Reklam, reklam vermek istiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kimlikte Nes Nedir?
Kimlikte Nes Nedir?
Mahlep Nedir?
Mahlep Nedir?
Haber Detayı
19 Aralık 2021 - Pazar 13:34
 
Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür?
Şehzade Mustafa suçsuz muydu?
KÜLTÜR Haberi
Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür?

Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür?

 

Gündem son dakika internet haberleri Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür? Şehzade Mustafa Neden Öldü? Şehzade Mustafa Hayatı. Şehzade Mustafa Eşi Kim? Şehzade Mustafa'nın Kaç Çocuğu Vardı? Şehzade Mustafa, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu.

Doğumu: 1515 Manisa
Ölümü: 6 Ekim 1553 Konya
Babası: Kanuni Sultan Süleyman 
Annesi: Mahidevran Sultan
Çocukları: Nergisşah Sultan
Şehzade Mehmed
Şehzade Orhan
Şah Sultan
 

Şehzade Mustafa Neden Öldü?

 
Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde görev yapmış. Babasına karşı isyandan dolayı, Nahcıvan Seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konya’da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur. Boğdurulması devlete isyan suçundandır fakat delil ve şahitler konusunda tartışmalar söz konusudur. 
Bazı tarihçiler, Hürrem Sultan'ın tahta kendi oğullarından birini geçirmek için Şehzade Mustafa'ya tuzak kurduğunu iddia eder. 

Şehzade Mustafa Hayatı

 
Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeliği sırasında Manisa’da dünyaya gelir. Yavuz Sultan Selim’in 1520’de hayatını kaybetmesi ile Osmanlı tahtına oturmak üzere İstanbul’a giden babasının yanında başkente gider.
Şehzade Mustafa, 1534 -1541 arasında Saruhan Sancak Beyi (Manisa) olarak görev yaptı. Saruhan, padişah adayının görev yaptığı yer kabul edilirdi, dolayısıyla Şehzade Mustafa dönemin veliaht şehzadesiydi. 16 Haziran 1541'de ise Amasya Sancak Beyliği'ne atandı, Saruhan Sancak Beyliği'ne ise kardeşi Şehzade Mehmed getirildi. Halk ve askerler bu duruma tepki gösterdi, bunun üzerine I. Süleyman, doğu topraklarının güvenliği için şehzadenin Amasya'ya gönderildiğini ve veliahtlığının sürdüğünü açıkladı fakat Mehmed’in beklenmedik şekilde 1543’te ölümüyle Saruhan Sancakbeyliği'ne Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise 1549 yılında Konya Sancakbeyliğine getirildi.

Şehzade Mustafa'nın özellikle Amasya'dayken ilim meclislerinde çokça bulunduğu, devrin önemli müderrislerinden dersler aldığı belirtilir. Celalzade Salih Çelebi, Manisalı Senai Mehmed Çelebi, Şair Lali Çelebi, İstanbul Kadısı, Şair Muhyiddin Mehmed Hüseyni Efendi gibi âlimlerden dersler aldı. Şehzade'nin hocalarından olan Mustafa Sürûrî Efendi, Şehzade'nin katli üzerine de Kanuni ile tüm ilgisini kesip bir daha görüşmemiş ve kendisine verilmek istenen tüm resmi görevleri de geri çevirmiştir.
 

Şehzade Mustafa Eşi Kim?

 
Zevcesinin ismi bilinmemektedir. Bununla birlikte zevcesi 1525, Kırım doğumludur. Zevcesi, Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra 1555'te, Pertev Mustafa Paşa ile evlendirilmiştir.
 
Şehzade Mustafa'nın Kaç Çocuğu Vardı?
 
Nergisşah Sultan: 1536 yılında Manisa'da doğup, Damat Cenabi Ahmet Paşa (şair, tarihçi, çeşnigirbaşı, yirmi yıl kadar Anadolu Beylerbeyi) ile evlenmiştir.

Şehzade Mehmed: 1547'de Amasya'da doğdu. Ölümü; 1553 Bursa. Mezarı babasının yanındadır.

Şehzade Orhan: Ölümü; 1552 Konya.

Şah Sultan: 1547 yılında Konya'da doğdu. 2 Ekim 1577'de öldü. Eşi Damat Abdülkerim Ağadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hürrem Sultan Kimdir?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür? Şehzade Mustafa Neden Öldü? Şehz
Yorumlar
Haber Yazılımı