Haber Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 18:16
 
Paşinyan, İmzalamasaydım 20 bin kişilik orduyla kuşatılacaktık
Muhalefet Paşinyan'ı istifaya çağırdı
DÜNYA Haberi
Paşinyan, İmzalamasaydım 20 bin kişilik orduyla kuşatılacaktık

Paşinyan, İmzalamasaydım 20 bin kişilik orduyla kuşatılacaktık

 

Paşinyan tekrar ortaya çıktı: ilk açıklaması, "İmzalamasaydım 20 bin kişilik orduyla kuşatılacaktık" oldu.

Gündemin nabzı, Muhalefet kesiminin, Karabağ yenilgisini Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan'a kesmesi ve istifa çağrısı üzerine ve nikol paşinyan savunma yaparak, “Bildiriyi imzalamasaydım 20 bin asker ve subayın çemberinde kalacaktık” diye ifade etti.


Azerbaycan 'ın zaferiyle sonuçlanan 44 günlük dağlık Karabağ'da ki çatışmalar, Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan 'ın Antlaşma imzalaması ile Karabağ'da zafer tamamen Azerbaycan'ın oldu. Tampon bölge ilan edilen belgeye Rusya'nın barış gücü askerlerinin göndermesi de alınan kararlar arasında yer aldı. Anlaşmaya imza atan peşinyan o gece kayıplara karışırken Ermenistan'da eleştiri oklarının gözdesi oldu.
Aliyev
Bildirinin imzalandığı gece halk parlamento binasına basarak peşin yana aramış fakat bulamamıştı. Dün gerçekleştirilen protestolarda çok fazla Ermenistan vatandaşı gözaltına alınırken, Ermeni muhalefet tarafı Peşinyan'a gece yarısına kadar süre vererek istifaya çağırdı. Bu süre zarfında peşinyan istifa etmeyince, muhalefet tarafı parlamentoyu toplayarak hükümeti fesih etmeye çalıştı fakat çoğunluk sağlanamadı.
 

Ermeni Başkan Paşinyan'ın Ulusa Seslenişi

Paşinyan kameralar karşısına geçerek ulusa seslendi. Muhalefet, Paşinyan'ın istifasını beklerken, o kendisini savundu. Paşinyan, Dağlık Karabağ’da askeri olarak güçlerinin kalmadığını söyledi. Paşinyan, “Bu belge, Dağlık Karabağ’da kesin çözüm anlamına gelmiyor. Bu sadece Karabağ’da çatışmaları bitirmekle ilgili bir anlaşma” dedi.
 

Dağlık Karabağ’da Kaybedecektik

Paşinyan, “Birkaç gün içerisinde önce Hankendi sonra Askeran ve Ağdere’yi kaybedecektik. Bu şehirler kaybedildiğinde 20 bin asker ve subayın çemberinde kalacak ve Kelbecer ile Kaşatag’ın düşüşü kaçınılmaz olacaktı” diyerek ne kadar zor durumda kaldıklarını belirtti. Bu anlaşma ile bölgenin güvenli durumda olduğunu söyleyen Paşinyan, “Rus Barış Güçleri, Karabağ sakinlerinin güvenliğini sağlayacak ve bu sayede Hankendi ve Erivan arasında iletişim kopmayarak istikrarlı bir güvenlik sağlanacak” diye konuştu.İLGİNİNİZİ ÇEKEBİLİR

 


Ünal Çeviköz'ün Azerbaycanla İlgili; Sözlerim Çarpıtılıyor!


Kelbecer
Ermenistan Kelbecer'den Çekildi!Çekiç Başlı Yassı Solucan: Ölümsüz mü?

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı