Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 16:02 Bu haber 379 kez okundu
 
Putin Libya ve New Start hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı
Rusya Hükümet Başkanı Putin, Rus ve yabancı gazetecilerle toplantıda bir araya geldi ve soruları yanıtladı.
DÜNYA Haberi
Putin Libya ve New Start hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı

 

Rusya Hükümet Başkanı Putin, Rus ve yabancı gazetecilerle toplantıda

Rusya Hükümet Başkanı Putin, Rus ve yabancı gazetecilerle toplantıda bir araya geldi ve soruları yanıtladı. Gelen son dakika bilgisine göre; ABD ile karşılıklı askıya alınan NEW START anlaşmasını değerlendiren Putin, "ABD ile uzlaşmaya varmazsak hiçbir şey silahlanma yarışını durduramaz ve küresel güvenlik sarsılır" dedi. Rus lider Putin aynı zamanda, Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya hakkında da yorumda bulundu.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ TÜRKAKIM VE KUZEY AKIM 2 AÇIKLAMASI

Rusya lideri bir soru karşısında, "TürkAkım ya da Kuzey Akım-2 gibi yeni doğal gaz projelerine rağmen ülkemizde çıkarılan doğal gazın Ukrayna üstünden transit yoluyla başkalarına ulaştırılmasına devam edeceğiz" diye yanıtladı ve arkasından: "Doğal gazın Ukrayna üstünden transit yoluyla Avrupa'ya iletilmesi bizim için daha maliyetli ancak Rusya bu transit yolunu korumaya hazır." Sözleriyle ifade etti. Putin bir türlü sonuca varılamayan doğal gaz fiyatı görüşmeleri hakkındaysa, "Rusya hâlâ doğal gaz için Ukrayna'ya şu anda aldığından çok daha uygun bir fiyat sağlamaya hazır" diye ifade etti

"NEW START" FÜZE ANLAŞMASI (SİLAHLANMA)

Amerika ile yapılan Stratejik Silahların Azaltılmaya gidilmesiyle alakalı Yeni Sözleşmesi (New START) Füze anlaşmasının iki ülke arasında karşılıklı olarak askıya alınmasını da değerlendiren Rusya lideri putin, "Amerika Birleşik Devletleri ile yeni bir silah kontrol anlaşması üzerinde uzlaşmaya varmaya hazırız. Amerika, anlaşma konusunda bizim önerilerimize henüz karşılık vermedi. Eğer Bir anlaşma olmaz ise hiçbir şey silahlanma giden bu yarışı durduramaz ve küresel çapta güvenlik sarsılır" diye ifade etti.

LİBYA İÇİNDE KONUŞAN PUTİN...

Putin, (AA) muhabirinin Libya sorusuna yanıtı ise "Libya konusunu Cumhr. Bşk. Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli konuşuyoruz, yarın Türkiye'den delegasyon gelecek. Gelen delwgasyon ile Moskova'da görüşeceğim" dedi. Muhabirin "Batı basının , Rus güçlerinin General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun tarafında yer aldığı yazıyor" demesi üzerine Putin esprili bir şekilde, "Batı basınının yazdıklarına gerçekten inanıyor musunuz?" Diye yanıtladı. DevamındaRus lider Putin, "Hem başında Al Sarraj'ın bulunduğu hükümetle hem de Hafter ile temas içerisindeyiz" dedi. Rus lider ayrıca, Libya'daki taraflar arasındaki sorunları diyalog yoluyla kapatmak istediğini söyledi.

MUTABAKAT İMZALANDI

Suriye'nin kuzeydoğusundaki koridorlarına büyük darbe indiren Türkiye, Doğu Akdeniz'de tarihi ve önemli bir adım daha atmış, Cumhr. Bşk. Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayez Al Sarraj ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalamıştı.

LİBYA ELÇİSİNİ SINIR DIŞI EDİP TÜRKİYE'Yİ BM'YE ŞİKAYET ETTİLER

Anlaşmanın hemen ardından bölgede planları bozulan bazı ülkeler Türkiye'ye karşı cephe alıp harekete geçmişti. İstanbul'da bu yıl 27 Kasım'da imzalanan "Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" sebebiyle Atina ile Ankara arasında gerginlik oluşmuş, Yunanistan Libya Büyükelçisini sınır dışı etmişti. Yunanistan yapılan bu deniz anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle BM başvuruda bulunmuştu.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı