Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 16:28
 
Rus şirket 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
Karabağda 150'yi aşkın altın, çinko, bakır, demir gibi kıymetli maden damarları bulunduğu ve buraların hukuksuzca işletilerek birçok ülkeye maden ihraç edildiği bilinmekte.
GÜNDEM Haberi
Rus şirket 112 ton altın için silah ve asker yığıyor

Rus şirket 112 ton altın için silah ve asker yığıyor
 

Gündemin nabzı, haftalardır Ermenistan ile girdiği çatışmalarda cephede Türkiyenin de desteğiyle büyük üstünlük elde eden, Azerbaycan ordusu emin adımlarla zafere doğru ilerlerleyişini sürdürürken, işgal edilmiş topraklarda hukuk dışı yollarla kazanç elde eden ve devam eden şirketler de büyük panik havası oluşmaya başladı. Bu tabiricahizse hırsız şirketlerin başını bölgedeki madenlerin ve altınların yüzde 99'unu kontrol altında bulundiran Rus GeoProMining Gold şirketi bulunmakta.
Paralı asker ermenistan
Gündemin nabzı, Yakalşık bir ay önce 27 Eylül'de Ermenistan'ın hain saldırısının arkasından karşı atağa geçen ve toplamda 23 gün gibi bir sürede işgal altındaki tam 78 bölgeyi yeniden geri alan, bölgenin kaderini belirlayacek olan en stratejik kent olan Şuşa şehrini de kuşatan, Azerbaycan ordusunun bu hızla devam etmesi halinde 2 hafta içerisinde zafer ilan etmesi hedefleniyor.

Laçin, Kelbecer, Zangilan ve Güdeli'nin alınmasının arkasından Laçin koridorunun ve çevresinin kontrolünün tamamının Azerbaycan ordusunun eline geçeceğine vurgu yapan uzmanlar, Şuşa'nın da ele geçirilmesinden sonra müzakerelere başlanacağının altını çiziyor.

 

BÖLGE MADEN ZENGİNİ

Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıldır işgali altında ki Dağlık Karabağ bölgesi birtakım yer altı kaynakları ile değerlimaden olan altın ve bakır bakımından zengin yatakları olan bir bölge olarak anılıyor.

Altın madeni

Karabağda 150'yi aşkın altın, çinko, bakır, demir gibi kıymetli maden damarları bulunduğu ve buraların hukuksuzca işletilerek birçok ülkeye maden ihraç edildiği bilinmekte.

 

112 TONDAN FAZLA ALTIN VAR

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki altın damarlarını yaklaşık 112 tonun üzerinde olduğu belirtilirken, altınların neredeyse tamamına yakını (yüzde 99'unu) Ruslara ait şirketler hukusuzca çıkarıp dünyaya ihrac ediyor. Bu şirketlerin başını ise en büyüğü olan GeoProMining Gold çekiyor. GeoProMining Şirketi iki ülke arasındaki çatışmaların şiddetininde artmasıyla güvenlik zaafiyeti endişesiyle maden üretimlerini bitirerek çalışanlarını süresiz olarak izne çıkarmıştı.

 

SİLAH VE PARALI ASKER YIĞIYOR

Öte yandan bölgeden elde edilen son bilgilere göre Ruslara ait şirketin, bölgedeki zengin milyarlarca dolarlık maden yataklarını kolay kolay bırakmayacağı öne sürülüyor. 
Asker
Uluslar arası hukuku hiçe sayarak, işgal altında tuttukları Dağlık Karabağa bağlı Kelbecer şehrindeki zengin altın kaynaklarını yıllardır sömüren Rus şirketinin, bölgeye büyük miktarda ağır silahlı paralı asker sevk ederek bölgenin özgürleştirilmesini engellemeye çalıştığı iddia ediliyor.

 

YÜZLERCE DAVA AÇILACAK

Diğer taraftan Kelbecer kentinin tamamen zulümden kurtarılmasının arkasından maden ocaklarının işletilmesiyle alakalı Azerbaycan hükümeti de karşılık vermeye başlayacak.

İşgal altında olduğu süre boyunca Azerbaycan topraklarındaki madenlerin işletilip yurt dışına ihraç edilmesiyle alakalı raporlar düzenlenerek ilgili şirketlere uluslararası alanlardaki mahkemelerde yüzlerce ceza davası açılması hedefleniyor. Uzmanlar tarafından, Azerbaycan hükümetinin bu açılacak davalardan yüklü miktarlarda tazminatlar alabileceği öngörülüyor.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı