Haber Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 08:06
 
Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Cuma Hutbesine Suç duyurusu
Tepkiler çığ gibi büyüyor
GÜNDEM Haberi
Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Cuma Hutbesine Suç duyurusu

Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Cuma Hutbesine Suç duyurusu

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olan İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için yanındayız mesajı yayınladı. Güya İnsan Hakları Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde okumuş olduğu Kur’an-ı Kerim’den ayetleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 


ANKARA BAROSU'NDAN DA TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA GELDİ
 


Ankara Barosu diyanet işleri başkanının hutbesine yaptığı eleştirel bir açıklama yapmış buda tepkilere neden olmuştu. Baro'nun yapmış olduğu bu açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Cuma Hutbesi'ndeki mesajlarını eleştirilmişti. Ankara barosu, "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın insanlığı bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlık ve ibretle izledik" açıklamalarını yapmıştı.BARO HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Baro hakkında re'sen soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, "​Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlıklı açıklaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır" ifade edildi.SÖZCÜ KALIN VE ALTUN'DAN ERBAŞ'A DESTEK
 


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Zamanı ve mekanı yaratan Allah’ın hükmüne dil uzatanlar bu dünyada da ahirette de hüsrandadır. İlahi hükmü dile getiren #AliErbaşyalnızdeğildir" diye izah etti.— Fahrettin Altun ise, (@fahrettinaltun) April 26, 2020TBMM Başkanı Mustaafa Şentop da "Diyanet İşleri Başkanımızın şahsına, onun şahsı bahane edilerek İslam'a yapılmaya çalışılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Hukuk adına konuştuğunu iddia edenlerin, liyakat ve samimiyetten yoksunlukları apaçık ortadadır" diye izah ve tepki gösterdi.
 


ÖMER ÇELİK: ŞİDDETLE KINIYORUZAK
 


Akp Sözcüsü Çelik ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Baronun yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Çelik sözlerine şunları ekledi: "İslami değerleri dile getirdiği için Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş hakkında, Ankara Barosu’nun yaptığı faşist açıklama tam bir terbiyesizliktir. Faşizmin en küstah ve terbiyesiz hallerinden birinin bir baro adına yapılan açıklamada görülmesi ibretliktir." Dedi.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı