Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 10:23 Bu haber 500994 kez okundu
 
Sağlıklı yağ nedir? Hangi yağlar sağlıklıdır? Sağlıklı yağlar ne işe yarar?
Avokado nedir? Avokado Faydaları Nelerdir? Hangi Tür Yağları İçerir? Kuruyemiş Faydaları nelerdir?
SAĞLIK Haberi
Sağlıklı yağ nedir? Hangi yağlar sağlıklıdır? Sağlıklı yağlar ne işe yarar?

Sağlıklı yağlar nelerdir? Nelerdr bulunurlar?

 

Son zamanlarda popiler olan ve kesin bilgilere göre artık belirli miktarlarda sağlıklı yağ tüketmenin ne kadar önemli olduğu bilinmekte.

Nedeni ise, yağlarında birer enerji kaynağı olduğu ve bu yağlarında sağlıklı yağlardan oluşması gerektiği. Sağlıklı yağlar ayrıca karaciğerinizi, kalp-damar sisteminizi ve sağlığınız için gerekli diğer önemli fonksiyonları da destekler.

Ayrıca diyete girmeden önce “kötü yağlar nelerdir" ve onları iyi yağlardan ayıran özellikleri nelerdir öğrenmek çok önemlidir. Çünkü diyetimizin faydası bu bilgilere bağlıdır.

Diyetinize faydası olması açısından, içeriğinde yeterince iyi yağ içerdiğinden emin olacağınız, düzenli olarak tüketebileceğiniz 6 ideal gıdayı sizlerle paylaşıyoruz


Avokado

 

İlk önce tanımlayacak olursak;

 

Anavatanı Orta Meksika olan Avokado meyvesi, tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller ailesine ait çiçekli bitkiler sınıfında bir ağaçtır ve aynı zamanda bu ağacın meyvelerinin adıdır.

Son dönemde, avokado tüketimine ilgi oldukça artmıştır. Bunun sebebine gelecek olursak, sadece harika bir tada sahip olması veya çok yönlü bir yiyecek olması değil. Avokado'nun içindeki besin maddeleri de avokadoyu sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazları arasına almaktadır.
İlk önce şunu bilmek gerekiyor; avokadotekli ve çoklu doymamış yağların ana kaynağıdır.  Avokado yağının bu özelliği, kolesterol ve trigliserid'lerin vucutta gereğinden fazla oluşmasını önlerken aynı zamanda vücudunuza enerji verir.

Ölçeklendirmek gerekir ise, 100 gram avokado size 15 gram kaliteli yağ sağlar.

Bu bilgilere ek olarak, Avokado içeriğinde aminoasitler ve E vitamini de barındırdığını belirtmek gerekir.

 

Tüketim Şekli;

Salatalarda, yada dilimleyerek sandeviçlerde veya rendeleyerek tüketebilirsiniz.

 

2. Kuruyemişler

İştahınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız işte size sağlıklı atıştırmalık olarak bilinen kuruyemişler, artıları neler mi ? Özellikle kalbinize, kaslarınıza ve eklemlerinize yararlı olan sağlıklı yağları içerir.

Temizleme yetenekleri ve enflamasyonu hafifleten güçleri ile tanınan kuruyemiş içeriği yanı sıra hafızayada iyi gelen omega 3 yağ asitleri sağlarlar.

Ayrıca 100 gramında 21 gram yağ ve belirli miktarda protein bulunur. Bu yağ ve proteinler vucut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılır. Dolayısıyla fındık fısıtık gibi kuruyemişler protein içerikleriylede kaliteli yağ içerikleriylede önemli birer enerji kaynağıdır.

İç organlarımızı serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan lif ve antioksidanlar da içerirler

 

Vücudumuzdan fazla yağları atmak için ne yapmalıyız

 

 

Protein nedir? Protein ne işe yarar?

 

Çölyak Nedir? Tedavisi varmı?

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: Sağlıklı, yağ, nedir?, Hangi, yağlar, sağlıklıdır?, Sağlıklı, yağla
Yorumlar
Haber Yazılımı