Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 06:39
 
Protein nedir? Protein ne işe yarar?
Proteinin tanımı ve vücudumuzdaki işlevi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler!
SAĞLIK Haberi
Protein nedir? Protein ne işe yarar?

Protein kelime manası ile bile sağlığımız için önemini anlatmaya yeterli. Latince bir terim olan protein “yaşayan varlıklar için elzem azotlu öğe" şeklinde tarif edilir.

Vücudumuza protein girişi sağlamadan büyüyüp şekillenmesi imkansız derecededir. Bir bebeğin anne rahminde bir hücreden bütün organları oluşmuş bir canlı haline gelmesi, annenin gebe olduğu dönemde, besinler yoluyla aldığı proteinin bebeğin vücut organlarına dönüşmesiyle mümkündür.


Protein ne işe yarar? Detaylarda.


Proteinler, tüm vücutta Kemik, kas, kıkırdak, deri ve kan'ın oldukça önemli yapı taşıdır. Kemik, kas, kıkırdak, deri ve kanın önemli yapı taşlarıdır.


En başta Büyüme ve gelişmemizde, zarar gören hücrelerin onarımında, hücre içi ve dışı sıvıların osmotik dengede tutulmasında, dış etkenlerden gelen zararlı mikroplara karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmede, vücudun organlarını ve dokusunun yenilenmesinde, vücuda aldığımız besinlerin hücrede enerjiye dönüşmesinde büyük rol oynar.

Kilo verme diyetleri yapanlar için önemli olan, açlık hormonu ghrelin seviyesini azaltmada ve aynı zamanda doyma hormonu olan peptid YY'yi de artırması sebebiyle kilo vermeyi desteklemesi de proteinin faydaları  arasında yer almaktadır.

Sporcuların beslenmesinde protein gereksinimi artar. Yapılan antrenman çeşidıne göre değişiklik göstermekle birlikte antrenman sırasındaki ve sonrasındaki kas yıkımı nı onarmak, enerji açığını karşılamak, kas oluşumu nu hızlandırmak ve desteklemek, hatta bağışıklık sistemini de güçlendirmek için protein kullanılmaktadır.

Bazı ameliyat süreçlerinde, nekahat dönemlerini rahat geçirmek için ve yanık oluşumlarında ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarından sonraki iyileşme döneminde de vücudun protein ihtiyacı artabilir.

 

Aşağıdaki tablodan günlük protein ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

 

Karbonhidrat nedir? Nelerde bulunur? TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Protein nedir? Protein ne işe yarar?
Yorumlar
Haber Yazılımı