Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 00:41
 
Safran kilosu ne kadar 2020?
Safran kilosu ne kadar 2020? Safran soğanı ne işe yarar? Safran soğanı nasıl dikilir? 1 Dönümden Kaç Kg Safran Çıkar?
EKONOMİ Haberi
Safran kilosu ne kadar 2020?

Safran Kilosu Ne Kadar 2020?

 

İçindekiler

Safran kilosu ne kadar 2020?
Safran soğanı ne işe yarar?
Safran soğanı nasıl dikilir?
1 Dönümden Kaç Kg Safran Çıkar?

Edirneli emekliye Hasan Artan, bir gün Safranbolu'ya ziyaretinde ilgisini cezbeden bir kilo safran soğanı satın aldı ve Edirne'de bulunan evinin bahçesine ekmeğe karar verdi. Hasatından iyi verim olan emekli Artan, günümüzde aktarlarda gramla satılan safran bitkisinin kilogram fiyatının, bu yıl 40 ila 50 bin arası olduğunu belirtti.Emekliliğini Edirnede geçiren Hasan Artan Ailesi Safranbolu ziyaretinde merak saldığı bu bitkiye 1 kilo soğan ekerek başladı. Geçtiğimiz yıl üretimine başlayan Artan, hassattanda oldukça memnun olduğunu belirterek gramla satılan bu bitkinin oldukça değerli olduğundan söz etti ve kilosunun bu yıl yaklaşık olarak 50 bin tl olduğunu belirtti.

 

Safran soğanı ne işe yarar?

Ruh salığı tedavisinde de sıklıkla kullanılan safran, içerigındeki zengin minaraller (potasyum) sayesinde kan basıncını dengeler, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Safran içeriği yanı sıra cilde de etki etmekte ve cildi korumaktadır.

Safran

 

Safran soğanı nasıl dikilir?

Safranlar 30 cm sıra aralıklarıyla, 20 cm derinliğe dikilmelidir. Gübrelemede en iyi yöntem olarak, yanmış organik gübre safran soğanlarını örtecek şekilde örtülür ve ardından yiye toprakla üzerleri kapatılır. Dikim zamanı ise, Ağustos 20 – Eylül 10 aralığında yapılmalıdır. Dikildiği yılın ikinci ayında 15 Ekim – 15 Kasım tarihlerinde çiçek açmaya başlar.

100 dönüm Yerine 5 Dönüm Safranla İlgilensinler

Artan ayrıca tavsiyede bulunarak, “Üreticilere tavsiye ediyorum. Farklı ürünlere alternatif olarak safran ekebilirler. Üreticiler, 5 dönüm alana ekilen safran ile 100 dönüm ekilen başka bir ürüne göre daha fazla kazanç sağlayabilirler” dedi.

Trakya T. A. E. Müdürü Adnan Tülek de safran hasadın üretimine girerek, 3-4 dönüm kadar bir alanda safran soğanı ekebileceklerini belirterek üreticilere alternatif ürün olarak safran ekmeleri tavsiyesinde bulundu.


1 Dönümden Kaç Kg Safran Çıkar?

TAE Müdürü Tülek, bitkisi ve üretimi yöntemi ile alakalı bilgi paylaşarak, “Burada da gördüğünüz gibi safran kumsal toprakları seven, güney yamaçları güneşi seven bir bitki. Dolayısıyla ağır topraklarda değil, bu tarz değerlendirilmeyen, kumsal, ikinci üçüncü sınıf topraklarda dahi güzel kaliteli verim alındığını görüyoruz. Yaklaşık 100 bin 140 bin çiçekten bir kilogram civarında safran elde edilebilmekte. Bunun da ekonomik olarak değeri çok fazla. Safranın bölgemizde de ilerleyen süreçte ekonomik anlamda önemli bir yer alacağını düşünüyoruz. Bölgemizde safran için uygun alan çok fazla var” diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı