Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 02:49 Bu haber 353 kez okundu
 
Sezaryen Doğum Nedir Nasıl Yapılır Riskleri Nelerdir ?
Sezaryen, doğumun doğal yollarla olamayacağı durumlarda karın bölgesinden cerrahi operasyonla rahmin de kesilerek bebeğin alındığı bir işlem türüdür.
SAĞLIK Haberi
Sezaryen Doğum Nedir Nasıl Yapılır Riskleri Nelerdir ?

Son dakika haberler

Sezaryen doğum 

Sezaryen, doğumun doğal yollarla olamayacağı durumlarda karın bölgesinden cerrahi operasyonla rahmin de kesilerek bebeğin alındığı bir işlem türüdür. Çok nadir olmakla birlikte bu yöntemle rahimdeki ölü fetusun da alındığı durumlar olmaktadır. Tarihimizde ilk modern sezaryen ise 1881 yılında Alman jinekolog Ferdinand Adolf Kehrer tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Sezaryen genelde vajinal doğumun olamayacağı veya bebeğin ve annenin sağlığını riske edeceği durumlarda yapılır. Günümüzde artık sezaryen doğum Çin'de 46 'kişi sayısıylada alakalı olarak' gibi bir rekor seviyeye yükselmiş durumda. Diğer Asya, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde sezeryanlı doğum oranı ise 25 gibi bir seviyededir.

Neye göre belirlenmektedir?

• Bebeğin anne karnında doğru pozisyonda olmaması örneğin; yan duruyor ise,
• Başka bir sebebte anne adayının doğum yolu tamamen kapalı olması,
• Bebeğin iri olup olmamasıda bir etkendir, şayet bebek olması gerekenden kilolu veya iriyse,
• Anne adayının doğum yolu normalden dar ise
• Yine anne adayının doğum yolunun önü kapalıysa bebek normal yollarla doğamaz.

Bu gibi sebeple gelen anne adayları için en uygun olanı sezaryen yöntemidir. Gebelik süresince (9ay 10 gün) anne adaylarını huzursuz eden en önemli konuların başında gelen normal doğum yapıp yapamayacağı düşüncesidir.

Sezaryen Riskleri Nelerdir?

• Bu tarz doğum teknikleri mecbur kalınmadıkça tavsiye edilen bir doğum tekniği değildir. Sebebi ise sezaryen doğumdan öte bir nevi cerrahi operasyon gerektiren bir süreçtir. Karın bölgesine cerrahi kesi uygulanma zorunludur. Uygulanan bu cerrahi işlemde karın iç kısmında iltihap tehlikesi her zaman olacaltır. Yanı sıra cerrahi işlemden sonra dikişlerde kanama ve enfeksiyon riski oluşabilmektedir.

• Yine sezaryen ile yapılan doğumlarda vajinal doğumlara oranla anne adayının vücudunda kan kaybı daha fazladır. Birde sezaryen doğum şayet 2. Ya da 3. Defa gerçekleşiyor ise ilk doğuma oranla risk daha fazladır. Bu risklerin başında idrar yollarında hasar oluşma olasılığı vardır.

Sezaryen doğum sonrası dikiş bölgesindeki genel ve normal ağrılar acılar annede rahatsızlıga neden olacak ve bebeği emzirmede sorunlar yaşayacaktır.


Sezaryen doğumda uygulanacak genel anestezi ile alakalı problemler gelişebilir. Yine sezaryen doğumlarda annenin hayati tehlike geçirmesi normal doğumlara oranlayacak olur isek yaklaşık olarak 4 kat daha tehlike altındadır.

Normal doğum mu? Sezeryan doğum mu?

Sezaryen, bilindiği üzere cerrahi bir işlemdir. Bundan dolayıda yalnızca gerekli görüldüğü durumlarda uygulanması önerilir. Anne adayları için en ideal doğum şeklii, normal doğum olarak kabul görmektedir

Kaç çeşit anestezi yöntemi vardır?


1. Genel anestezi ile doğum
2. Epidural anestezi ile doğum


1. Genel anestezi ile doğum
Ameliyatlarda normal şartlarda genel anestezi kullanılır. Genel anestezide anne adayı tümüyle uyutulur. Sezaryen bu şekilde yapılır. Anne adayının dogum esnasında bilinci kapalıdır.

2. Epidural anestezi ile doğum

Bazı durumlarda ise sadece cerrahi operasyonun yapılacağı bölge olan belden alt tarafı etkisiz hale getirmek için epidural anestezi kullanımı da tercih edilebilmektedir. Bu anestezi yöntemi ile anne adayı doğum esnasında ağrı hissine maruz kalmaz ve bebeğinin doğumuna şahitlik eder. Epidural anestezinin başka bir avantajıda, doğumdan neredeyse hemen sonra annelerin bebekleri ile daha çabuk iletişime girebilmeleridir.

Sezaryen sonrası normal doğum Yapılabilir mi?

Anneler ilk bebeklerini sezaryen ile dünyaya getirdiler ise bu annenin daha sonra normal doğum yapma olasılığı vardır. Fakat sezaryenden sonra normal doğum ile başarı şansı yüzde 60 olasılıklıdır. Yinede normal doğum yapmak isteyen ve ilk doğumda sezaryen olan annelerin ikinci gebeliklerinde sezaryen ile doğuma neden olan durum tekrar etmeyebilir. Mesela ilk doğumunda çatı darlığı sorunu çeken anne ilk doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmış ise ikinci doğum da sezaryen olarak yapılabilir. Ancak ilk doğumda bebek iriliği söz konusuyduysa bu sorun muhtemelen ikinci doğumda karşılaşılacak bir sorun olmayacaktır ve normal doğum yapılabilir.

İyileşme dönemi ne kadar sürer?

Cerrahi operasyonla doğumdan sonra hastanede yatış süresi 1-3 gün arasında değişmektedir. Bu süreç, normal doğuma göre oranla daha uzundur. Normal dikişler bir hafta sonra alınacaktır. Dikiş esnasında, eriyen türden dikişler kullanılmış ise, bir hafta sonra dikişler kendiliğinden eriyecektir. Cerrahi operasyon (Sezaryen doğum) sonrası kesiklerin, yaraların iyileşme süreci ortalama olarak 4 – 6 hafta aralığındadır.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Sezaryen, Doğum, Nedir, Nasıl, Yapılır, Riskleri, Nelerdir, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı