Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 15:13 Bu haber 335 kez okundu
 
Rusya ile ikinci anlaşmazlık
İdlib’de rejim güçlerinin Mehmetçiğe saldırıp, şehit vermemizden sonra Türkiye-Rusya ilişkileri tekrar gerildi.
DÜNYA Haberi
Rusya ile ikinci anlaşmazlık

Son dakika, haberler, gündemin nabzı. İdlib’de rejim güçlerinin Mehmetçiğe saldırıp, şehit vermemizden sonra Türkiye-Rusya ilişkileri tekrar gerildi. Ankara, Rusya’nın Esad güçlerine desteğini bir an önce kesmesini istiyor fakat Moskova, bunu reddediyor. İdlib yakınlarındaki Serakib kasabasında, Suriye rejim yanlısı güçler Türk askerlerine saldırıp sekiz askerimizi şehid etti. Bu durum Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden gerilmesine sebep oldu. Rusya ile ilk gerginlik 2015'te düşürülen Rus savaş uçağı ile başlamıştı ve iki yıl Türkiye-Rusya ilişkileri askıda kalmıştı. Zar zor düzelen ilişkilerde, tekrar bozuldu.

 

UKRAYNA GEZİSİNE GİTMEDEN ÖNCE

 

Olay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretini gerçekleştirmesine saatler kala gerçekleşmiş olmasıda dikkate değer. Ankara'daki askeri ve siyasi gözlemciler, Türkiye - Rusya arasındaki ilişkilerin kötüye gittiğini belirtiyor. Rusya, saldırıya uğrayan ve gözlem noktasına takviye olarak gönderilen Türk askerleri konusunda kendilerine bilgi verilmediğini iddia ediyor. Özel Kuvvetler eski subayı Mete Yarar konu hakkında, “Suriye rejiminin kendisini destekleyen Irak, İran ve Lübnan'dan gelen unsurlar üzerinde emir komutası yok, karmaşanın kaynaklarından biri de bu durum” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SALDIRI İLE İLGİLİ OLARAK ŞÖYLE KONUŞTU

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti sonrasında yurda dönerken, beraberindeki gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suriye'nin İdlib'te yedi Mehmetçiğin ve bir sivil vatandaşın şehit olduğu rejim güçlerinin saldırısıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Çoğu ölü 76 Suriye askerinin etkisiz hale getirildiğini, saldırının İdlib mutabakatının açık ihlali olduğunu söyleyip “Rejim için tabii ki bunun sonuçları da olacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı konuşmasında şunlarıda dile getirdi :

 

İdlib operasyonunun bu şimdi ilk ayağı. Bunlar demek ki şaka yaptığımızı zannediyorlar. Ama durmayacağız aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz. Askeri gözlem noktalarımız tabi ki orada hayati rol oynuyor ve yerlerinde kalacaklar. İdlib'de yeni bir savaşa, sivil katliamına ve göç dalgasına müsaade edemeyeceğimizi bildirdik.

 

Suriye şu anda İdlib'deki o masum, mahzun insanları sınırlarımıza doğru sürerek orada alan kazanmaya çalışıyor. Biz de Suriye'ye bu fırsatı vermeyeceğiz, çünkü şu anda bu bizim yükümüzü artırıyor.

 

İdlib konusunda uluslararası toplumun da sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. İcraat istiyoruz. Aksi takdirde diğer adımları atma girişimine de başlayacağız. Bizim Rusya ile şu aşamada bir çatışma ya da bir ciddi çelişki içerisine girmemize gerek yok.” dedi.

 

Türkiye-Rusya ortak devriyesi süresiz olarak iptal edildi. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Rusya, suriye, idlip, idlib, türkiye, savaş, şehit, haberler, gündem haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı