Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 03:38
 
Sigarayı bırakmanın en iyi yolları nelerdir?
Sigaranın size vereceği zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının 30-35 kilo civarında olduğunu bilin.
SAĞLIK Haberi
Sigarayı bırakmanın en iyi yolları nelerdir?

Sigarayı bırakmanın en iyi yolları

Günümüz şartlarında (ulaşım kolaylığı) sigara kullanımı, gençler ve özellikle de kadınlar arasında çok büyük bir artış göstermekte.
Yarın 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü, siz de kendi hayatınız ve sevdiklerinizin hayatı için olumlu bir adım atarak, bir karar alın ve sigarayı bırakın.

Uzmanı Dr. Eren Eroğlu sigaraya bırakmayı kolaylaştıracak yöntemler hakkında bilgi verdi.

Sigara içenlerin tekrar eski sağlığına kavuşmak, yaşam kalitelerini arttırmak ve yaşam sürelerini uzatmak için yapabilecekleri en güzel şey sigarayı bırakmaktır. Sigaraya bağımlılığınızın başladığı günlerden bu yana sürekli bırakmaya çalışıyor ve her seferinde başarısızlığa uğruyor olabilirsiniz. Nikotinin insan üzerinde kuvvetli fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıcı etkisi sebebi ile sigarayı bırakmak oldukça zordur. Çünkü sigara içme arzusunuzu başlatan ve kuvvetli bir şekilde yoksunluk çekmenizi sağlayan madde nikotindir. Düşük nikotine sahip sigaraları tercih etmek isteyebilirsiniz fakat bu yanlış bir seçim olacaktır, çünkü alıştığınız nikotin seviyesini vucudunuz dengeleyebilmek için öncekinden daha fazla sigara içme isteği oluşturacaktır.


Peki Sigarayı Bırakmayı Kolaylaştıracak Yöntemler Nelerdir?

Sigarayi bırakmak için bir gün belirleyin ve o güne sadık kalın o gün geldiğinde de bırakın. Sigarayı bırakmış olan kişilerle konuşmak fikir almak iyi olacaktır. Deneyimlerini paylaşmalarını isteyin. Yakınınızdakilerden size destek olmalarını isteyin, ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın. Gerektiğinde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin, ondan yardım alın.

 

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak diğer bilgiler;

 

 • Sigara kullanirken içinde bulunduğunuz sağlık risklerinizi göz önünde bulundurun, akciğer kanseri başta olmak üzere kalp krizi vb hastalıkların ya da rahatsızlıkların bir listesini yapın ve sürekli gözden geçirin.

 

 • Sigara içme ile ilgili alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı not alın, neden ve ne zaman sigara içiyorsunuz bu sigara içerken doyuma en çok ulaştığınız yer ve zaman olabilir. O sigara içme zamanları veya anları geldiğinde başka uğraşlar ile zihninizi meşgul edin.

 

 • Spor yapmak örneğin düzenli egzersiz veya her gün 20-30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapın. Zamanla temponuzu arttırabilirsiniz.

 

 • Çevrenizden ev, araba ve iş yerinizdeki sigaraları ve aksesuarlarını, küllük, çakmak ve kibritleri kaldırın. “Yoksunluk belirtileri”nin sadece birkaç haftayı geçmeyeceğini unutmayın.

 

 • Bilhassa sigarayı bıraktıktan sonra beslenmenize dikkat edin. Sigaranın size vereceği zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının 30-35 kilo civarında olduğunu bilin. Sigara yerine vücudunuzun çabuk yağa cevirebileceği glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri kesinlikle tüketmeyin.

 

 • Daha sosyal olmaya çalışın ve sinemaya, tiyatroya ve müzikallere gidin. Cafe, restoran, otel, uçak gibi toplu kullanılan yerlerde sigara içilmeyen bölümleri tercih edin.

 

 • Kahve içenler genelde sigarayı da yanında içerler, eğer sizinde sigara içmenizi tetikliyorsa kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay, bitki çayları ve en önemlisi de vücudunuzu toksinlerden arındırmak için temiz ve bol bol su için.

 

 • Alkol kullanıyorsanız ve alkol kullanmak sizde sigara içmeyi tetikleyecek ise sigara bırakmaya karar verdiğiniz dönemde alkol tüketmeyin.

 

 • Bütçenize olan zararı düşünün.

 

 

 • İradenize sahip çıkın ve inat edin, bu inadınızı da ısrarla sürdürün.Pasif içiciliğe dikkat edin!


Normal şartlarda hiç sigara içmemiş olsanız bile, etrafınızda sigara kullanan eşinizden dostunuzdan yıllarca pasif sigara dumanına maruz kalmanızın da başta kanser olmak üzere, pek çok rahatsızlığa yakalanmanıza neden olabileceğini unutmamalısınız.


Sigara içildiğinde havaya iki tür duman yayılır:

İlki ; doğrudan sigaradan havaya yayılan ve daha tehlikeli olan sigara dumandır.

İkincisi ; sigara içen bireyin solunumla havaya bıraktığı dumandır. Bu iki tip dumandan birine veya ikisine maruz kalmanız durumunda, yüksek konsantrasyondaki pek çok tehlikeli maddeyi solumanız anlamına geliyor.

Pasif içicilik genel olarak bebekler ve çocuklar için iki kat daha fazla tehlikelidir. Ebeveyn olarak sigara iciyor olmanız, çocuklarınızın; astım başta olmak üzere soğuk algınlıkları, öksürük, orta kulak enfeksiyonları, bronşit ve pnömoni gibi solunum yolu hastalıklarına normal yaşıtlarına göre daha kolay yakalanmalarına sebep olacaktır. Yanı sıra çocuklarına kötü örnek olan kötü bir ebeveyn olacaksınız.


Sigara içiyorsanız;

 • Nefesinizin kötü kokması kaçınılmazdır,

 

 • Dişleriniz eskisi gibi ve istediğiniz gibi beyazlamaz.

 

 • Diliniz doğru dürüst tat burnunuzda koku almaz.

 

 • Çocuğunuz size yaklaştığında veya sizi öperken yüzünü buruşturur.

 

 • Akciğer kanserine yakalanma riskiniz ve diğer bazı kanserlere eğiliminiz artar.

 

 • İnatçı öksürük, uyku problemleri nefes darlığı, koah ve çabuk yorulma görülür.

 

 • Özellikle kadınlarda, cildde erken yaşlanma, erken kırışıklıklar ve kuruma ve pullanma başlar.

 

 • Pnömoni, amfizem, bronşit ve diğer solunum yolları enfeksiyonları ile akciğer rahatsızlıkları gelişebilir.

 

Hacamat nedir? Faydaları nelerdir? TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı