Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 20:42
 
Seker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Seker hastalığı ve belirtileri
SAĞLIK Haberi
Seker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?Enerji ihtiyacımızı, temel yiyeceklerimiz olan protein, karbonhidrat ve yağlardan sağlamaktayız. Vücudumuz, basit şekerlerden oluşan fakat en önemli enerji kaynaklarından olan glikozu oluşturabilmek için besin öğelerini en küçük parçalarına ayırmaktadır. Parçalanan besin öğeleri glukoza dönüştükten sonra başta beyin olmak üzere vücudun diğer tüm organlarına önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Pankreas bezi midenin arkasında bulunmaktadır ve bu bezin salgıladığı insülin hormonu yardımıyla hücreler ihtiyacı olan glukozu kullanır.

Bu bağlamda şeker hastalığı yani tip1 ve 2 diyabet, pankreas bezinin vucudun ihtiyaç duyduğu insülini üretememesi veya ürettiği insülini kullanamaması durumunda oluşan bir hastalık çeşididir. İnsülinin görevi şekerin hücre duvarından geçerek hücre içine girmesini ve hücrede glikojen olarak saklanmasını sağlamaktır. Şeker hastası olan kişi ise, sindirdiği besinden kana geçen glukozu kullanamaz ve kullanamadığı şeker artarak kan şekeri düzeyini yükseltir (hiperglisemi). Bu durum tedavi edilmez ise, ileri dönemlerde doku ve organ hasarına yol açmaktadır.


Dünyada gümüzde her 12 kişiden 1’i şeker hastalığına yakalanmaktadır. Diğer taraftan şeker hastalığına yakalanmış kişilerin neredeyse yarısı da henüz hasta olduklarının farkında değiller. Bu durumda, aslında bize her 2 şeker hastasından 1’inin hastalığından habersiz yaşadığını gösteriyor. Türkiye’de ise elde edilen 2014 verilerine göre 7.2 milyonun üzerinde diyabet vadır. Buna karşın 2 milyondan fazlasına- henüz tanı konmamış şeker hastası vardır.

 


Şeker hastalığının türleri nelerdir?


Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki belirgin tipi vardır. Tip 1 şeker hastalığı; pankreas bezinde insülinin hiç üretilmediği veya çok az üretildiği tiptir. Çoğunlukla gençlik veya çocukluk döneminde görülmektedir.


Şeker hastalığının tip 1 şeker hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere belirgin iki tipi vardır. Tip 1 şeker hastalığı insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir ve sıklıkla çocukluk ve gençlik döneminde görülür.


Tip 2 şeker hastalığında ise farklı olarak pankreas insülin üretmektedir, fakat insülin direnci denen sorun ortaya çıkmaktadır ve hücreler insüline direnç göstermektedir. Buna probleme bağlı olarak zaman içinde pankreasta üretilen insülin de yetersiz kalmaktadır. Kısacası yemek yedikten sonra kana karışan şeker insülin yardımı ile hücrelere giderek enerjiye dönüştürülemez ve kandaki şeker düzeyi artmaya başlar. Tip 2 diyabet genellikle -orta yaş ve üzerindeki- kişilerde görülür ve diyabet hastalığı vakalarının 90-95’ini oluşturmaktadır.Tip 2 şeker hastalığının belirtileri
Diyabet
Tip 2 diyabet hastalığının belirtileri nelerdir;

1)Sık idrara çıkma,

2)Ağız kuruluğu,

3)Çok su içme,

4)Sürekli açlık hissi,

5)Cilt yaralarının geç iyileşmesi,

6)Kuru ve kaşıntılı bir cilt,

7)Sık sık enfeksiyon gelişmesi, 

8)Ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır.
 


Gizli şeker (pre-diyabet) nedir?


Hastanın kan şekeri ölçümleri normalden yüksek çıktığı halde kişiye şeker hastalığı tanısı koymaya yeterli oranda değil ise, kişi gizli şeker diğer adıyla pre-diyabet hastası olarak adlandırılır. Yapılan birtakım çalışmalar göstermiştirki, gizli şekeri olan çoğu hasta da-10 yıl içinde- tip 2 diyabet hastalığı gelişmişdir. Pre-diyabet hastası kişilerde kalp ve damar hastalıkları riski hasta olmayan normal bireylere kıyaslandığında 1.5 kat daha fazladır. Şeker hastası olan kişilerde ise 2-4 kat fazladır.  Pre-diyabet hastası bireyler hayat tarzı değişiklikleri sayesinde şeker hastalığını durdurabilirler.Hamilelikte şeker hastalığı


Hamilelik bitiminde düzelen bu hastalıkta hamilelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas bezi, hamileliğin ileri dönemlerinde yeterli insülin salgılayamaz hale gelir, bu sebeple daha önce hastalık belirtisi göstermediği halde kişinin hamilelik boyunca kan şekeri yüksek seyredebilir. Bu duruma 'Gestasyonel Diyabet' denilmektedir ve genellikle hamilelik bitiminde düzelir.

Gestasyonel diyabette çoğunlukla ailesinde birden fazla şeker hastalığı bulunan hastalar ve 30 yaşın üzerinde ki hastalar, fazla kilolu hamileler gestasyonel diyabet açısından risk altındaki gruplardır. Doğum sonrası duzelen gestasyonel diyabetin bu gurup için tekrarlama olsalıği yüzde 50'dir.


Tip 1 şeker hastalığının belirtileri

Tip 1 diyabet belirtileri;

1)Ağız kuruluğu,

2)Susama hissi,

3)Sık idrara çıkma,

4)Yorgunluk ve halsizlik,

5)Sık acıkma,

6)Diyet yapmadığı halde zayıflama,

7)Bulanık görme,

8)Ellerde ve ayaklarda hissizlik veya

9)Uyuşma ve karıncalanmadır.


İnsülin eksikliğinden kaynaklanan ve kanda aşırı şekilde biriken şeker idrarla atılırken vücudda bulunan suyu da çektiği için idrar miktarı fazlalaşma görülmektedir. Hal böyle olunca susama hissi yanı sırada ağız kuruluğu artış gösterir. Bu da hastayı daha fazla idrara çıkartırken bir yandan da daha fazla susatmaktadır.

Hücre içerisine glikojen girip enerjiye (şeker) çevirilemediğinden hasta, kendisini halsiz ve huzursuz hisseder.


Kişi beslendiği gıdalardan yararlanamayınca, oluşan enerji açığını depolardaki yağları kullanarak karşılar ve bu durum kişiyi zayıflatır.

Kandaki şeker seviyesi artınca vücudun tüm dokularından hatta ve hatta göz merceğinden dahi su çekilmeleri oluşur. Bu sebeple kişinin gözleri odaklama yapamaz bulanık görmeler vb. sorunlar ortaya çıkar.


Tahribatın oranına ve hızına bağlı olarak belirtilerin ortaya çıkma hızı değişebilmektedir.

Bazı hastalar teşhis konulana kadar belirtilerle karsılasmadıklarını belirtmişlerdir ki bu durum şunu gösteriyor, şeker hastalığının tahribat ve oranı oldukca yüksektir. Diğer taraftan, aylar, hatta yıllar boyunca sürebilmektedir. Bahsettiğimiz bu iki durumda, tahribatı hızlı olan için

Vücudumuz besinlerden elde edemedigi enerji açığını kendi depolarındaki proteinlerini ve yağlarını kullanarak giderir. Yağların gereğinden fazla yıkımıyla oluşan keton cisimleri son ürünler olarak vücut için oldukça zararlı atıklardır. Vücutta birikmesi durumuna ketoasidoz denilmektedir.

Ketoasidozun belirtileri ise;

A)Karın ağrısı,

B)Hızlı solunum,

C)Aşırı halsizlik

D)Yorgunluktur.

Böyle bilirtileri hissetiginizde, derhal hastaneye başvurmak gerekir

 


İLGINIZI CEKEBILIR

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı