Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 12:27 Bu haber 627 kez okundu
 
Sabiha Gökçen'deki uçak faciasının iki nedeni var.
Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasının ana nedeni kararsızlık.
GÜNDEM Haberi
Sabiha Gökçen'deki uçak faciasının iki nedeni var.

Son dakika, haberler, gündemin nabzı. Sabiha Gökçen'deki uçak faciasının iki nedeni var.

 

KARARSIZLIK

 

Geçen gün gerçekleşen uçak kazasında ana nedenlerden biri ‘kararsızlık.' Kulenin hızlı karar verip, kararlı olup, pist yönünü değiştirmemesi, pilotun gereksiz cesareti ve pisti pas geçip, geçmemeye bir türlü karar vermemesi faciaya davetiye çıkaran nedenler olarak göze çarpıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasının ana nedeni kararsızlık. Havacılıkta karar vermek, saniyeler, gecikilen her saniye çok önemlidir. Bu olayda da kulenin hızlı karar verip iniş için pist başı yönüne kararlı bir şekilde değiştirmesi ve kuyruk rüzgârının uçağını sürükleyeceğini bilen pilotun pas geçmek için karar vermesi gerekiyordu. Pilotun inatla inişi denemesi sorumluluktaki yükü ağırlaştırdığı anlaşılıyor. Ayrıca pilot gereksiz cesaret gösterip, kulenin de ‘Siz bir bakın arka rüzgâra bize de rapor edin’ demesi zaman kaybı oluşturmuş. Pilot pistin ortasını geçtikten sonra teker koydu ve durma şansı da 0'a indi.

 

UÇAK KALKIŞA GEÇİYOR GİBİYDİ

 

Uçaklar her zaman rüzgara karşı inip, rüzgara karşı kalkarlar. Aerodinamik yapıları buna göre ayarlanmıştır. Neredeyse uçak icat edildiği günden bu güne bu kural değişmemiştir. Elbette zaman zaman kuyruk rüzgarı olur ama her uçağın kuyruk rüzgarına karşı limitleri de olur. Bu hadisede limitlerin zorlanıyor, hamlelerle gelen kuyruk rüzgarı itişi ile uçağın hızı artıp, pilotun reverse açması yani motor freni, yavaşlamaya yetmiyor. Yayınlanan görüntülerden de anlaşılacağı üzere uçak inişe değil kalkışa hazırlanır gibi görünüyor.

 

UÇAĞIN OTOYOLA SÜRÜKLENME İHTİMALİ

 

Flapların görev yapmadığı, hızı azalmayan uçağın pist bitiminde 30 metrelik çukura düşmesi faciayı sınırladı. Eğer pist sonu düz olsaydı ve uçak sürratini kesemeyip otoyola çiksaydı ya da çevredeki yapılara çarpsaydı çok daha büyük bir facia gerçekleşebilirdi. Yani çukur olması çok iyi olmamakla birlikte uçağı durdurmak için gereklidir. Kaza kırım ekipleri, 737-800 uçağının imalatçısı Boeing’in raporları, kazayı kısa sürede netleştirecektir. Elbette en önemlisi Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki kaza kırım ekibinin vereceği rapor olacaktır.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı