Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 09:45 Bu haber 607 kez okundu
 
Sadece iki tane üretildi, Menşei Türkiye.
ELEKTİRİK VE BORHIDROJEN'den hibrit ve Türkiyede üretildi. Yeni projeler var.
TEKNOLOJİ Haberi
Sadece iki tane üretildi, Menşei Türkiye.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK MAM ile birlikte geliştirilen hidrojen yakıt otomobilinde incelemeler yaptı.

 

  • Aracımız hibrit ama, elektirik ve borhidrojenBakan Dönmez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kampüsünde borlu hidrojen üretim sistemiyle çalışan aracı inceleyerek şunları dile getirdi, "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak. Şu anda deneme için yapılan araç, elektrikle 300 kilometre menzile sahip. Bu menzili hidrojenli yakıtla 150 kilometre uzatma imkanı var" diye ifade etti.
 

 

  • Toplam iki adet üretildi

 


Bakan Dönmez, TÜBİTAK MAM ve BOREN'in birlikte geliştirdiği araçtan şimdilik 2 adet üretildiğini söyledi ve yeni bir aracında projesinin başladığını sözlerine ekledi, "Bu elektrikli araca benzer bir teknoloji ancak burada aracı şarj etmiyorsunuz. Hidrojen üzerinden bu kaynağı elde etmiş oluyorsunuz" dedi.

 

 

  • Güvenlik ön planda tutuldu

 

 

Bakan Dönmez, Teknolojilerin bu tarzlarında hidrojenin ekonomik ve güvenli şekilde elde edilmesinin önemli olduğunu vurguladi ve sözlerine şunları ekledi, "Türkiye'de 8 ila 10 yıldır üniversitelerimizde ve Bor Enstitümüzde yapılan çalışmalar var. Bugün bilim adamlarımız bakanlığımızda Türkiye'nin hidrojen yakıtında yol haritasını oluşturmak için bir araya geldi. Yine bu konuda araştırma, geliştirme yapan girişimci firmalarımız var. Onlarla birlikte önümüzdeki günlerde yol haritasını oluşturacağız ve kamuoyuyla da bunu paylaşmış olacağız".

 

 

  • Klasik motorlardan daha verimli

 

 

Tabii kaynaklar Bakanı DÖNMEZ, geliştirilen aracın dB (ses) degerinin düşük ve sıfır emisyon değeriyle elektrikli otomobillerle aynıdeğerlere sahip olduğunu, sıfırdan 100 kilometreye ulaşma açısından da içten yanmalı (benzin-dizel) motorlara göre iki kat hızlı olduğunu ifadelerine ekledi.
 

 

  • Hibrit olması mesafeyide arttırdı

 


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geliştirilen aracın yakıt hücresinin elektrikli araçlarınkine benzemediğini belirterek, "Düşünün, uzun bir seyahat planladınız. 300-400 kilometreden fazla gideceksiniz, eğer hidrojen ihtiva eden bir yakıt koyarsanız, menzili uzatmış oluyorsunuz. Biz hidrojen tutucu olarak bor kullanıyoruz" diye ifade etti.

 

 

İlk yerli elektirikli otomobilimiz. TIKLAYAN


Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Sadece, iki, tane, üretildi,, Menşei, Türkiye.,
Yorumlar
Haber Yazılımı