Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 11:42
 
Sabetaycılık Nedir, Sabetay Sevi Kimdir?
İzmir-Agora 'da doğup, 22 yaşında Mesihlik iddiasında bulundu
KÜLTÜR Haberi
Sabetaycılık Nedir, Sabetay Sevi Kimdir?

Sabetaycılık Nedir, Sabetay Sevi Kimdir? 
 

Sabetay Sevi kimdir? Sabetaycılık ne demektir? Sabetay Sevi, Osmanlıda Yahudi din adamı ve tarikat lideridir. Sabatay Sevi 17. yüzyılda Osmanlı topraklarında, İzmir Agora 'da doğup, 22 yaşında Mesihlik iddiasında bulundu.


Şehrin en tanınmış hahamlarından Yosef Escapa ’dan ders aldı. On sekiz yaşında iken hahamlık icâzeti aldı ama hahamlık yapmadı ve kendini mistik konulara verdi. Okuduklarının etkisinde kaldı ve kendisinin yüzyıllardır beklenen mesîh olduğuna inandı ve 1648’de İzmir’de mesihliğini ilân etti. 


Sabetay Sevi, haham olarak sinagoglarda konuşmalar yaptı. Taraftarlarının sayısını her gün arttırdı. Yahudilikten ayrı, yeni ve radikal bir akım oluştu. İnsanlar, Sabetay Sevi'ye tapmaya, sinagoglardaki konuşmalarından sonra taşkınlık yapmaya başladılar. Sabetay Sevi, taraftarlarının verdiği cesaretle birlikte Osmanlı Devleti'nin başşehri Istanbul'a doğru yürüyüşe geçti. Bu olaydan sonra Sevi tutuklandı ve yargılandı.


Yargılama sonunda Sabetay Sevi 'nin önüne iki seçenek verildi: İddialarından vazgeçmezse öldürülecek, Müslümanlığı kabul ederse, hayatı bağışlanacaktır.


Bunun üzerine Sevi: "Bu can bu bedende olduğu müddetçe Müslüman'ım." der. Aziz Mehmet Efendi ismini alır. Taraftarlarının bazıları bu ihaneti kabullenemez ve intihar eder. Çoğunluk ise Müslümanlığı kabul eder.


Daha sonra ise taraftarları arasındaki intiharları durdurabilmek ve insanları kendine yeniden çekmek için cübbesinin içine bir kuş yerleştirip topluluğun önüne çıkıp, burada cübbesinin önünü açarak sakladığı kuşu uçurur. "Can bedenden çıktı." diyip, eski dinine döndüğü imasında bulunur.


Sabetay Sevi ve yandaşları görünüşte Müslüman gibi davramalarına rağmen, gerçekte Museviliğe inanmaktadırlar. Bu durum, yetkililerin dikkatini çeker ve 1676 yılında Arnavutluk'a sürgüne gönderilirler.  Sabetay Sevi ise aynı yıl Arnavutluk'ta ölür.


Manna, Ormus, Menne, ya da Kudret Helvası Nedir Ne İşe Yarar?


Koloidal Gümüş Suyu Nasıl Yapılır?


Gezilecek ilginç yerler, Gomantong Mağarası
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı