Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 16:52
 
Pompeii’de Çok İyi Korunmuş Bedenler Bulundu
Milattan sonra 79 yılında, Pompeii’de meydana gelen volkanik patlama sonucu 13 binden fazla kişi ölmüştü
TEKNOLOJİ Haberi
Pompeii’de Çok İyi Korunmuş Bedenler Bulundu

Pompeii’de Çok İyi Korunmuş Bedenler Bulundu

Gündemin nabzı, son dakika haberleri, İtalya'nın Pompeii bölgesinde ilginç bir keşif gerçekleşti. Arkeologlar, küllerle kaplı iki insan bedeni buldu. Milattan sonra 79'da yanardağ patlamasından sonra en iyi korunan kalıntıları bulan bilim insanları; "Bu iki insan köle ve sahipti ve ellerinin durumu ölmeden önce yaşadıkları terörü gözler önüne seriyor" diye ifade etti.

Milattan sonra 79 yılında, Pompeii’de meydana gelen volkanik patlama sonucu 13 binden fazla kişi ölmüştü.

İtalyan Kültür Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada yıllar sonra büyük bir keşfin ortaya çıktığını açıkladı. Yapılan açıklamada çok iyi korunmuş iki insan bedeninin bulunduğu söylendi.
 

40 Ve 23 Yaşlarında

Kül kaplı adamlardan birinin 40 lı yaşlarda ve sosyal statüsünün üstün olduğu, ikinci kişinin ise 23 yaşlarında olduğu ve bir köle olduğu açıklandı.

Cansız bedenler antik Pompeii’nin merkezinden 700 metre uzaklıkta bulundu. Yetkililer, “İncelemelerin devam ettiği büyük bir malikanenin bodrumunda bulundu. Kalıntıların diş ve kemikleri çok iyi korunmuş. Bilim insanları, iki adamın el ve ayaklarının pozisyonlarının, termal şok yaşadıklarının bir göstergesi olduğunu duyurdu. Arkeoloji ekibini yöneten direktör Massimo Osanna, ise bulunan bedenlerle ilgili; “Vücutlarının pozisyonundan bu iki adamın sabah 09.00’da yaşanan patlamadan kaçmak için bir sığınak aradıklarını tahmin ediyoruz. Termal şok yaşayarak öldüler ve bu durum da el ve ayaklarının durumundan anlaşılabiliyor” dedi.

Kültür Bakanı Dario Franceshini ise Pompeii’nin çok önemli bir arkeolojik araştırma bölgesi olduğunu dile getirirken, “Araştırma yapmak ve çalışmak için harika bir alan” diye konuştu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pompei'de 2000 Yıllık Beyin Hücresi Bulundu!Eski Mısır'da Mumyalama Nasıl Yapılırdı?
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı