Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 12:54
 
Perseus Kimdir?
Perseus ve Medusa'nın hikâyesi
KÜLTÜR Haberi
Perseus Kimdir?

Perseus Kimdir?

 

Perseus kimdir? Yunan mitolojisindeki önemli kahramanlardan biridir Perseus. Herakles'in atalarından Argoslu bir kahramandır.

Babası Zeus, annesi Danae'dir. Perseus'un büyük babası Akrisios bir kahine gidip bir erkek çocuğunun olup olamayacağını sorar. Kahin ona kızı Danae'nin bir erkek çocuk doğuracağını ve bu çocuğun onu öldüreceğini söyler. Kehanetin gerçekleşmesinden korkan Akrisios, yeraltına tunçtan bir oda yaptırıp, kızını oraya hapseder. Zeus tunç odanın tavanındaki bir yarıktan altın damlası şeklinde içeriye sızıp, genç kızla beraber olur. Böylece Perseus doğar ama Akrisios bunun üzerine kızı Danae ile Perseus'u bir sandığa kilitleyip, denize atar. Perseus ve annesi Poseidon'un denizi sakinleştirip, Zeus'un da yardım etmesi ile balıkçılar tarafından bulunur.
 

Perseus Ve Medusa

 
Eski Yunan inancına göre yarı tanrı PerseusAthena tarafından Gorgonlar'dan Medusa'yı öldürmekle görevlendirilir. Athena ve Hermes ona bu zor görevinde yardımcı olacaklardır. Perseus, Gorgonların yerine gider. Onları uyurken görür. Stheno, Euryale ve Medusa bu üç kız kardeş arasında yalnız Medusa ölümlüdür. Bu nedenle Perseus sadece onun başını kesip götürebileceğini bilir.

Gorgonlar, boyunları ejderha pullarıyla korunan, yaban domuzu gibi dişleri olan dişi canavarlardır. Tunç elleri ve altın kanatları vardır. Üstelik bakışları ile baktıkları her şeyi taşa çevirirler. Perseus Medusa'nın kafasını kalkanından yansıyan görüntüsüne bakarak yaklaşıp keser. Medusa'nın kesilen kafasından Pegasus ve Chrysaor adlı bir dev çıkar. Diğer Gorgonlar bu seslere uyanır ve Perseus onlardan Hades'in görünmezlik miğferi ile kaçar. Perseus daha sonra Medusa'nın başını Athena'ya teslim eder.
Yolculuğu esnasında Aithopia kralı Kepheus ile Kassiopeia'nın kızı olan Andromeda ile karşılaşır. Kassiopeia kendi güzelliğini deniz tanrıçalarından daha üstün gördüğü için Poseidon'u kızdırır. Poseidon Kraliçenin küstahlığını cezalandırmak için Aithopia'yı yok etmesi için bir deniz canavarı gönderir. Kassiopia'nın kızı Andromeda'nın bu deniz canavarına kurban edilmesi gerekir. Andromeda bir kayaya zincirle bağlanıp canavarın gelişini bekler fakat Perseus kızı kurtarır ve onunla evlenir düğünde Andromeda'nın amcası ve eski nişanlısı Phineus adamlarıyla gelir ve Andromeda'yı kaçırmaya kalkarlar. Perseus onları Medusa'nın başını kullanarak yener. Bazı kaynaklara göre bu savaş sırasında Andromeda ölür. Eşini geri döndürmeye çalışan Perseus, bu yolda bir tuzağa düşüp, su dolu bir odada sonsuza kadar kalmak zorunda kalır.
 

Perseus ve Gorgonlar

 
Perseus ve annesi; kötü kalpli Kral Akrisios tarafından sandığın içine kitlenmiş ve denize atılmıştı. Sandık, Seriphos'ta sahile vurunca, Seriphos Kralı Polydektes, Danae'ye âşık oldu ve Perseus'tan kurtulmak istedi. Perseus ise Medusa'nın başını getirebileceğini söyleyerek böbürlenince bu, kralın ilgisini çekti. Perseus önce Hermes ve Athena'nın yardımını alarak bu amacını gerçekleştiremediysede Hermes ve Athena onu Gorgonların kız kardeşleri olan, tek gözlü ve tek dişli kocakarılarla; Greelere yönlendirdi. Perseus, Gorgonların yerini söylemesi için Greeklerin birinden gözünü ve dişini çaldı. Böylece Perseus'un isteklerini yerine getiren Grekler, ona görünmezlik başlığı, bir çanta ve kanatlı sandalet ödünç verip, üç Nimf'i nerede bulacağını da söyledi ve Perseus görünmez olarak Gorgonlara uçtu Medusa'yı kalkanındaki yansımaya bakarak başını kesip çantaya koydu ve Seriphos'a geri dönüp Polydektes'i taşa çevirdi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Odysseus'un Maceraları

Hephaistos Ne Tanrısı?

III. Amenhotep Hayatı
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı