Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 10:27
 
Şehirler Arası Seyahat İçin Hes Kodu
Şehirler Arası Seyahat Şartı
GÜNDEM Haberi
Şehirler Arası Seyahat İçin Hes Kodu

Şehirler Arası Otobüs Bileti Alma Şartı


Şehirler Arası Seyahat İçin Hes KoduŞehirler Arası Otobüs Bileti Alma Şartı. Daha önce alınan tedbirler kapsamında Türkiye geneline gönderilen genelgelerle şehirlerarası toplu taşımayı (uçak, tren, otobüs vb.) kullananların HES kodu uygulaması veya E-devlet üzerinden Hes kodu alımı yapıldıktan sonra biletlemelerin yapılabileceğiyle ilgili zorunluluk hatırlatıldı ama gelen bazı şikayetlerden de anlaşılacağı üzere, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir takım firmaların arasıra bu kurallara uymadıkları anlaşılmıştır. Bu sebeple aşağıda belirtilen tedbirlerin alınmasının mecburi hale geldiği belirtildi.
 

Şu şekilde sıralandı:

Otobüs, Vapur, Midibüs gibi şehirler arası yolculuk yapan kişileri taşıyan firmalar tarafından Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü bilet kesme işlemi "internet ya da yüzyüze" yapılırken müşterilerden Hayat Eve Sığar kodu istenecek ve bu kod olmadan bilet satılmayacak.


Yolcu taşımacılığı hes kodu kontrol kuralları sadece bilet satışı esnasında değil yolcu araca binerken de hes kodu kontrolü yapılacak ve araca binmesinde bir sakınca görülmemesi durumunda araca binebilecek.

Araca binerken veya bilet satışı yapılırken hes kodu kontrolünde covid-19 teması olduğu ya da virüslü tanısı konmuş kişiler firma yetkililerince gerekli kolluk kuvvetine bildirileceklerdir.

Yukarıda yazılanların kontrolleri başta trafik polisleri olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından yapılacaktır.

Hes kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmaya, Vali veya Kaymakamlık tarafından idari para cezası kesilecek ve araç 10 gün trafikten men edilecek.

Yapılan denetimlerde koronavirüsü tanısı yada teması olan kişiler, bunu bildiği halde hes kodu olmadan şehirler arası yolculuk yapmaya çalıştığı tespit edilenler ise, Valilikler tarafından belirlenen pansiyon ya da yurtlarda zorunlu izolasyona alınacaklar.

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.


Hes Kodu Nasıl Alınır?

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı