Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 14:26
 
Plastik sperlik Koronavirüsten korur mu?
Plastik sperliklerin koruyucu etkisi var mı?
GÜNDEM Haberi
Plastik sperlik Koronavirüsten korur mu?

Koronavirüse Karşı Plastik Sperlikler Etkili Mi?
 

Gündemin nabzı. Plastik sperlikler Koronavirüs'ten koruyor mu? Uzmanlara göre plastik siperlikler Koronavirüse karşı etkisiz. Japonya da bulunan bir araştırma firmasının yapmış olduğu çalışmada, Covid 19 virüsüne karşı bir çok kişinin kullandığı plastik maskelerin işe yaramadığı bildirildi.


Araştırmayı üstlenen RIKEN Hesaplamalı Bilim Merkezi, Coronavirus için kullanılan sperliklerin 0 etkiye sahip olduğunu bildirdi.
 

SİPERLİKLERE RAĞMEN YAYILIYOR

 

Plastik sperlikler üzerinde yapılan çeşitli bilgisayar hesaplamalarına göre, havada asılı kalan 5 mikrometreden küçük ağızdan çıkan damlaların tam olarak yüzde yüzüne yakını sperliklerden geçiş sağlıyor.


Diger bir RIKEN Merkezli araştırmada ise, 50 mikrometreyi gecen damlacıkların yüzde 50'sinin korunaksız olarak sperliklerden geçiş yaptığını tespit etti.
 

MAALESEF İŞE YARAMIYOR

 

Araştırmanın başındaki isim Mato Tsubokura şunları ifade etti, "Simülasyonun sonuçlarından yola çıkarak, maalesef yüz koruyucularının, enfekte olmuş bir kişinin ağzından damlacıkların yayılmasını önlemedeki etkinliği, maskelerle karşılaştırıldığında sınırlı. Bu, özellikle 20 mikrometreden küçük damlacıklar için geçerli."


Yılanı maske olarak kullandı


DSÖ Sürekli Değişen Maske Açıklaması !
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı