Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 07:15
 
Orak Hücre Hastalığı Acı ve Ölüm Saçıyor
İlaç firmalarından iki Yeni İlaç, Orak Hücreli Hastalığı Rahatlatmaya Yardımcı Olacak. Ama sorun şu ki, ücretini kim ödeyecek?
SAĞLIK Haberi
Orak Hücre Hastalığı Acı ve Ölüm Saçıyor

İlaç firmalarından iki Yeni İlaç, Orak Hücreli Hastalığı Rahatlatmaya Yardımcı Olacak. Ama sorun şu ki, ücretini kim ödeyecek? Adakveo ve Oxbryta devrim niteliğinde tedaviler olabilir, ancak her biri yılda yaklaşık 100.000 dolar tutuyor ve ömür boyu alınması gerekiyor. Gıda ve İlaç İdaresi kısa bir süre önce orak hücreli hastalık için iki yeni tedaviyi, ilk 20 yıl için onayladı.

 

Ancak ilaçlar oldukça pahalılar

 

Novartis ilaç firması tarafından yapılan Adakveo, yanlış biçimlendirilmiş kan hücrelerinin kan damarlarına sıkışması durumunda ortaya çıkan neredeyse dayanılmaz ağrı bölümlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Sadece 16 yaş ve üstü hastalar için onaylanan ve ayda bir kez infüzyon şeklinde verilen ilaç bir hayli cep yakıyor. Diğer bir ilaç firması olan 'Global Blood Therapeutics' tarafından yapılan Oxbryta ise, beyin ve diğer organlarda kalıcı hasara yol açabilecek hastalıklardan kaynaklanan şiddetli anemiyi önlemeyi amaçlıyor.

 

Günlük kullanıma uygun olan ilaç, 12 yaş ve üstü hastalar için onaylanmıştır

 

Her tedavi yılda yaklaşık 100.000 Dolar tutuyor ve ömür boyu alınması gerekiyor. Nadir bir hastalığı tedavi eden bir ilacın bu kadar yüksek bir fiyatı olması alışılmadık bir durum olmasa da, ABD'de orak hücre hastalığı olan 100.000 kişi ve dünya genelinde milyonlarca insan var. Fiyatların yüksek olmasından kaynaklanan ilaca erişim sorunları, önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni tedavi yöntemleri olsa bile azalacağa benzemiyor ve buda, orak hücre uzmanlarını endişelendiriyor. Yaklaşık 30 ve daha fazla orak hücreli ilaç, geç evre klinik denemelerinde deneme aşamasında. Üniversite'de orak hücre uzmanı olan Dr. Alexis Thompson, “Bu olağanüstü bir durum” dedi. Novartis ve Global Blood Therapeutics, sigorta firmaları ile yeni ilaçları kapsama konusunda konuşuyorlar ve her iki firmada çoğu sigortacının ilaçları karşılayacağı konusunda iyimser olduklarını söylüyor. Şirketler ilaçsız olarak, orak hücre hastalığının tedavisinin daha pahalı olduğunu savunuyorlar. Hastalık, acı veren krizleri, organ hasarlarını ve felç gibi komplikasyonları için çocukları tedavi etmek yılda ortalama 10,000 dolar, yetişkinleri tedavi etmek için ise yılda yaklaşık 30,000 dolar tutuyor. Aslında orak hücre hastalığı olan birçok yetişkin bir dereceye kadar sakattır ve çoğunun beyin hasarı vardır ve bu da günlük hayatlarını idem ettirme aşamasımda hastaları oldukça zorlar. Aile üyelerine çoğu zaman bakıcılar da eklendiği zaman ekonomik yük katlanarak artar.

 

Global Blood Therapeutics İcra Kurulu Başkanı Dr. Ted Love

 

"Orak hücrede gereken özeni göstermiyoruz ve bu nedenle çok para ödüyoruz” dedi. Novartis ilaç firması sözcüsü şunları söyledi: “Adakveo'nun fiyatına, orak hücre hastalığının tedavisine getirdiği yeniliği dengelemeyi, hastalara sağlayabileceği yararları ve uygun hastaların sahip olmalarını sağlamanın önemini düşünerek yaklaşıyoruz. buna erişim. ” Ancak, Dr. Katılmış olabilecek destek. Hasta haklarını savunan bir grub olan 'Ekonomik İlaçlar' Hastaları'nın kurucusu David Mitchell, hastaların ve sigorta şirketlerinin bu ilaçlar için sadece, herhangi bir fiyat ödemeyi kabul etmemeleri gerektiğini söyledi. “İlaç şirketleri bu soruyu sormamızı ve kendimizi sorgulamamızı istiyor: "Orak hücre ile yaşamanın acısını ve zorluklarını hafifletmek için ne kadar para ödeyeceğiz?"” Dedi. “Çocuğunuz hastalıkla karşı karşıya olduğunda veya yakınınız dayanılmaz bir acı çekiyorsa, cevap genelde “ her şey ”dir.” Ancak, ilaç firmalarının fiyatlandırmasına yaklaşmanın yanlış yolu bu. Daha uygun olan soru şudur: İlaç şirketleri bu ilaçlar için ne kadar kazanmalı? Medicaid orak hücre hastalığı olan hastaların yaklaşık yüzde 50'sini ve Medicare yüzde 15'ini kapsıyor. Bu programların yeni ilaçlara ihtiyaç duyan herkes için nekadar para ödeyeceği belli değil.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı