, yapay zeka, yapay zeka muhendisliği, sanal gerçeklik gözlüğü, vr oyunlar, akıllı hoparlörler ne işe yarar, akıllı hoparlör nedir, nesnelerin interneti iot nedir, nesnelerin interneti iot, insan beyninin ne kadarını kullanıyor,Kripto Paralar Geçen Yıllara Göre Etkili Olabilir

Kripto para nedir
Son dönemde araştırmalar gösteriyor ki, 2025 yılına kadar, geçecek olan sürede akıllı telefonu olan fakat banka hesabı henüz olmayan kişilerin yüzde 50’si mobil olarak erişibileceği bir kripto para hesabı kullanacak. Hali hazırda bildiğimiz hatta kullandığımız büyük çevrimiçi pazarlar ve sosyal medya alanları, içinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar kripto ödemelerini destekleyecek. Ön görülere ve istatistiklere göre ise, 2025 yılına kadar dünya çapında banka hesabı kullanmayan vatandaşların yarısı, bu yeni mobil özelliği getirilecek veya getirilmiş kripto para hesap hizmetlerini kullanmaya başlayacak. 2020 yine kripto para yılı olacağa benziyor.

 


Yapay Zeka Belki Filmlerdeki kadar olamayaca fakat Gelişmeye Devam Edecek

Yapay zeka

2020 yılında Yapay Zeka üç temel unsur üzerinden gelişecek: bunlardan ilki otomasyon, ikincisi doğal dil işleme (NLP) ve son olarakta güvenlik. Otomasyon mantığında, yapay zeka sistemlerinin veri bilimcileri, işletmeler ve tüketiciler için otomasyon ile birlikte daha hızlı, daha kolay ve daha anlaşılır çalıştığını hep birlikte deneyimleyeceğiz. NLP ise, yapay zeka sistemlerinin gündelik çevre dilini kullanarak bizimle sohbet etmesini, tartışmasını ve sorunlarını çözmesini sağlamada hayatımızda önemli bir yer edinecek. Bunun hayatımıza ne katacağını düşünecek olursak, açıklanabilirlilikten önyargı algılamaya kadar değişik araçlar yardımıyla yapay zeka verilerinin yönetimi için daha şeffaf ve hesap verebilir uygulamaların günyüzüne çıkacağını göreceğiz.

 


VR Gözlük vb Sanal Gerçeklik Çıkışa Geçecek

Vr gözlük

Teknoloji devleri son yıllarda sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını deniyor, fakat teknolojinin tam manada sınırlarını yeni yeni zorluyoruz. İçince bulunduğumuz yılda da tüketici ve işletmelere fayda sağlayacak yeni kullanım alanlarının ortaya çıkması hedefleniyor.

 

Yanı sıra tıp alanında da artırılmış gerçeklik ile cerrahi asistanlığa kadar, yenilikleri de görebiliriz. Bu ve bu gibi teknik alanlardaki kullanımların önümüzdeki yıl içersinde mekanik, petrol/gaz ve fabrika işlerini de kapsaması hedefleniyor.
Yapay zeka asistan 2020'ye 5G Damgasını Vurabilir. 5g nedir?

5g nedir

Her ne kadar çeşitli ülkelerde istenmesede, artan bant genişliği, daha basit bir kurulum işlemiyle, daha yüksek internet hızları sağlamak için 5g'ye geçilecek gibi duruyor. Bunun yanı sıra 5G ağları drone ve sürücüsüz araçların kullanımını kolaylaştıracak ve fütüristik, akıllı şehirler için önemli bir altyapı sağlayacak. Araçların da diğer kendisi gibi akıllı araçlarla hızlı bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl 5g uygun telefon modellerinin satışları oldukça sınırlıydı.
Fiyatının yüksek olması ve sınırlı ağ kullanılabilirliği satın alma hakkında kişilerin temkinli davranmalarına sebep oldu. Kapsama alanı geliştikçe ve genişledikçe Apple (AAPL), Samsung gibi firmaların 5G teknolojili telsiz özellikli amiral gemisi telefonlarını piyasaya sürmesiyle birlikte 2020 iletişimde farklı olabilir. Xiaomi'de orta segmente ürettiği telefonlar ile bu yayılımı hızlandırabilir. 

 


Nesnelerin İnterneti iot nedir

Nesnelerin interneti iot

Internet of Things; Nesnelerin İnterneti, sade ve yalın anlamıyla, herhangi bir nesnenin internete kendisinin erişmesi ve diğer nesnelerle irtibat kurabilmesi anlamına geliyor.

Örnek vermek gerekirse, sabah işe gitmek için alarmınız çaldığında kahve makinenizin kahve yapmaya başlaması gibi.

Bulunduğumuz yıl içinde nesnelerin interneti iot hem Türkiye'de hem de dünyada oldulça popüler hale gelecek.

Akıllı evler, akıllı cihazlar ve birbiriyle haberleşen cihazlardan bahsetmişken sayısından bahsetmemek olmaz 2020 yılında cihazların sayısı yaklaşık 26 milyara çıkacağı tahmin ediliyor.
 


İnsan beyninden nesnelere
İnsan beyninin ne kadarını kullanır?

Insan beyninden nesnelere

Edindiğimiz bilgiye göre nesneler arasındaki iletişimi bir adım öteye taşiyacak bazı çalışmalar hala devam etmekte.

Konuyla ilgili yatırımcılarının arasında Elon Musk'ın da bulunduğu yapay zeka şirketi OpenAI, bilgisayar ve insan arasında bir veri iletim sistemi kurmak ve geliştirmek için yaptığı çalışmalara 2020 yılında ara vermeden hız kazandıracak.

Yapılan bu çalışmalarla amaçlanan ise, felçli insanların telefon ve bilgisayar gibi akıllı cihazları kontrol etmesi ve iletişim kurması.
 


Akıllı Hoparlörlerde Reklam Dönemi
Akıllı Hoperlörler ne işe yarar?

Akıllı hopaörlör

En başından belirtmek gerekirse, Amazon ve Google akıllı hoparlör piyasasına hali hazırda hakim olmuş durumda. Yanı sıra belirtmek gerek ki bu iki dev firma bu başarıyı elde edebilmek için bu teknolojik gelişme karşısında bir takım ödünler vermek zorunda kaldı. Yapmış oldukları bu ödünler arasında sert fiyat indirimleri ile ulaşılan kişi sayılarını artırsa da bu iki dev şirketin önemli bir gelir elde edememesine sebep olmuştur. Ayrıca bu cihazların ücretli hizmetlerinin de bulunmaması artı bir dezavantaj olarak görülmektedir. Ama... Peki bu iki dünya devi bu politika ile neyi hedeflemekteler? Tabiki biraz düşününce cevap gayet basit "reklam gelirleri". Amazon pazarı, Alexa’yı uzun süredir bir perakende kanalı olarak kullanmayı denedi fakat gerçekten kendine göre kayda değer paralar kazanmanın tek yolunun reklam gelirlerinden faydalanmak olduğunun farkında. İste tamda bu sebepten dolayı 2020 yılında akıllı hoparlörlerde reklamlar duymaya başlayabiliriz.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı