Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 09:09 Bu haber 513 kez okundu
 
Pentagon Ellen Lord; Türkiye geri adım atmadı.
Türkiye ile ABD arasında bir dönem krize neden olan Rusya'dan alınan hava (s400) savunma sistemleriyle ilgili ABD'den yeni bir açıklama geldi.
DÜNYA Haberi
Pentagon Ellen Lord; Türkiye geri adım atmadı.

Son dakika gündemin nabzı'nda neler oldu, Türkiye ile ABD arasında bir dönem krize neden olan Rusya'dan alınan hava (s400) savunma sistemleriyle ilgili ABD'den yeni bir açıklama geldi. Pentagon'dan Ellen Lord, Ankara'nın ABD'nin yapmış olduğu baskıya hiç boyun eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddet ederek taviz vermediklerini belirtti.

 

 

  • 'F35 ve S400 SISTEMİNİN BİRBİRİYLE UYUMSUZ OLDUĞUNU SÖYLEDİK'

 


Son dakika Ellen Lord, Pentagon'un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı bugün yapmış olduğu basın toplantısında, "Henüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400'lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400'le ilgili herhangi bir adım atma kararı almış değil, bu yüzden biz Türkiye'deki çalışmalarımıza (Türkiye'deki F-35 parça üretimini ABD'ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz" şeklinde ifade etti.

 

 

  • 'F 35 PARÇALARINI ABD'YE TAŞIMAYI PLANLIYORUZ'

 


Müsteşar Ellen Lord, bu aşamada, Türkiye'deki F-35 parça üretiminin çoğunu gelecek aylarda ABD'ye taşımayı planladıklarını belirtti. Pentagon da yetkili Lord ayrıca, Türkiye'nin spariş verip satın aldığı 4 adet F-35'in de geleceğini Ankara ile bir sorun olamdığını da sözlerine ekledi.

 

 

  • EN SON NE OLMUŞTU?Türkiye ABD krizine neden olan S400 sevkiyatı başladı. S-400'lerin alınması ve konuşlandırılması ile ilgili geri adım atmayan Türkiye ve bunu tehdit olarak gören ve yaptırım ile tehdit eden bir ABD vardı.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Pentagon, Ellen, Lord;, Türkiye, geri, adım, atmadı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı