Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 20:48
 
Sırada Yunanistan Mı Var?
Roseline-A gemisine çıkılarak aranması sert bir şekilde protesto edildi
SİYASET Haberi
Sırada Yunanistan Mı Var?

Sırada Yunanistan mı Var?

 

Gündemin nabzı, son dakika haberleri, Sırada Yunanistan mı Var? AB'nin İrini operasyonu'nu düzenleyen geminin komutanı, Yunanlı olunca, Doğu Akdenizdeki Yunan gemilerine misillemede masaya yatırıldı...

Son dakika haberleri, Türkiye’nin maksatlı ve taraflı bir operasyon olarak değerlendirdiği Avrupa Birliği’nin İrini Operasyonuna ilişkin Türk bayraklı ticari gemi'nin Türkiye’den haber ve izin alınmadan tamamen hukuka aykırı bir tarzla aranması adeta infial yaptı. Bu yapılan hadsizlikten sonra dünyanın gözleri Türkiyenin üzerine çevrildi.

Milli irade, bu yapılan hareketi vatan toprağına ve Türkiye'nin egemenlik haklarına saldırı olarak nitelendirdi. Bu bağlamda Türkiye'nin uluslararası hukuktan ciddi manada hakları doğduğunu da unutmamak lazım. Akabinde Ankara hemen Almanya Maslahatgüzarı, AB ve İtalya Büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığımıza getirerek Türk Hükümetinin Açık izni alınmadan Roseline-A gemisine çıkılarak denetlenmesi ve aranması sert bir şekilde protesto edildi. Yanı sıra da ilgili ülkelere nota verilerek gereği yapıldı. Verilen bu nota da ülkemizin tazminat hakkının bulunduğu ve bu durumun uluslararası hukuk tanımazlık olduğu belirtilerek kayıt edildi.
Rosaline-A

Türk Gemileri Teyyakkuzda

Türkiye'nin aynı zamanda, haklı özür beklentisi de bulunmakta. Ülkemizin bunların yanı sıra "aynı ile mukabele" yapma hakkı karşısında bir engel bulunmuyor.
Yunanistan bandralı ticari kimlikli gemilerin yoğun bir trafik teşkil ettiği Doğu Akdenizde mütekabiliyet ilkesi uygulanabilir bir şekilde masada beklemekte. Donanmamızın Libya açıklarında bekleyen gemileride olası bir hadsizlik karşısında teyakkuza geçirildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Macron'un Türkiye İle Alıp Veremediği Nedir?


Başkan Erdoğan, Yunanistan ve Bulgaristan'ın 3'lü Görüşme Talebini Red etti


Yunanistan Başbakanı Miçotakis; Türkiye Tehditlerinden Vazgeçerse
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Türkiye, yunanistan, türk bayraklı ticari gemi, Roseline-A, son dakika haberleri, gündemin nabzı,
Yorumlar
Haber Yazılımı