Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 10:06
 
Pompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi Bulundu!
Vezüv yanardağı patlaması ve taş kesilen insanlar
TEKNOLOJİ Haberi
Pompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi Bulundu!

Pompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi

 

Gündemin nabzı. Pompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi. Pompei'de Vezüv Yanardağı Patlamasında Taş Kesilen İnsanlar. Bilim insanları İtalya’da sürmekte olan araştırmalarda yaklaşık 2000 yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması ve patlama sonrası 500 derecenin üstüne çıkan bölge sıcaklığı esnasında yaşamını yitirmiş genç bir erkeğin kafatasında bozulmamış beyin hücresi keşfetti.


Keşfin bulunduğu insan kalıntısının 1960 yılında, MS 79 yılında yaşanan volkanik patlama sırasında kül bulutlarının altında kalan Herculaneum şehrinde bulunan kalıntılar arasında yer aldığı belirtildi.


Bilim insanlarına göre, yanardağ patlamasında hayatını kaybetmiş olan kişinin 25 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. Genç adam, İmparator Augustus’a tapınmak için inşa edilmiş bir tapınakta yer alan ahşap bir yatakta yüzüstü yatarken bulundu.


Napoli Federico II Üniversitesi’nde Forensik Antropolog olan Pierpaolo Petrone, projenin 2018 yılında ‘kafatası içinde cama benzer ve parlak bir takım materyalleri’ fark ettiği zaman başladığını belirtti. Petrone, camlaşmış görüntünün kurbanın beyninin yoğun ısı sonrasında yaşanan hızlı soğumaya mağruz kalmasından dolayı yaşanan camlanma olduğunu belirtti. Kurbanın beyninin nasıl bu hale geldiği ile ilgili olarak Petrone; "Volkanik küle mahruz kalan beyin ilk önce sıvılaşmış ve hemen sonrasında ise volkanik kül birikintisinin ani soğumasıyla camlaşmış olabilir." dedi.
 


Petrone; 'Hücrelere elektron mikroskobu ile baktıklarını sonrasında hücrelerin inanılayamayacak kadar iyi korunmuş ve seçilebilir bir durumda olduğunu ve kurbanın omuriliğinde de yine aynı şekilde korunmuş sinir kalıntılarına rastladıklarını' söyledi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı