google-site-verifica
Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 06:52 Bu haber 587 kez okundu
 
Sağlıklı yaşam ve kilo verme tiyoları 2
Günümüz şartlarında herkesin haklı sebepleri var hazır gıdalar için fakat vücudumuz bu sebeplere pek aldırış etmiyor gibi.
SAĞLIK Haberi
Sağlıklı yaşam ve kilo verme tiyoları 2

Gündemin nabzı haber sitesi olarak sizler için nasıl daha sağlıklı kalınırı araştırdık.

 

Günümüz şartlarında herkesin haklı sebepleri var hazır gıdalar için fakat vücudumuz bu sebeplere pek aldırış etmiyor gibi. Son dönemlerde diyabet tip 1 tip 2, obezite, iç yağlanmaya bağlı kalp krizi organ yetmezliği artış göstermiş durumda.

 

• 1 Su içmeyi unutmayın!


Bazen Vücudumuz aç olmakla susamayı karıştırabiliyor. Karnımızın acıktığını düşünüp canımız abur cubur bir şey çektiğinde bir iki bardak su içmeyi deneyebiliriz. Eğer susamış isek birkaç dakika içinde açlık hissimiz geçecektir. Ayrıca az da olsa susuz kalmak metabolizmamızı olumsuz yönde etkiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki yemeklerden önce içeceğimiz 2 bardak su, daha az yeme isteği oluşturuyor ve daha tok hissetiriyor. Altın kural ise suyumuzu yemekten yarım saat önce içmek. Yapmamanız gereken şey ise yemek esnasında veya yemek bittikten hemen sonrasında su içmek. Günde ortalama sekiz, dokuz bardak su içmeye gayret gösterin ve gazlı, alkollü içecekleri limitli miktarda tüketin. Ayrıca gazlı içecekler, meyve suları, çaylar ve özelliklede alkol su yerine geçmez!


• 2 Tamamen olmasada doğal beslenmeye çalışınSağlıklı besinleri sağlıksız olanlardan ayırmanın en basit yolu besinleri doğada bulundukları halleriyle mi tüketiyorsunuz yoksa değişik formlarda mı? Örneğin, yediğiniz ekmek ne renk ? Aldığınız gıdaların en azından etiketlerine bakıp içlerinde neler var dikkat edin. Trans yağlar, mısır şurubu, şeker, glikoz şurubu ve kimyasal katkılı maddeleri lesinlikle tüketmemeye özen gösterin.


• 3 Kaliteli karbonhidrat tüketmeye özen gösterin


Doğal beslenme kuralımızda olduğu gibi, karbonhidrat tüketirken de temel prensibiniz doğada bulundukları şekli ile tüketmek olsun. Özellikle Beyaz Ekmek soframıza gelmeden önce o sevilen beyaz görüntüye kavuşabilmek için birden fazla işlemden geçiyor ama esmer pirinç tarladan toplandığı şekliyle soframıza geliyor. İşlenmiş gıdalara örnek vermek gerekir ise, beyaz unla yapılmış ekmek, makarna, simit, poğaça, börek, kurabiye, kek gibi basit karbonhidratlı ürünlerdir ve bunlardan uzak durulması gerekir. İşin mantığında basit karbonhidratların soframızda çaya attığımız şekerden farkı yoktur. Bu basit şeker türevi gıdalar normalden hızlı bir şekilde sindirilip kana karışır ve ardından kan şekerimizi hızla yükseltirler, aynı hızda insülin seviyemizde artar ve ardından şeker hızla düşüşe geçer ve yine daha çok açlık çekeriz, bu kısır döngü halini aldığında şeker hastası olmuşuz demektir. Bu gıdaların yerine tam tahıllar, sebze, meyve ve baklagiller gibi kompleks (protein, karbonhidrat, lifler, minareller vs bir arada) karbonhidratlar tüketin. Meyve ve sebzelerdaki yüksek lif içeriği sindirimi olması gerektiği seviyede yavaşlatır ve kan şekerini dengede tutar. Antioksidanlar ve vitaminler açısından oldukça zengindirler. Karabuğday, Yulaf, tam çavdar, esmer pirinç, tam buğday, kinoa, tüm baklagiller ve bunların unları ile yapılan besinler kompleks karbonhidratlar çatısı altına girer. Basit karbonhidratlara göre yavaş sindirilirler. Obezite, kalp krizi, kolesterol gibi günümüzün büyük sorunlu hastalıklarını engellemede etkili olduklarına dair araştırmalar mevcuttur. Ayrıca içerdikleri kaliteli lifler sayesinde de sindirime yardımcı olur ve kabızlık çekmenizi engeller.

4 Yağların sağlıklı olanlarını tercih edin


Zayıflamak için yapılan diyetlerde en büyük yanlışlardan biri de kaliteli yağları beslenme tarzlarından tamamen çıkartmaktır. Sağlıklı diye nitelendirdiğimiz bu yağların diyetlerde kullanmasının en büyük nedenlerinden birisi de normal vucut fonksiyonlarıninda devam edebilmesi için gerekliliğidir. Sütten elde edilen tereyağı ve yine deniz mahsullerinden elde edilen Omega ağırlıklı sağlıklı yağlar tüketmek oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekir ise; Tereyağı, balık, avokado, chia tohumu, badem, ceviz, kabak çekirdeği, keten tohumu, antepfıstığı gibi Omega 3 sağlayan sağlıklı besinleri tercih edin. Yemeklerinizde zeytinyağı, tereyağı ve hindistancevizi yağı kullanın. Kızartma tarzı yiyeceklerden, bol yağlı etlerden kaçının.

 

Sağlıklı kilo verme. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Sağlıklı, yaşam, ve, kilo, verme, tiyoları, 2, Sağlık, sağlıklı yaşam
Yorumlar
Haber Yazılımı