Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:01
 
Panik Ataktan Kurtulmanın Doğal ve Kesin Yolları
Panik Atak Nedir?
SAĞLIK Haberi
Panik Ataktan Kurtulmanın Doğal ve Kesin Yolları

 

Panik Atak Nedir? Panik Ataktan Kurtulmanın 10 Yolu
 


Ataklar genel olarak ani bir biçimde, yoğun korku, panik veya kaygı şeklinde olmaktadır. Kişiyi Bunaltır ve fiziksel, duygusal belirtileri vardır. Örnek vermek gerekir ise, panik atak geçirmekte olan birçok kişi nefes almakta zorlanabilir, aşırı terleyebilir, titreme gelebilir ve çarpıntı hissedebilirler. Bazı kişilerde panik atak esnasında göğüs ağrısı ve şidetli bir can yanması hissi yaşayacaklardır, bu da bireye adeta kalp krizi geçiriyirmuş hissi vermektedir. Yanısıra inme geçirmiş gibi hissettiklerini söyleyenlerde olmuştur. Panik atak geçirdiğinizi hissettiğinizde veya gerçekten bir tane geldiğini hissettiğinizde panik atak'ı durdurmak için kullanabileceğiniz 10 yöntemi sizin için derledik: Panik atak nedir, panik atak tedavisi, panik atak testi, panik atak nasıl geçer, panik atak belirtisi, panik atak krizi, panik atak neden olur, panik atağa yüzde yüz doğal çözüm, gündemin nabzı

 

 

Panik atak'ı durdurmak için kullanabileceğiniz 10 yöntemi sizin için derledik



1. Derin derin nefes alın

 

nefes almanin panik ataga etkisi

Hiperventilasyon korkunuzu arttıran bir panik atak göstergesi olsa bile, derin derin nefes alıp verme bir atak sırasında panik semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer nefesinizi kontrol altında tutabiliyorsanız, öteki belirtilerı ve panik atağın kendisini kötüye gidebilecek hiperventilasyon olma olasılığınız daha da düşecektir. Derin derin nefes alıp verirken nefesinize odaklanın ve havanın göğsünüze ve karnınıza yavaşça dolduğunu hissedin ve sonra havayı yavaşça bırakın. Yoğun bir nefes alışı yapın, bir saniye bekleyin ve sonra tekrar yoğun bir nefes daha alın:


2. Unutmamanız gereken şey Panik atak geçirdiğiniz


Kalp krizi geçirmediğiniz bu durumun farkında olun, bu durumun geçici olduğunu, geçeceğini ve iyi olduğunuzu unutmamaya çalışın.



3. Gözlerinizi kapatın

gozlerinizi kapatmanin panik ataga etkisi
Bazı ataklar sizi bunaltan tetikleyicilerden gelmektedir. Etrafınızda çok fazla uyaranın olduğu, hızlı ve tempolu bir ortamdaysanız, bu durum sizin panik ataklarınızı besleyip ortaya çıkarabilir. Uyaranları ortadan kaldırmak ya da azaltmak için panik atak esnasında gözlerinizi kapalı tutun. Bu yaotığınız şey ekstra uyaran olabilecek riskleri engelleyebilir ve 3. Şıkda bahsettigimiz nefesinize odaklanmayı kolaylaştırabilir.



4. Farkındalık uygulayın

kiyafetlere dokunmanin panik ataga etkisi
Dikkat, etrafınızdaki eşyalar objeler gerçeklik ile sizin aranızda topraklama yapmaya yardımcı olabilir. Kısacası, panik ataklar, gerçeklikten kopmaya neden olabileceğinden, atak ile mücadele ederken bildiğiniz fiziksel hislere odaklanın, örneğin ayaklarınızı yere sürtün ya da üstünüzdeki elbisenin dokusunu ellerinizde hissetmeye çalışın. Bu uyarımlar sizi gerçek ile sıkı bir şekilde temellendirecektir. Yanısıra size atak hissinden kurtulmanız ve odaklanmanız için objektif bir şey de vermiş olacak.



5. Odaklanmak için bir nesne bulun

Panik atak
Panik atak geçiren bazı insanlar atak sırasında tüm dikkatlerini odaklanabilmek için tek bir nesnenin yeterli ve yararlı olduğunu söylüyor. Bir nesne seçin ve o nesneyle ilgili herşeyi net bir şekilde not edin. Örneğin, Seçtiğiniz nesnenin üzerindeki, şekillerini ve boyutunu, desenlerini, rengini, kendinize o esnada anlatın. Tüm o anki sıkıntılı enerjinizi bu nesneye odaklayın, bu şekilde panik belirtileriniz azalma gösterecektir.



 6. Kas gevşetme tekniklerini kullanın

kas gevsetmenin panik ataga etkisi
Kas gevşetme yöntemleri arasında derin nefes alma gibi teknikler de vücudunuzun atağa karşı olan tepkisini mümkün olduğunca kontrol altına alarak panik ataklarınızı durdurmaya ve kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Örneğin; El parmaklarımız gibi basit bir bölgeyle başlayarak kontrollü bir şekilde her seferde bir kas gevşeterek vücudunuzda yukarıya ve diğer bölgelere doğru ilerleyin. Kas gevşetme tekniklerini önceden uyguladığınızda oldukça etkili olacaktır.



7. Mutlu olduğunuz bir yeri hayal edin

Doğanın panik atağa etkisi
Dünyada üzerinde sizi mutlu edebilecek en rahatlatıcı yer neresi? Yavaş yavaş dalgalı denizin günaşin vurduğu bir kumsal mı? Dağların doruklarında bir çadır mı? Kendinizi oradaymış gibi düşünün, hayal edin ve etrafda olmasını istediğiniz ayrıntılara mümkün mertebe odaklanmaya çalışın. Örneğin okadarki ayak parmaklarınızı o ılık kumun içinde gezdirdiğinizi düşünün ya da çam ağaçlarının keskin kokusunu içinize çektiğinizi hayal edin. Bu hayal ettiğiniz yerin sessiz, sakin ve rahatlatıcı olması gerekmektedir.



8. Basit Egzersizler Yapın

yuruyus ve yuzmenin panik ataga etkisi
Endorfinler kanın hemen pompalanmasını sağlar. Hem fiziksel hemde ruhsal halimizi iyileştirebilen endorfinlerin artmasına yardımcı olabilir. Stresli olduğunuz zamanlarda, hafif bir yürüyüş, kısa süreli yüzme gibi hafif egzersizler seçmek size iyi gelecektir. Bu antrenmanlar sizde, hiperventilasyon yapıyor veya nefes almakta zorlanmanıza neden oluyor ise önce nefes kontrolünü sağlamayı öğrenmeniz daha iyi olacaktır.



9. Lavanta çiçeğini hiç denediniz mi?

Lavantanın panik atağa etkisi
Bu çiçek yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak bilinmektedir. Lavanta çiçeği vücudunuzun rahatlamasını sağlamaktadır. Atak geçirmeye yatkınlığınız var ise bir lavanta yağını sürekli yanınızda bulundurun ve panik atak geçireceğinizi anladığınızda el bileklerinize biraz damlatın ve ovun. Lavanta kokusunu içinize çekin. Yanısıra lavanta çayı veya papatya çayı içmeyi de yapılıcaklar arasına ekleyebilirsiniz. Her iki yöntemde rahatlatıcı ve yatıştırıcı olacaktır. Lavanta "benzodiazepinler" ile birlikte kullanılmamalıdır. Ikisini birlikte kullanmak yoğun uyuşukluğa sebebiyet verebilir.


10. Kendinize telkinde bulunun


Sürekli olarak bu durumun geçeceğinden bahsetmek ve bunu tekrarlamak rahatlatıcı ve güven verici olabilir. Panik atak sırasında size tutunmak için sebepler verebilir. Örneğin; basitçe “Bu da geçecek” ya da bunu "atlatabilirsindeyin", atak azalmaya başlayana kadar kafanızdaki döngü olusturun ve bu cümleleri tekrarlayın.

NOT: DOKTORUNUZA DANIŞMAYI VE VAR OLAN TEDAVİNİZE DEVAM ETMENIZ GEREKTIĞINI UNUTMAYIN...

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı