google-site-verifica
Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 11:52 Bu haber 426 kez okundu
 
Rize Güneysu'da aykırı bir HES projesi
Güneysuluların Cimer ve Dava dosyaları arasında geçen hayatları...
GÜNDEM Haberi
Rize Güneysu'da aykırı bir HES projesi

Güneysu'da daha önce danıştay tarafından iptal edilmişti

 

Gündemin nabzı son dakika haberler, Rize Güneysu’da 2 yıl önce başlayan inşaatı vatandaşlar, Karayolları’nın yol yapımı çalışması sandı fakat yapılan inşaat yol inşaatı değil, 5 yıl önce Danıştay tarafından iptal edilen HES projesiydi. Güneysu köylüleri, HES projesinin durdurulması için ilk önce dava açtılar ardından da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan CİMER'e şikâyette bulundular. CİMER şikayeti aldıktan sonra projeyi durdururken şirkete de konuyla ilgili para cezası kesilmesini sağladı.

 

Şirket durdurma kararını hiçe sayarak

 

Güneysu'da inşaatı tekrarlanan HES'in ikinci iptali için 15 Ocak’ta idare mahkemesine tekrar başvuran, hemen arkasından da imza kampanyası başlatan Güneysulular, hukuksuz yürütülen HES projesini 15 günlük bir imza kampanyasının ardından 30 Ocak’ta da CİMER'e şikâyet ettiler. Yapılan şikâyet başvurusunda, İsimleri Güneysu Alicik I ve II HES olan projesinin yasal dayanakları olmadan inşaatına başlandığı için durdurulması istendi.

 

DSI Bölge Müdürlüğü tarafından cevaplandı

 

CİMER’e yapılan şikâyet, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü aracılığıyla yanıtlandı. CİMER’in ilettiği Devlet Su İsleri (DSİ) yazısında, şirkete tekrar para cezası kesildiği ve projenin ivedilikle durdurulmasının istendiği söylenerek özetle metinde şunlar geçti: “Bölge Müdürlüğümüzce proje sahasında yapılan incelemelerde yer teslimi yapılmadan cebri boru imalat çalışmalarına başlandığı tespit edilmiş olup, 6200 sayılı Kanun ve Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında şirkete idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca gerekli tüm yasal izinler alınıncaya kadar her türlü güvenlik önlemi alınarak sahadaki projeye ait çalışmaların ivedilikle durdurulması gerektiği şirkete bildirilmiştir.”

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Rize, Güneysu'da, aykırı, bir, HES, projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı