Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 13:18
 
Sihirli Mantar Nedir? Magic mushrooms nedir?
Yurt dışında bazı ülkelerde kullanımı serbest olan uyuşturucu türevi sihirli mantar adıyla bilinen Magic Mushrooms nedir?
DÜNYA Haberi
Sihirli Mantar Nedir? Magic mushrooms nedir?

gündemin nabzı, Sihirli mantarlar, doğal olarak oluşan psikoaktif ve halüsinojenik bir bileşik olan psilosibini içeren yabani veya yetiştirilmiş mantarlardır. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdarelerine göre, psilosibin en iyi bilinen saykodeliklerden biri olarak kabul edilir. gündemin nabzı.

Psilosibin, bir Çizelge I ilacı olarak sınıflandırılır, yani kötüye kullanım için yüksek bir potansiyele sahiptir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tedavide şu anda kabul edilmiş tıbbi kullanımı yoktur.

Bazı kültürlerin bazı mantarların halüsinojenik özelliklerini yüzyıllardır kullandığı bilinmesine rağmen, psilosibin ilk olarak 1958'de liserjik asit dietilamidi (LSD) keşfeden Dr. Albert Hofmann tarafından izole edildi.
Sihirli mantar
Sihirli mantarlar genellikle kurutularak hazırlanır ve yiyecek veya içeceklere karıştırılarak yenir, ancak taze olarakta tüketenler vardır.

Diğer Adı: Sihirli mantarlar ayrıca mantarlar, mantarlar, mavi meanies, altın tepeler, özgürlük şapkaları, filozof taşları, özgürlükler, amani ve agarik olarak da bilinir. (Magic mushrooms, mushies, blue meanies, golden tops, liberty caps, philosopher's stones, liberties, amani, and agaric.)

İlaç Sınıfı: Psilosibin, halüsinojen olarak sınıflandırılır.

Yaygın Yan Etkiler: Sihirli mantarların mide bulantısı, esneme, rahatlama veya uykulu hissetme, içsel deneyim, sinirlilik, paranoya, panik, halüsinasyonlar ve psikoza neden olduğu bilinmektedir.

 

Sihirli Mantarlar Nasıl Tanınır?

Psilosibin içeren mantarlar, ortası açık kahverengi veya beyaz olan beyazımsı gri ve koyu kahverengi başlıkları olan uzun, ince gövdeli kurutulmuş sıradan mantarlara benziyor. Kurutulmuş mantarlar paslı kahverengidir ve izole alanları kirli beyazdır.
Sihirili mantar

Sihirli Mantarlar Ne Yapar?


Sihirli mantarlar halüsinojenik ilaçlardır, yani gerçek gibi görünen ama olmayan hisleri / şeyleri görmenize, duymanıza ve hissetmenize neden olabilirler. Ancak sihirli mantarların etkileri oldukça değişkendir ve çevresel faktörlerden etkilendiğine inanılır.

Mantar
Mantarların ruhsal deneyimler ve kendini keşfetme ile ilişkilendirilme konusunda uzun bir geçmişi vardır. Birçok sihirli mantar için, kullanan kişiler yabani ot ve meskalin gibi doğal olarak oluşan ilaçların, insanların üstün ruhsal durumlara ulaşmasını sağlayan kutsal bitkiler olduğuna inanıyor.

Mantarlarda bulunan psilosibin vücutta psilosine dönüştürülür ve beyindeki serotonin seviyelerini etkilediğine ve bunun da değişmiş ve olağandışı algılara yol açtığına inanılır.

Etkilerin başlaması 20 ila 40 dakika sürer ve 6 saate kadar sürebilir - psilosinin metabolize edilmesi ve atılması için gereken süre ile aynıdır. Sihirli mantarların etkilerini, dozaj, yaş, kilo, kişilik, duygusal durum, çevre ve akıl hastalığı geçmişi gibi bir dizi faktör etkiler.

 

Uzmanlar Ne Diyor?

Sihirli mantarlar genellikle barışçıl bir zirve için aranırken, bazılarında mantarların anksiyete, korkutucu halüsinasyonlar, paranoya ve kafa karışıklığına neden olduğu bildirilmiştir.4 Aslında, sihirli mantar kullanımıyla ilgili çoğu hastaneye yatış, ne olduğu ile bağlantılıdır.

Halk Dilinde "kötü yolculuk" Olarak Bilinir.
Büyülü mantar
Etiket Dışı veya Yakın Zamanda Onaylanan Kullanımlar Sihirli mantarlar binlerce yıldır Amerika ve Avrupa'nın yerli halkı arasında hem manevi hem de tıbbi kullanım için kullanılmaktadır.

2018 yılında, John Hopkins Üniversitesi'nden araştırmacılar, tıbbi kullanıma izin vermek için ilacın Çizelge I'den Çizelge IV'e yeniden sınıflandırılmasını önerdi. Araştırmalar, psilosibinin kansere bağlı psikiyatrik sıkıntı, depresyon, anksiyete, nikotin bağımlılığı ve madde kullanım bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabileceğini göstermektedir.

2019'da Denver, mantarları suç olmaktan çıkaran ilk şehir oldu. Oakland, bir aydan kısa bir süre sonra ikinci şehir oldu. Bu, mantarların yasal olduğu anlamına gelmez, ancak şehrin uyuşturucuya sahip kişilere "cezai yaptırımlar uygulamak için kaynak harcaması" na izin verilmediği anlamına gelir.

 

Ortak Yan Etkiler

Tüm halüsinojenler, ruhsal ve duygusal sorunları tetikleme ve etki altındayken kazalara neden olma riski taşır. Ergenler arasında sihirli mantarlar sıklıkla alkol ve diğer uyuşturucularla birlikte alınır ve bu da psikolojik ve fiziksel riskleri artırır.

Herhangi bir sihirli mantarın içerdiği psilosibin ve psilosin miktarı bilinmemektedir ve mantarlar, psikoaktif içerik miktarları bakımından büyük farklılıklar göstermektedir. Bu, birinin yaşayacağı "gezinin" uzunluğunu, yoğunluğunu ve türünü söylemenin çok zor olduğu anlamına gelir.

Mantar tüketmek, kullanıcının halüsinasyonlar, sanrılar ve panikle işaretlenmiş korkutucu bir deneyim karşısında rahat veya uykulu hissetmesine neden olan hafif bir yolculuğa neden olabilir. En kötü senaryoda, sihirli mantarların bile kasılmalara neden olduğu bilinmektedir.

Sihirli mantarların yan etkileri hem fiziksel hem de zihinsel etkileri içerebilir.
 

Magic Mushroom Etkisi
 

Fiziksel etkiler:

İrileşmiş gözbebekleri

Uyuşukluk

Baş ağrısı

Artan kalp atış hızı,

Kan basıncı ve sıcaklık

Koordinasyon eksikliği

Kas Güçsüzlüğü

Mide bulantısı

Esneme

 

Sihirli Mantarın Zihinsel etkileri
 

Bozuk zaman, yer ve gerçeklik duygusu

Öfori

Halüsinasyonlar (görsel veya işitsel)

İçebakış (manevi) deneyimlere sahip olmak

Panik reaksiyonları

Paranoya

Psikoz

Sinirlilik
 

Magic Mushroom Yan Etkileri

Sihirli mantarların uzun vadeli, kalıcı yan etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır, ancak kullanıcıların uzun vadeli kişilik değişiklikleri ve mantarları aldıktan çok sonra geri dönüşler yaşayabileceği bildirilmiştir.

Sihirli mantarlar zehirli mantarlara benzediğinden, zehirlenme bu ilaçları almanın bir başka potansiyel riskidir. Mantar zehirlenmesi ciddi hastalığa, organ hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Ayrıca sihirli mantar ürünlerinin kontamine olması da yaygındır. Pharm Chem Street İlaç Laboratuvarı tarafından analiz edilen psilosibin mantarı olduğu iddia edilen 886 örnek üzerinde yapılan bir çalışma, sadece 252'nin ( 28) aslında halüsinojenik olduğunu, 275'inin ( 31) LSD veya fensiklidin (PCP) ile bağlanmış düzenli olarak mağazadan satın alınan mantarlar olduğunu gösterdi. ve 328'i ( 37) hiç ilaç içermiyordu.

NOT: ALINIP SATILMASI, KULLANILMASI ÖZENDİRİLMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR...

YAZIMIZ KESINLIKLE BILGILENDIRME AMAÇLIDIR...

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı