Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
20 Eylül 2020 - Pazar 16:43
 
Risin Nedir? Kene Otu Zehirlenmesi Belirtileri
En fazla Amerikada terör saldırıları için kullanılmıştır.
SAĞLIK Haberi
Risin Nedir? Kene Otu Zehirlenmesi Belirtileri

İçindekiler;

1)Risin Nedir?
2)Risin ne kadar ölümcül?
3)Nasıl Zehirliyor
4)Kene Otu Zehirlenmesi Belirtileri
5)Nasıl maruz kalınır?
6)Savaş ve suikast silahı
7)Risin nasıl tespit edilir?
8)Risin Panzehir
9)Risin zehirlenmesi tedavisi 

Risin Nedir?

Risin maddsi, Hint yağı bitkisinin (Ricinus communis, Kene otu tohumu olarak da bilinir) fasulyesinde bulunan bir çeşit zehirdir. Risin, Hint yağı, Kastor yağı diyede bilinir elde etmek için işlenen kene otu tohumu bitkisinin kalan kısmı olan 'püre' isimli atık maddeden elde edilmektedir. Yapımı oldukça kolay olan bu madde ucuz ve aerosol formda stabil kalabiliyor. En fazla Amerikada terör saldırıları için kullanılmıştır.

Risin fasulyesi
Aynı zamanda protein olan risin, Hint yağı bitkisinde bulunan tohumlardan elde ediliyor. Bu tohumlar fren ve hidrolik sıvı bileşeni olan Hint yağını elde etmek için kullanılmaktadır. Yapılan üretim esnasında elde edilen atık pürenin 3 ila 5'inden risin elde edilmektedir. Bu risin proteinini atık püreden ayırma işlemi, bir lisans düzeyi kimya öğrencileri tarafından dagi kolaylıkla yapılabilmektedir.

 

Güçlü Zehir
Risin ne kadar ölümcül?

Dünya üzerindeki hastalık kontrol ve önleme merkezleri otoritelerine göre risin zehiri-- güçlü zehir --sınıfında yer almaktadır. Hayvanlar üzerindeki testlerden alınan verilere göre, yanlızca 3 mg'nın yetişkin bir erkeği kısa bir sürede öldürebileceğini göstermektedir.

 

Nasıl zehirliyor?

Zehir protein üretiminden sorumlu ribozomları pasifize etmektedir. Proteinlerin genel görevleri arasında hücre yaşatmak olduğu için üretimi durduğunda hücre ölür.

 

Kene Otu Zehirlenmesi Belirtileri

Zehirlenmenin şidetti risin maddesinin vücuda hangi yollarla girdiğine bağlı.
1)Hava yolu ile alındığında, solunum güçlüğü, yüksek veya orta derecede ateş, miğde bulantısı ve öksürüge sebep olabilmektedir.
2)Yutulması halinde risin vücudda susuz kalmaya neden olan kusma ve ishal ile sonuçlanıyor. Yanı sırada nöbetlere de sebep oluyor.
Risin bitkisi
Bu maddeye maruz kalındığı zaman genellikle belirtiler 4 saat ile, 24 saatte ortaya çıkmaktadır. Genelde risin sebepli ölümler iki ila dört gün içinde sonuçlanır.

 

Nasıl maruz kalınır?

Bol miktarda Hint otu tohumu (fasulyesi) yemek risin zehirlenmesine sebep olabilir
Bununla beraber aerosol parçacıkları olarak solunduğunda ölümcül bir biyolojik tehdit haline gelir. Derinin altına işlemediği sürece dokunmak öldürmez ama ellerin iyice yıkanması gerekir.

 

Savaş ve suikast silahı

Madde yüzyıllardır savaş ve biyolojik silah olarak kullanılıyor. ABD Savaş Bakanlığı ilk kez 1918'de kullanmayı düşünüp İkinci Dünya Savaşında İngiliz bilim adamlarıyla çalıştı ve bir risin bombası yaptı. Bombanın kullanıldığına dair kayıt yok. Ordu 1940'larda solunabilir risin tozlarını denemiştir.
Risin
1978’de Büyük Britanya'da Bulgar gazeteci Georgi Markov’un suikasta uğradı. Ayrıca Irak ordusu 1980’lerde topçu mermilerine risin yerleştirdi. 1990'ların ortasında, bir milis grubu Minnesota Patriots Konseyi üyeleri, risin kullanıp, kolluk kuvvetlerini öldürmeye teşebbüsten suçlandı ve mahkum edildi.

 

Risin nasıl tespit edilir?

Posta dağıtım servislerinde kullanılan sensörler, rutin olarak risin ve diğer zehirli patojenlerin varlığını kontrol edip, pozitif bir örnek olduğunda laboratuvara gönderip burada risin proteinlerini hedef alan antikorlar veya Hint yağı bitkisindeki DNA kullanılıp testler yapılıyor.

Medyaya duyurulan en son risin saldırısı girişimi Washington DC postta yaşanmıştı. Maryland de bulunan bir laboratuvar bu saldırıyı doğruladı. Sık sık Beyaz Saray bu saldırıların hedefi oluyor.

 

Risin Panzehir

Panzehiri henüz bulunmayan risin için New Jersey'de bir biyoteknoloji firması olan Soligenix bu güçlü zehire aşı geliştiriyor. Henüz klinik çalışmalar erken aşamada bulunduğundan dolayı henüz gıda ve ilaç idaresi tarafından onay almış durumda değil. Ancak yasalarda, yerine kullanılabilecek onay almış bir ilaç bulunmadığı taktirde onaysız ilaçların kullanımına izin veren "acil kullanım izni" maddesi yer almakta.

 

Risin zehirlenmesi tedavisi

Elde edilen aşı, uygulandığı taktirde vücut antikor üretiyor ve zehir henüz etkisini göstermeden vücudu koruma altına alıyor. Ancak zehirin yayılma hızına bağlı olarak aşının 4 saatten önce yapılması gerekiyor. Bilinenin dışında onay almış gerçek bir tedavisi yöntemi bulunmadığı için risin çok tehlikeli ve güçlü ölümcül bir zehirdir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı