Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 16:26
 
Sağlıklı saçlara kavuşmak için gerekli vitamin ve minareller nelerdir?
Saçlarınız ne kadar sağlıklı? Hangi besinler saçlara iyi gelir?
SAĞLIK Haberi
Sağlıklı saçlara kavuşmak için gerekli vitamin ve minareller nelerdir?

Sağlıklı saçlara kavuşmak için gerekli vitamin ve minareller nelerdir?

 

Protein Nedir? TIKLAYIN


Saçlarınızın sağlıklısız mı ? Hızlı uzamıyor mu? Dökülüyor mu? kırılıyor ve canlılığını yitirdi mi? Belkide belirli vitamin ve minarelleri almalısınız. Hızlı saç uzatmanın doğal yolları nelerdir?


Hızlı saç nasıl uzatılır

Televizyonlar da gördüğünüz ünlü kişilerde ki gibi sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olmak için haricen yaptığınız bakım ve ürünleri yeterli olmayabilir. Günlük beslenme tarzınızın da saçlarınızın sağlığı üzerinde oldukça büyük etkileri vardır. Sizde yıpranmış saçlarınızdan bıktıysanız gelin yazıya bir göz atalım.
 


A Vitamini Ne işe yarar? Hangi yiyeceklerde A vitamini vardır?

 

Hangi besinlerde a vitamini vardır
Saçların uzamasındaki en önemli faktör vitamini A vitaminidir. A vitamin eksikliği, kepeklenmeye, saç dökülmelerine ve saç derisinin kurumasına yol açmaktadır. A vitamini diğer bir özelliğide, saç derinize sebum denen maddesini ürettirmesidir.

Sebum ; Saç derinizi nemlendirirken aynı zamanda saçınızı sağlıklı tutar. Anlaşıldığı üzere saçlarınızın sağlıklı olması ve kalması için vitamin A, çok önemlidir fakat herşeyde olduğu gibi fazlası da saçlarınızın dökülmesine sebep olmaktadır.


A vitamini besin tablosu


Haşlanmıs yumurta sarısı, haşlanmış patates, haşlanmış ıspanak, haşlanmış brokoli, havuç, balkabağı, ve mercimek A vitamini deposudur. Yanı sıra süt ve yoğurta da A vitamini bulunmaktadır.B vitamini ne işe yarar? Hangi besinlerde B vitamini vardır?

 

Hamgi besinlerde b vitamini vardır
Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için diğer bir önemli vitaminde biyotindir. Biyotin ise, B vitamini içinde bulunmaktadır. Yanı sıra B vitaminleri, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Kırmızı kan hücreleri, saç köküne ve saç derisine oksijen ile besin maddesi taşımaktadır.


B3 vitamini ne işe yarar?


Kan dolaşımını düzenleyen b3 vitamini eksikliğinde, saçlar incelir, güçsüzleşir, kırılır ve dökülme hızlı gerçekleşir.


B3 nelerde bulunur?


Kırmızı et, Karaciğer, ton balığı ve tavuk, zengin B3 vitamini kaynaklarındandır.


B7 vitamini ne işe yarar?


B7 saç için gerekli kreatin ve protein yapısının, oluşabilmesi için gerekli bir vitamindir. Yeterince alınmadığı taktirde saç derisinde pullanmalara ve saç dökülmelerine neden olmaktadır.


B7 vitamini hangi gıdalarda bulunur?


Karaciğer, Yumurta sarısı, dut ve yeşil yapraklı sebzeler B7 vitamini açısından zengindir.


B9 vitamini ne işe yarar?


B9 yani Folik asit saç üretiminde kullanılan hücrelerin yenilenmesini sağlar ve B9 eksikliğinde saçlarda geç uzama görülür.


B9 folik asit bulunan gıdalar nelerdir?

Yüksek oranda folik asit Portakal, brokoli ve yeşil yapraklı sebezeler, baklagillerdir.B12 vitamini ne işe yarar?


Yinde hücrelere oksijen taşıma işini yapmaktadır. B12 Eksikliğinde saçlar yeterince oksijen almaz ise saç kökleri yeterince saç üretemezler.


B12 hangi besinlerde bulunur?

Kırmızı et en önemli B12 kaynağımızdır.
 


C vitamini ne işe yarar

 

Hangi besinlerde c vitamini vardır
Saçlarınızın sağlıklı uzaması için demirede ihtiyaç duymaktayız, Cvitaminide gerekli olan demirin emilimini sağlamaktadır. Yanı sıra ihtiyaç duyulan kolajen üretimini de arttırmakla görevli olan C vitamini azalmasında saçlar yine çabuk kırılmaya başlar, görsel olarak da matlaşır ve parlaklığını yitirir.


C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

C vitamini kış meyveleri yanı sıra, greyfurt, mandalina, portakal, kivi, yaz meyve sebzelerinde brokoli, çilek ve domates, bulunur
 


D vitamini ne işe yarar?


Hamgi besinlerde d vitamini vardır

Yapılan genel araştırmalara göre D vit. yeni saç köklerinin oluşumunu sağlarken eksikliği ise, saçkıran denen bir rahatsızlığa sebep olmaktadır.

D vitaminini vücudumuz direkt olarak güneş ışınlarını emerek üretmektedir. Yanı sıra yağlı balıklarda ve bazı bilinen mantar türlerinde de D vitamini vardır.
 

 

E vitamini ne işe yarar?

 

E vitamini ne işe yarar
Yukarıda saydığımız vitaminlerde olduğu gibi, yeni saç hücrelerinin üretilmesine, var olanların da onarılmasına katkı sağlayan E vit. Azalmasında saçlar geç uzar, kırılır ve dökülür.


E vitaminin bulunduğu gıdalar nelerdir?


Buğday, yulaf, marul, kereviz, ıspanak, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, ceviz, arı sütü, tere, mısır, maydanoz ve lahana E vitamin kaynaklarıdır.


Demir ne işe yarar?

Hangi besinlerde demir vardır

Demir minerali, al yuvarların vücudunuzdaki hücrelere temiz oksijen taşımasına yardımcı olmaktadır. Bu da şu demek oluyor, saçlarımızın uzamasından diğer vücut fonksiyonlarınızın sağlıklı şekilde yerine getirilmesine kadar bir dizi işleme tabi oluyor. Demir eksikliği saç dökülmesinin en temel unsurlarından kabul edilmektedir.


Demir hangi besinlerde bulunmaktadır?


Demir zengini besinler, kırmızı et, yumurta, ıspanak ve mercimektir.Çinko ne işe yarar?

Hangi besinlerde cinko vardır
Saçların yağ dengesinde önemli role sahip olan çinko saçların uzamasında ve kendini onarmasında önemli role sahipttir. Eksikliği de fazlalığıda saç dökeceğinden çinko alımına dikkat etmek gerekmektedir.


Çinkonun bulunduğu gıdalar

Buğday tohumu, et, ıspanak, mercimek ve kabak çekirdeği, çinko bakımından zengindir.


Protein ne işe yarar?

 

Hangi besinlerde protein vardır
Saçımızın yüzde 70 ile 80'i proteinden oluşmaktadır. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı kadar protein almak saç uzaması için oldukça önemlidir. Protein eksikliği pek fazla rastlanan bir durum değildir.


Hangi gıdalarda protein vardır?

Et çeşitleri, badem, yumurta, yoğurt, süt ve brokoli soya gibi besinlerinin protein değerleri oldukça iyidir.

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı