Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 15:24
 
Porfiria hastalığı nedir?
Vampir hikayelerinin kaynağı bu hastalıkla ortaya çıktı.
SAĞLIK Haberi
Porfiria hastalığı nedir?

PORFİRİA NEDİR?


 


Gündemin nabzı araştırdı. Porfiria nedir? Vampir hikayelerinin kaynağı bu hastalıkla ortaya çıktı. Porfiria nadir ortaya çıkan, dişlerde kararmaya yol açıp, tende kanlı kızarmalar oluşturan bir hastalıktır.Dracula ismiyle de anılır. Vampir olmanın özellikleri bu hastalıkta mevcuttur. Genetik bir hastalıktır.


Porfiria, bazı enzimlerin, hatalı yada eksik salgılanmasından dolayı meydana gelir.
 
 2 Gruba Ayrılır

 

 


Akut porfiria: Karın ağrısı, bulantı-kusma, nöbet geçirme, akut nöropati, halüsinasyon, depresyon, anksiyete, kas zayıflığı ve paranoya gibi sinirsel bozukluklara sebep olur.

Eritropoetik porfiria: Ciltte ve diş etlerinde su dolu kabarcıklar, nekroz ve kaşıntıya yol açar. Eritropoetik porfiriada, yaygın olarak Hemolitik anemi görülür ve hastalarda kan içme isteği uyandırır.Porfiria kişiyi gün ışığına aşırı duyarlı yapar. Güneşe maruz kalma ile vücutta deri çatlamaları oluşur ve burun yada parmakların düşmesine neden olur. Dudaklar aşırı şekilde gerilip diş etleri çekilince dişle aşırı sivri görünür. Hastalar sarmısağa duyarlıdır. Sarmısak semptomları ağırlaştırır. (Vampir filimlerinde vampirler sarmısaktan korkarlar)
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı