Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 09:00
 
Recep Tayyip Erdoğan Kanal D ve CNNTürk röpörtajı
İran ABD, Libya, Irak ve Suriye sorunlarını ele alan Erdoğan Aynı zamanda Kanal İstanbul içinde açıklamalarda bulundu
DÜNYA Haberi
Recep Tayyip Erdoğan Kanal D ve CNNTürk röpörtajı

 

Son dakika gündemin nabzı haberler de bu hafta, Başbakan Tayyip Erdoğan, CNN Türk televizyonu ile Kanal D'nin ortak düzenlemiş olduğu canlı yayınına konuk olarak katıldı. Erdoğan tertiplenen programda Ahmet Hakan, Başak Şengül ve Buket Aydın'ın sorularına cevap verdi. İranda son dönemlerde hızla tırmanan gerginliği ve İranlı komutan Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesini de ele alan Erdoğan, "O gece Trump ile konuşmuş, gerilimi azaltmasını söylemiştim" diye ifade etti.

 

  • Libya ile ilgili olarak

 


Türkiye askerlerinin "peyderpey bölgeye gittiğini" belirten Erdoğan, Türk silahlı kuvvetleri'nin buradaki görevinin "koordinasyon" olduğunu ekledi.

 

  • Kanal İstanbul konusunda"Montrö Kanal İstanbul'u bağlamaz" diyen Tayyip Erdoğan, kendisine yöneltilen soru üzerine "Gerekirse savaş gemileri Kanal İstanbul'dan geçebilir" diye ifade etti. İran komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi "Öncelikle gerçekten sadece Irak’ta meydana gelen bu olay değil. Bölge kaynıyor. Bir taraftan bizler Suriye’de belli sıkıntılar yaşıyoruz. Öbür taraftan Libya ile ilgili gelişmeler bunlarla uğraştığımız bir anda bu olayın olması düşündürücü. Şunu tespit etmemiz lazım. Amerika İran gerginliği yükseliyor. Bu gerginliğin kontrol altında tutulması için bugüne kadar biz Türkiye olarak gayretler gösterdik. Tüm gayretlere rağmen Amerika İran gerginliğin çözüme kavuşması sağlanamadı. Yerinde Irak olarak seçilmiş olması manidar. Bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceğini taraflara vurguladık. "Irak’taki bazı Amerika hedeflerine yapılan saldırıyla başlayan gerginlik İran komutanı Kasım Süleymani’nin de öldüğü çok kritik bir noktaya geldi. Biz her zaman dış müdahalelere karşı durduk. Bu saldırıyı da bu şekilde değerlendirdik. Dün kendileriyle yaptığım toplantıda Cumhurbaşkanı olarak açıklamamı yaptım. Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi başta olmak üzere bölgemizin huzur ve istikrara yarattığı tehlikeyi kaygıyla izliyorum. Tüm tarafların zarar göreceği bir şekile gelmeden önce kontrol altına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Şu anda bir tarafta Barış Pınarı Harekatı’nda Amerika bölgede ve ciddi manada silah yatırımı yaptı. Diğer tarafta Rusya. Güneye iniyoruz Rejim, aldığı çok büyük desteklerle.. bu desteklerin içinde ABD İran ve Rusya var. İdlib gibi bir yerde şu anda 300 bini aşkın insan bizim sınırlara yükleniyor. Bu insanları kendi topraklarında iskan edebilmenin hesabı içindeyiz ama kış mevsimindeyiz. Biz insani olarak her türlü adımı attık.

 

  • Bazı ülkelerin liderleri ile görüştüm

 

Bu arada bazı ülkelerin liderleri ile yaptığım görüşmeler var başta Ruhani ile görüşme var. Aynı şekilde Irak Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşme var. Batılı ülkelerle yaptığım görüşme var. Ruhani'ye itidal tavsiye ettim. Putin 8 Ocak’ta geliyor. Bu konuları bölgesel. ve Türk Akım ile ilgili konuları masaya yatıracağız."Süleymani Irak üzerinden kendi ülkesine geçecekti. Ama bu bölgede Süleymani'nin sürekli olarak bulunduğu hepimizin malumu, onun görev alanı zaten bu bölge. Burada bu tür bir insanın seçilmesi... Kasım Süleymani aslında onların heveslendiği gibi bir halifelik şeyinde olan bir insan değildi. O makamında sayılabilecek kişi zaten belli. Hamaney'dir. Ama komuta dediğimiz zaman, Kasım Süleymani bu konuda kendisini ispat etmiş ve Hamaney tarafından kendisine istisnai bir değer verilmiş bir kişi. ABD'nin onu seçmiş olması bölgede gerginliklerin artmasına neden olmuştur. Bir ülkenin en üst düzey komutanını öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Buradaki seçicilik bana göre isabetli olmamıştır diye düşünüyorum. Bölgedeki gerilimi artıran bir adım olmuştur. "Biz o akşam Trump ile görüşme yapmıştık. Bizim görüşmemizden 4-5 saat sonra oldu. Herhalde hazırlanmıştı, planlanmıştı. Biz de haberi bu noktada alınca şok olduk. Ben Sayın Trump'a özellikle İran'la gerilimin tırmandırılmaması telkininde bulundum."

 

  • Türkiye bölgenin en stratejik istikrar adasıdır.Bu bilinç ile davranıyoruz ve diplomasiyi öne çıkarıyoruz. Bu bölgede istikrar bozulduğu anda İran, Irak, Türkiye... Hepimiz zarar görürüz. Şu anda bize yaptırım uygulanmıyor diyebilir miyiz? F35'ler konusunda vermeyeceğim diyorlar. Sayın Trump'ın direnmesi var ama hala ödemesini yaptığımız uçaklarımızı alamıyoruz. Bunu uluslararası ilişkilerde ya da ticarette nereye yerleştireceğiz. Ama görüşmelerimizde "Biz Türkiye'yi seviyoruz. Bunlar yola girer" diyorlar. Girer de bizim canımızı sıktıktan sonra ne anlamı var. 

 

  • Libya mutabakatı

 


"Libya ile yaptığımız anlaşmasının daha genişini biz Kaddafi döneminde attık. Bu yeni bir şey değil. Şimdi tabii ortada bu karışıklıklar var ama bizim tecrübemiz var bunu çözmemiz lazım. Şurada görüldüğü gibi Libya sahili ile bizim sahil… Bu sahiller birbirini görüyorsa siz kıta sahanlığı anlaşması yaparsınız. Burada bir sıkıntı söz konusu değil. Biz anlaşma yaptığımız yere uluslararası şirketleri yine alabiliriz, onlara teklif yapıp bu çalışmanın içine katabiliriz."

 

  • Bu adımlar iki ülkenin de çıkarına.

 


Karada Libya’da doğal gaz ve petrol çıkarılıyor zaten o ayrı konu. Şimdi burada dikkat çekilen bir yer var. Burası biliyorsunuz Girit. Girit’in kıta sahanlığına girmeden kendi sahilimize… Akdeniz’e en uzun kıyı şeridi olan biziz. Bu attığımız adımdan içeride önce kim rahatsız oluyor. Bu önemli. "Hafter aslında şu anda uluslararası camianın tanımadığı darbeci sıfatıyla duran bir kişidir .Meşru hükümetle biz çalışıyoruz. Diplomasi diyaloğu ve iş birliğin öne çıkaracağız."Kimsenin en bizim ne de Libyalı kardeşlerimizin haklarını gaspetmesine Türkiye olarak izin vermeyeceğiz. Parlamentomuza tezkereyi getirdiğimizde Cumhur İttifakı olarak tutumları nedeniyle Sayın Bahçeli'ye teşekkür ediyorum. Ana muhalefet partisi Türk askerine lejyoner diyecek kadar alçaldı."

 

ABD İran gerginliği hızla tırmanıyor. TIKLAYIN

 

Darbeci Hafter Türkiyeye karşı cihat ilan etti. TIKLAYIN

 

Eastmed anlaşması Akdeniz bölgesi kıta sahanlığımızı tehdit eder mi? TIKLAYIN

 

Kanal İstanbul ile ilgili bilinmeyenler. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı