Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
23 Ocak 2021 - Cumartesi 10:46
 
PCR Testi Nedir?
Gündemin nabzı. PCR testi nedir? PCR Testinde Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir? PCR Test Güvenilir Mi? Antikor Testi Kullanım Alanları Nelerdir? Antikor testi güvenilir mi?
SAĞLIK Haberi
PCR Testi Nedir?

PCR Testi Nedir?
 

Gündemin nabzı. PCR testi nedir? PCR Testinde Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir? PCR Test Güvenilir Mi? Antikor Testi Kullanım Alanları Nelerdir? Antikor testi güvenilir mi?
 

PCR, DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki kendine has bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak addır. PCR testi bir tanı testi olarak bilinir ve koronavirüste de virüse ait RNA'yı gösterir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini gösterme amaçlı yapılır.
Pcr testi nedir
Çeşitli hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki az sayıdaki mikrobu bile tespit eder. PCR testinin diğer adı moleküler tanı testidir. Test, vücutta virüsün var olup olmadığını ve vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirler.
 

PCR Testinde Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

PCR testi vücuttaki birçok parazit, mikrop, bakteri, virüs tespitinde, genetik sorunlarda ve babalık testlerinde de kullanılır. Birçok hastalık PCR testi ile erken dönemde tespit edilebilir.

 

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testinde burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubukla sürüntü örneği alınır. Koronavirüs için kullanılacaksa, hastalığın ilk evrelerinde PCR testi için boğaz veya burundan örnek alınması daha iyi olur ama ilerleyen dönemlerde havayollarından örnek alınmalıdır. Alınan örnek özel bir kaba konulur ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılıp, otomatik olarak filtre edilirken, sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA'sı salınır.

Pcr testi nasıl yapılır

Bu evrede PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır sonra  reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapıldıktan sonra sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C - 98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA'nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanması ve 72 °C'de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan oluşur. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR'dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olan 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınır.
 

PCR Test Güvenilir Mi?

PCR, son derece güvenilir bir test olup, bu test ile koronavirüste belirti göstermeyen taşıyıcılar belirlenir.
 

PCR Testinin Avantajları Neler?

PCR testi ile birlikte koronavirüse yakalanan kişiler veya taşıyıcılar belirlenip, izolasyonları sağlanır.
 

Hızlı Tanı Testleri Mi PCR Mi?

Hızlı tanı testleri'nde birkaç kez negatif sonuç çıkan kişinin sonraki testinde sonucunun pozitif çıktığı olabiliyor. Bu yüzden özellikle koronavirüs emaresi taşıyanların hızlı tanı testleri negatif çıksa dahi PCR testi yaptırması gerekir.

 

PCR Testi Kullanım Alanları

PCR; genetik hastalıklar, koronavirüs, adli tıp, kanser araştırmaları, babalık testleri, HIV ve Hepatit B gibi birçok virüs, parazit ve araştırma için kullanılmaktadır.
 

PCR Pozitif'in Anlamı Nedir?

PCR testinin pozitif olması koronavirüsle enfekte olunmuş demektir. Böylece kişi ve çevresindekiler izole edilir.
 

Antikor Testi Kullanım Alanları Nelerdir?

Antikor testlerinin birçok kullanım alanı mevcuttur. Fabrikalar, bankalar, okullar, restoranlar ve iş yerleri işe dönüş öncesi çalışanların taranmasını talep ederler. Pekçok firma bu test ile tarama yaparak, işe dönüş sürecini ayarlar.
 

Antikor testi güvenilir mi?

Tüm antikor testlerinin performansı duyarlılık oranlarına göre değerlendirilir. Testin duyarlılığının 100 olması kişinin test sonucunun pozitif olması halinde testin 100 güvenilir olduğu anlamına gelir. Antikor testlerinin özgüllüğü ise 99’dur, bu da yapılan testin “doğru negatiflik” oranını belirtir. Tüm bu değerler testin yapıldığı kişi sayısının çoğalması ile doğru orantılı olarak yükselir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Covid 19'u evde teşhis edebilirsiniz.Olfaktör Referans Sendromu Nedir?Kanser Testi Müthiş Buluş


KOAH Nedir? KOAH Belirtileri Nelerdir

 

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı