Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 15:33
 
Sened-i İttifak Magna Carta
Günümüzdeki anayasal düzene gelene dek tarihi sürecin önemli basamaklarından biri Magna Carta
KÜLTÜR Haberi
Sened-i İttifak Magna Carta

Sened-i İttifak Magna Carta

 

Magna Carta, Latince: 'Büyük Ferman' veya Magna Carta Libertatum: 'Büyük Özgürlük Fermanı' anlamına gelir. 1215 yılında imzalanmış bir İngiliz belgesi olan  bu belge ile kral ilk kez yetkilerini kısıtlamış ve derebeylere bazı haklar tanımıştır.

Günümüzdeki anayasal düzene gelene dek tarihi sürecin önemli basamaklarından biridir. Papa III. İnnocentius, Kral John ve baronları arasında, kralın yetkileri konusunu karara bağlamak için imzalanmıştır. Böylece Kral, bazı yetkilerinden feragat edip, kanunlara uygun davranıp, hukukun kendi isteklerinden daha üstün olduğunu kabul ediyordu. Metinde kralın yetkilerini teoride kısıtlayan hükümler yer alırken, 61. maddeye göre feodal kanunlara atıfta bulunuluyor ve 25 baronun kralın hükmüne karşı gelebileceği yazıyordu.

Magna Carta Anlaşması

 
Belgenin hazırlanmasında rol alan olaylar Normanların İngiltere'yi ele geçirmelerine dayanır. İngiliz krallarının amacı, fetihten sonra iktidarı ele geçirip, derebeylerini saf dışı bırakmaktı. Bu alanda yapılan tüm faaliyetler ülkedeki baronları rahatsız etmeye başlamışken, sürekli artan bu rahatsızlıklar ileride isyanlara sebep olacaktı. Kral, bütün gücünü derebeylerine karşı kullanırken, kralın bu davranışı derebeylerini sinirlendirdi.

Kral John'un Fransızlarla yaptığı savaşta (1214) yenilmesini fırsat olarak gören baronlar ülkedeki imtiyaz toprak ve kalelerini geri almak için harekete geçtiler. Baronlar bir araya toplanıp, isteklerini krala sunmaya karar verdiler tabi kralın isteklerini reddetmesi durumunda savaşacaklarına dair kendi aralarında söz verdiler.
 

Magna Carta hangi ülkede ilan edilmiştir?

 
Magna Carta 1215 yılında ingilterede 1. john tarafından ilan edilmiştir. Bu karardan sonra baronlar 1215'te kral ile görüştüler. Görüşmenin sonunda isteklerini ileriki zamanlarda cevaplandıracağını söyleyen kral sözünde durmazken, baronlar da krala karşı ayaklandılar ve kralı anlaşmaya mecbur ettiler. 1215'in Haziran ayında imzalanan Magna Carta ile kral hakimiyetinin kısıtlanmasını kabul etti. Böylece kral ve derebeylerin karşılıklı görevleri belirlendi. Derebeyler büyük imtiyazlar elde etti. Halk ise derebeylerin toprakla birlikte alıp sattığı konumdan kurtulamadı.

Vatandaşlara özgürlük vermekten çok, toplumda egemen olan güçler arasında bir denge kuran Magna Carta, kralın sonsuz olan yetkilerini derebeyler ve din adamları adına sınırladı. Magna Carta’nın 39. maddesi, günümüz hukuk sisteminin temel taşlarından biri olarak kabul edilir: "Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.”
 

Magna Carta'nın Sonuçları

 
O çağda kralın yetkisi tanrı tarafından doğrudan ona verilmiş olarak görülüyordu. Magna Carta ile bu görüş yıkılmış kralın yanında lordlardan oluşan bir parlamento kral ile birlikte hükmetmeye başlamıştı. Bu süreç kilisenin de gücünün azalmasına sebep oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arabistanlı Lawrence Kimdir?

Çatalhöyük nerede ve önemi nedir?

Perseus ve Medusa'nın hikâyesi
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı