Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 11:32
 
SGK'dan Cenaze Parası Yardımı
Cenaze parası yardımı başvurusu nasıl yapılır?
GÜNDEM Haberi
SGK'dan Cenaze Parası Yardımı

SSK Girişi Olanlara 2 Bin 200 TL Ödeme!
 

Gündemin nabzı. Cenaze parası yardımı. SGK 'dan 2.200 tl. ödeme. Bu yardım sigortalı bir şekilde çalışan yakınları vefat eden kişiler namına verilecek olan bir yardım. Bu yardımı alabilmek için birinci dereceden bir yakınınızın vefat etmiş olması gerekiyor. Kişinin ölümünden önce beyan ettiği kişiler de bu yardımı alabilir.


Cenaze için verilen SGK yardımı için sigortalı olarak çalışırken vefat etmiş olmak gerekiyor. Öncelik ölen kişinin eşi ve çocuklarına tanınırken vefat eden kişinin eşi ya da çocukları yok ise cenazeyi kaldıran en yakın akrabasına ödeme yapılır.

 


Cenaze Yardımını Alma Şartları Nelerdir?
 

Cenaze yardımı alabilmek için ilk olarak veraset ilamı verilmesi gerek. Verilen verasetin akabinde verasetin bir örneği de mutlaka SGK kurumuna teslim edilmeli. Verasetten sonra mutlaka bir talep dilekçesi de yazılması gerekiyor.


Ölen kişinin cenaze masraflarını kim karşılıyorsa ödeme yapan kişinin bunu belgelemesi ve düzenlemesi gerekiyor. Bu belgeyi ilgili muhtara onaylatarak teslim etmesi gerekiyor.

 


Cenaze Parası Yardımı Ne Kadar?

 

Cenaze parası yardımı miktarı kişinin bağlı bulunduğu sigortanın alanına göre farklılık gösterebiliyor. Hem SSK ’dan hem de Bağ-Kur olarak çalışan ve hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına 2020 yılından itibaren verilen ücret ortalama 715 TL’dir. Emekli sandığı olarak çalışırken vefat eden kişilerin yakınlarına da verilen ücret 2.200 Tl. dir.


Son dakika; Sigorta Parası İçin Elini Koparttı
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı