Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 11:35
 
Scientology Tarikatı Nedir? Scientology İle İlgili Bilmedikleriniz!
Birçok ünlünün de içinde bulunduğu Scientology tarikatı ile ilgili bilinmeyenler!
FİLM & DİZİ Haberi
Scientology Tarikatı Nedir? Scientology İle İlgili Bilmedikleriniz!

Scientology Tarikatı Nedir? Scientology İle İlgili Bilmedikleriniz!

 

Gündemin nabzı. Scientology tarikatı nedir? Scientology tarikatı Amerikalı bilimkurgu yazarı L. Ron Hubbard tarafından oluşturulan bir tarikat ve bir inanç akımıdır. Başlarda Hubbard tarafından kişisel gelişim için hazırlanan bir felsefe olarak doğdu daha sonra bir dini akıma dönüştü.


Scientology tarikatı’nın amacı tamamen tarikatı daha fazla yaymaktan, tanıtmaktan oluşmaktadır. Tarikatın merkez binası Berlin de. 70’li yıllarda felsefeye dayalı bir teori sonucu geliştirildi. Tarikat; ABD, Kanada, Almanya, Fransa gibi ülkelerde oldukça yaygın.


Scientology bir tarikat olarak kurulup, çok fazla kitleye hitap etmeye başlayınca ayrı bir din olarak görüldü. Bu dini Hristiyanlıktan farklı görmek için de 8 kollu bir haç, bu dinin kutsal sembolü olarak tasarlanmıştır.


Scientology tarikatının temelinde yatan düşünce galaktik olaylara dayanıp, 70’li yıllardan sonra yayılan bu tarikat 175 milyon öncesindeki olayları göz önünde bulundurur. Bu tarikatın inancına göre, 175 milyon önce var olan Xenu isimli bir konfederasyon lideri bulunmaktadır. Bu lider, kendinden yana olmayan herkesi karanlık bir mağaraya hapseder. Bu mağara ise inanışa göre Hawaii yakınlarında bir yanardağdır. Günümüzdeki insanların çektikleri bütün acılar ise geçmişte yaşayan o insanların acılarıdır.


Bu düşünce günümüzde yaşayan insanların tek bedende iki ruhla yaşadığını öne sürer. Bu çekilen acıların son bulması için ise geçmişte eziyet edilen insanların ruhlarının huzura kavuşması gerekmektedir.


Tarikata göre geçmişteki ruhları huzura kavuşturmak için yaşayan bir insanın bedenine acı çeken ruhlardan bir tanesini yerleştirmek ruhu huzura kavuşturmak için yeterlidir. Tom Cruise, John Travolta gibi ünlü isimler de bu tarikata üyedir.


Tarikat kendi ismiyle Scientology şirketini açmış ve şirkette yolsuzluk gibi birçok kanuna uygunsuz iş yapıldığı iddia edilmiş ama resmi olarak kanıtlanamamıştır.


Bu tarikata fiziksel ya da zihinsel olarak engelli olan kişiler alınmamaktadır. Bu da insanlar arasında ayrımcılık olarak görülmektedir.


Almanya Hükümeti, bu akımı ne tarikat ne de din olarak görmüyor hatta bu tarikatı kapatmak için çalışmalar yapıyor olması herkes tarafından bilinmekte.
 
Şuanda tarikatı David Miscavige yönetmektedir.
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 


Tom Cruise Scientology Tarikatının Yeni Lideri mi Olacak?


Tanrının Yeni Işığı Tarikatına Baskın
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı